Jste zde

Jak doma přežít horké dny i bez klimatizace?

venkovní stínění Zdroj: Neva.eu
V letních vedrech ochlazení domu nebo bytu uvítá každý, ne všichni si ale můžeme dovolit klimatizaci. Naštěstí jsou tu další způsoby, kterými vnitřní prostory ochladíte. Pomůže vám chytrý způsob větrání, větrák, lahve s ledem nebo venkovní stínění.

6. 10. 2022

Větrejte jen v noci

Když jsou venku čtyřicítky, větrat ve dne se nevyplatí. To ale neplatí pro noc, kdy teplota většinou spadne na snesitelnou úroveň. Pokud máte možnost, zkuste svůj dům nebo byt ochladit pomocí nočního větrání. Pokud chcete větrání urychlit, zkuste pomocí křížového větrání vytvořit průvan, který chladnější vzduch prožene celým bytem nebo domem.

Brzy ráno všechna okna zase zavřete a nejlépe zastiňte.

Nepusťte teplo dovnitř

Větráky, klimatizace nebo větrání ochlazují a rozhání už ohřátý vzduch v interiéru. Samotnému vyhřátí místností jde však předejít použitím venkovního stínění, které teplo dovnitř vůbec nepustí. Nejúčinnější jsou venkovní žaluzie, které dokážou snížit teplotu v interiéru až o 10 °C. Kromě žaluzií proti vedru účinně ochrání i screenové nebo klasické rolety.

obrazek1.jpg

venkovní žaluzie
Zdroj: 
Neva.eu
Zastíněním oken předejdete vyhřátí interiéru.

Nevytvářejte zbytečné teplo

Ve velkých vedrech, které trvají několik dní, prohřátí interiéru nezabráníte. V průběhu celého dne se prohřívají zdi, střecha i okna a teplo nakonec prohřeje celý dům. Abyste teplotu v interiéru zbytečně nezvyšovali, vyhněte se:

  • dlouhému vaření na plotně,
  • pečení v troubě,
  • zbytečnému žehlení prádla,
  • nebo nadbytečnému vysávání.

Jakkoliv jsou tyto domácí práce užitečné, vzniká při nich velké teplo, které interiér zase trochu prohřeje. Pokud to není opravdu nutné, zkuste se jim vyhnout, nebo je nahradit. Místo dlouhého vaření a pečení zkuste ledový salát a letní ovoce, místo žehlení usušené prádlo pečlivě poskládejte a místo vysávání použijte smeták.

Zkuste ochlazení vzduchu pomocí studené vody a ledu

Pokud při ochlazení domu nezabere ani větrák nebo noční větrání do průvanu, zkuste přidat studenou vodu nebo led. Studenou vodu můžete napustit do vany, a pomoci tak ochlazení vzduchu. Led v kyblíku nebo ve flašce od vody postavte před větrák, který během rozpouštění ledu bude rozhánět o něco studenější vzduch.