Jste zde

Plíseň na oknech: Pomůže větrání a občas i suroviny ze spižírny

plíseň na oknech v rohu Zdroj: Shutterstock
Plíseň na oknech je častý problém mnoha domácností, který není radno podceňovat. Zjistěte spolu s námi, jak se plísně nadobro zbavit a jak jí předcházet. Máme pro vás několik rad.

3. 11. 2022

Rosení oken a s ním spojený vznik plísně na oknech a jejich okolí je častý problém, se kterým bojuje spousta domácností zejména v chladných měsících roku, kdy se teplý a vlhký vzduch v interiéru střetne se studeným oknem.

V podstatě se tak jedná o přirozený jev, který však není žádoucí, protože opakované rosení oken vede ke vzniku plísní, které znamenají vážný problém nejen pro okno, ale i vaše zdraví. 

shutterstock_1904764678.jpg

orosené zimní okno
Zdroj: 
Shutterstock
Orosené okno pravidelně otírejte, abyste předešli vzniku plísní. 

Plíseň nepodceňujte!

Plíseň, která vzniká v blízkosti oken, v rozích, pod parapetem a na rámu okna, představuje vážné riziko pro vaše zdraví. Vdechování spor může vyvolat alergickou reakci, kašel i astma a podráždit oči, pokožku i sliznice v nose a krku. Podle některých studií může dokonce přispívat ke vzniku rakoviny. 

shutterstock_1898441425.jpg

těsnění okna
Zdroj: 
Shutterstock
Dlouhodobé působení plísně na oknech může snížit životnost těsnění a zničit nátěr. 

Naučte se správně větrat!

Nejčastější důvodem rosení oken je vysoká vlhkost v místnosti, jejíž příčinou je nejen běžný provoz domácnosti, jako například sušení prádla, vaření či koupání, ale hlavně nedostatečné nebo téměř žádné větrání

shutterstock_2163265309.jpg

teploměr
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud chcete zamezit rosení oken, udržujte v bytě teplotu 21 stupňů Celsia a relativní vlhkost 40 až 50 procent. 

Během zimních měsíců, kdy venku panují nízké teploty, proto krátce, ale intenzivně a několikrát denně větrejte, abyste z interiéru vyhnali vlhkost. Dále více topte, při vaření mějte zapnutou digestoř a sušte prádlo mimo obytný prostor nebo v sušičce. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu. 

Tip: Při mytí oken vyzkoušejte přípravky na mytí oken s nanotechnologií. Okno nejen vyčistí a vyleští, ale také na něm vytvoří neviditelnou vrstvu, která zabrání uchycení plísní. 

Plíseň nestačí jen setřít!

Pokud se na oknech přeci jen plíseň objeví, okamžitě ji odstraňte prostředky, které dokážou proniknout i do hloubky. Plíseň, kterou odstraníte jen z povrchu, se velice brzy objeví znovu!

Využít můžete speciální prostředky z drogerie s chlornanem sodným, které sice zaručí perfektní výsledek, ale rozhodně neprospějí životnímu prostředí ani vašemu zdraví. Zvláště, když po jejich aplikaci důkladně nevyvětráte. 

shutterstock_687053278.jpg

plíseň na oknech
Zdroj: 
Shutterstock
Plíseň nikdy neodstraňujte kartáčkem nebo suchým hadrem, aby nedošlo k rozptýlení spor plísní do vzduchu. 

Mnohem šetrnější jsou tzv. přírodní čisticí prostředky, které si velmi snadno vyrobíte ze surovin, které máte běžně doma. Aby však byli účinné, je třeba nechat je delší dobu působit. 

Vyzkoušet můžete ocet, jak ředěný vodou, tak i neředěný, jedlou sodu smíchanou s vodou ve stejném poměru, nebo třeba tea tree olej

Věděli jste, že vyšší vzdušná vlhkost v interiéru vás donutí více topit? Obvykle totiž zvyšuje pocit chladu. Pokud tedy v zimě nebudete větrat, abyste ušetřili, ve finále může být efekt naprosto opačný. 

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/734-trapi-vas-plisen-kolem-oken-nebo-ve-sprse-zbavte-se-ji-bez-pouziti-chemie.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-plisne-v-byte-predstavuji-riziko-pro-nase-zdravi-40214660
  • https://www.gress.cz/blog/trapi-vas-plisen-na-oknech-zbavte-se-ji-nadobro
  • https://www.imaterialy.cz/rubriky/komercni-prezentace/mytus-o-plastovych-oknech-a-plisnich_47613.html
  • https://bydleni.instory.cz/1170-objevila-se-vam-kolem-oken-plisen-zlikvidujte-ji-driv-nez-vam-znici-byt.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-se-zbavit-plisne-na-plastovych-oknech-20220105.html
  • https://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/kondenzace-vody-a-plisen-na-oknech.html