Jste zde

Jak zbavit domácnost prachu: Přestaňte stlát a zaměřte se na okna

prachovka na žaluzie Zdroj: www.bigstockhpto.com
Snižte množství všudypřítomného prachu na minimum. Máme pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou zbavit se tohoto nechtěného spolubydlícího rychle a efektivně.

7. 2. 2021

Utírání prachu v domácnosti je nerovný a nikdy nekončící boj. Jen ho setřete, tak se po chvíli opět usadí, a vy můžete začít opět znovu s myšlenkou, kde se ten prach k sakru pořád bere! 

Prach je tvořen opravdu miniaturními částicemi, které se do naší domácnosti dostanou hlavně zvenčí otevřenými okny nebo na podrážkách bot. Téměř polovina veškerého prachu však vzniká i životem uvnitř, a ať se nám to líbí, nebo ne, prachu se nikdy zcela nezbavíte. Jeho množství však můžete velmi výrazně snížit! Pojďte se s námi podívat jak na to. 

bigstock-dirty-dust-7877372_1.jpg

prach na prstu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Prach ve vaší domácnosti může být tvořen pylem, drobnými částečkami z dopravy, šupinkami lidské kůže, zvířecí srstí, bakteriemi a plísněmi, zbytky jídla, vlasy i roztoči a jejich exkrementy. Slušná směska - co říkáte?

Úklid začněte vysáváním! 

Generální úklid začněte tím, že vysajete celoplošné koberce. Absorbují totiž nejvíce prachu. Ale pozor! Důležité je používat vysavač s kvalitním filtrem, který prach nejen vysaje, ale také ho nevyfouká zpět do místnosti. 

Menší kusové koberce spíše vyklepávejte nebo je vyperte a minimálně jednou za 14 dní vysajte i čalouněný nábytek, aby se prach nerozvířil po každém dosednutí na pohovku nebo na židli. 

Suchý hadr prach rozvíří

Prach stírejte pravidelně vlhkým hadrem nebo prachovkou z mikrovlákna, která k sobě prach přitáhne, nikoliv rozvíří. Svou pozornost zaměřte i na hůře dostupná místa a obrazovky notebooků i televizorů, které prach přitahují ještě daleko rychleji. 

bigstock-funny-black-and-tan-dachshund-341711971_1.jpg

jezevčík s prachovkou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při úklidu používejte speciální čisticí prostředky, které mají schopnost po nějaký čas ochránit váš nábytek před opětovným usazením nové vrstvy prachu. 

Zbavte se lapačů prachu!

V bytě minimalizujte všechny dekorační předměty, nejrůznější textilie a umělé i sušené květiny, ze kterých nejde utřít ani umýt prach. Skříně a police na vystavení věcí volte spíše uzavřené a oblečení, které zrovna nosíte, ukládejte do skříně. Nenechávejte ho na věšáku, kde se na něj práší. Zvažte koupi sušičky prádla, která z vašeho oblečení vyfouká velké množství prachu. 

bigstock-volunteer-with-donations-for-p-380217112_1.jpg

složené prádlo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sezónní oblečení ukládejte do vakuových pytlů, do kterých se prach nedostane. 

Nestelte! 

Věděli jste, že nejzdravější je postel nestlat? Spolu s vámi totiž vaši postel sdílí až jeden milion roztočů a stlaní postele má obrovský vliv na nárůst jejich populace! Máte-li ustlanou postel, tak v ní v zásadě udržujete teplo a vlhko, které roztočům vyhovuje, a jejich populace tak rapidně rychle narůstá. 

Suchý vzduch usnadňuje poletování prachu v bytě

V bytě udržujte vlhký vzduch a větrejte nezbytně nutnou dobu. A to nejlépe čerstvě po dešti nebo když panuje bezvětří.  Zkontrolujte těsnění oken. Okna, která špatně těsní, propustí velké množství prachu z venkovního prostředí.

Skvělým pomocníkem je také sušička prádla nebo čistička vzduchu, která zbaví vzduch ve vaší domácnosti nejrůznějších prachových částic.