7. 3. 2022
Správné a pravidelné větrání je velmi důležité v každém ročním období. Nedostatek čerstvého vzduchu ovlivňuje naše psychické rozpoložení i zdraví. Způsobuje nesoustředěnost, podrážděnost, bolest hlavy, pálení očí i únavu, a dokonce může vést k častějšímu onemocnění horních cest dýchacích a k rozvoji alergií. Chcete-li se těmto potížím vyhnout, pravidelně větrejte!
Pamatujte! Čím je venku nižší teplota, tím kratší dobu větrejte
Větrání v zimě je velmi problematické. Ve snaze ušetřit větráme velmi málo, nepravidelně a nedůsledně, což vede k tomu, že se v interiéru hromadí nejen škodlivé látky, které jsou pro naše zdraví nebezpečné, ale také vlhkost, která může vést ke vzniku plísní.
V zimních měsících, kdy venku panují nízké teploty, větrejte krátce, ale intenzivně. Zapomeňte na (mikro)ventilačky a okna otevřete minimálně 3krát denně zcela dokořán zhruba na 5 minut. Díky tomu se vlhký a vydýchaný vzduch rychle vymění za čerstvý, ale stěny zůstanou nadále příjemně teplé.
S příchodem jara a s rostoucími venkovními teplotami prodlužte dobu, po kterou okna necháte otevřená. Ideální je větrat zhruba 15 minut.
Nepouštějte si do bytu teplý vzduch!
V létě, kdy teploty nebudou tak vysoké, si můžete dovolit větrat neomezeně dlouhou dobu. Mnohem lepší je však větrat pouze v chladnějších částech dne, tedy brzy ráno nebo na večer, kdy je teplota venku nižší než ta uvnitř. V bytě je také vhodné vytvořit průvan, v rodinném domě je zase ideální využít komínový efekt, který dobře funguje u oken, která jsou umístěná nad sebou.
Celodenní větrání ale omezte v případě, že je v místě vašeho bydliště znečištěný vzduch nebo trpíte pylovou alergií. V tomto případě otevírejte okna ideálně až po dešti, kdy je vzduch nejčistší.
S postupným klesáním teplot během podzimu opět zkracujte dobu, po kterou budete větrat.
Pár rad na závěr…
Větrání vždy přizpůsobte počtu členů domácnosti, aktivitě, kterou v dané místnosti děláte, a typu místnosti. Co nejvíce větrejte v dětském pokoji, ložnici a v kuchyni. Po každém sprchování vyvětrejte koupelnu. Minimalizujete tak nadměrné zvlhčení vzduchu v místnosti.
Zdroje:
- https://www.prozeny.cz/clanek/nezbytny-ale-opomijeny-pustte-si-domu-cerstvy-vzduch-69589
- https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-a-proc-spravne-vetrat.A120711_153752_stavba_rez
- https://primanapady.cz/clanek-55083-jak-spravne-vetrat-a-proc
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-musime-vetrat-a-jak-vetrat-spravne-23482.html
- https://stavba.tzb-info.cz/vetrani-okny/8925-jak-a-proc-spravne-vetrat