Jste zde

Jak ušetřit za topení: Nezakrývejte radiátory a větrejte jen krátce

úspory na topení Zdroj: Shutterstock
Vyšší ceny energií, než na jaké jsme zvyklí, a hrozící krize, která by se nás na podzim a v zimě mohla dotýkat. To je důvod, proč se snažíme na topení maximálně ušetřit i při staženém topení. Ještě nevíte, jak na to? Poradíme vám.

26. 9. 2022

Uchovat si tepelný komfort je možné i při nižší teplotě, než je běžných 20 až 22 °C v obytných místnostech, jako je obývací pokoj. Stačí jen znát pár triků. A to, že snížíte teplotu o stupeň, ve vyúčtování opravdu poznáte – zhruba 6% úsporou.

Na kolik stupňů bychom vlastně měli topit?

Existují obecná doporučení, jak moc vytápět místnosti podle jejich využití. Navíc je nutno dodat, že pokud se domů chodíte jen vyspat, klidně si můžete v celém bytě nebo domě udržovat 18 °C a být spokojení. Jestliže doma trávíte většinu času, je nutné přitopit, ale taky je fajn vzít si kromě trička i mikinu.

shutterstock_2056894688.jpg

termostat u topení
Zdroj: 
Shutterstock
Snížením teploty o jeden stupeň snížíte náklady na vytápění až o 6 %.

A teď už k doporučení:

  • V obývacím pokoji a kuchyni je ideálních 20 až 22 °C. Zavřete dveře, ať vám teplo z místností neuniká.
  • V koupelně je vhodných 24 °C.
  • V ložnici stačí 16 až 18 °C.
  • Na chodbě budete v pohodě i v 16 až 17 °C.

7 triků, jak ušetřit za topení

Kromě toho, že se doma můžeme přiobléct, existuje hned několik vysoce efektivních postupů, jak si udržet tepelný komfort, aniž byste za to museli utratit celé své jmění.

Udržujte topení v kondici

Pokud se doma spoléháte na radiátory, pravidelně z nich utírejte prach. Sledujte taky, jestli se horká voda rozlévá po celém radiátoru, a pokud ne, co nejdřív ho odvzdušněte. Mimochodem – odvzdušňovat můžete pravidelně a preventivně. Doporučuje se to 1x za měsíce.

Před topením mějte prázdno

Nezakrývejte zdroj tepla záclonami, těžkými závěsy ani k němu nestavte nábytek. Topili byste do značné míry zbytečně, proto teplo by se k vám dostalo jen omezeně.

shutterstock_1497297809.jpg

ponožky u radiátoru
Zdroj: 
Shutterstock
Není to populární, ale je to funkční - doma se přioblékněte. Ponožky od babičky jako když najdete.

Větrejte krátce a intenzivně

Mikroventilace fakt nikomu neprospěje, ale větrat se musí, aby se v domácnosti nedařilo plísním a bakteriím. Proto otevřete okno dokořán, nebojte se udělat na pár minut průvan, a pak zase všechno pěkně pozavírejte. 

Dejte za topení alobal

Jednoduše přilepte alobal na lepenku a tu pak dejte za topení. Díky tomu zeď za topením nebude pohlcovat teplo. Naopak alobal ho bude odrážet zpátky do místnosti. 

Topení nikdy nevypínejte úplně

Ani když v topné sezóně odjíždíte na pár dní pryč, nevypínejte topení úplně a nechte místnosti temperovat třeba na 17 °C. Při úplném vypnutí byste totiž nechali domácnost vychladnout a pak by byla potřeba spousta času, než byste ji znovu vytopili tak, abyste měli pohodlí. To samozřejmě stojí dost peněz. Navíc domácnost ušetříte vzniku plísní. 

Zaizolujte okna a dveře

Dost tepla může z bytu nebo domu unikat okny a dveřmi. Pokud zrovna nezvažujete jejich výměnu za lepší, postarejte se o jejich zaizolování. To můžete snadno provést třeba robustními závěsy, ale i stočenou dekou nebo izolačními válci, které se dají sehnat za pár korun. Ty můžete klidně použít i ke dveřím.

Oklamejte mysl barvami

Nakonec jeden trik, který aspoň trošku oklame mysl. Barvy v bytě udělají hodně. Větší pocit tepla budete mít, když se obklopíte teplými barvami, jako je žlutá, oranžová nebo červená. To se týká výmalby, ale i doplňků. Pomůže i žluté světlo.

Dobrou zprávou je, že člověk si zvykne na všechno. Za měsíc už nebudete vědět, že jste museli teplotu z úsporných důvodů snížit. Nebojte se toho.

Použité zdroje:

  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-usetrit-za-plynove-topeni-20220126.html 
  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/beata-bohata/zajimavosti/jak-usetrit-za-topeni-spravne-vetrej-vsad-na-alobal 
  • https://www.porovnej24.cz/clanky/jak-usetrit-za-topeni