Jste zde

Nahlédněte pod pokličku výroby oken

pramos PR Zdroj: pramos.cz
Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak probíhá výroba oken? S Pavlem Viktorinem, vedoucím výroby oken v jihomoravské firmě PRAMOS, jsme probírali řadu témat, která vám přiblíží svět oken.

12. 7. 2022

Jak začínala výroba oken?

Ve svých začátcích firma PRAMOS zkoušela vyrábět typizovaná okna, stejně jako stavebniny. Nicméně brzy přišla na to, že tudy cesta nevede. „Trh měl jiné požadavky a těm jsme šli naproti – začali jsme vyrábět zakázková okna na míru,“ říká Pavel Viktorin. A jsou to právě tato okna na míru, která jsou v současné době typická i pro firmu PRAMOS.

Velkým zlomem pro firmu bylo pořízení nového nářezového centra, které bylo uvedeno do provozu letos v březnu. „Už bylo zapotřebí udělat obměnu strojů. Chtěl jsem, aby bylo nové centrum vybavené moderními nadčasovými prvky, které nikdo jiný nemá,“ říká Pavel Viktorin. A to se povedlo, protože se v České republice jedná o unikát. Společnost čerpala inspiraci na nový stroj v Německu, které patří k evropské špičce v automatizaci výroby.

Firma se může chlubit i tím, že jsou jejich okna vyrobena pouze z primárního materiálu, tedy bez recyklátů. „Vyrábíme profily ze svých směsí a víme, co jsme do materiálu dali. Až na malé výjimky jsou z původního materiálu, který nikdy nebyl zrecyklován,“ říká Pavel Viktorin.

Nejnovější trendy ve světě oken

Velký důraz kladou ve firmě PRAMOS na sledování a zapracovávání trendů. Díky tomuto přístupu tak mohou zákazníci u PRAMOSu vybírat ze spousty moderních, nadčasových řešení a designů. „Dříve byla nejoblíbenější okna v barvě zlatého dubu a třešně, dnes jsou na ústupu. První místo si nyní drží barvy v odstínech antracitově šedé,“ říká Pavel Viktorin.

unnamed_1.jpg

výroba oken
Zdroj: 
pramos.cz

Velmi oblíbená jsou v současnosti šedá okna z probarvených okenních profilů, která skvěle imitují například hliníková okna. Jednoduše je sladíte s fasádou i roletami, což zaručují nejen funkčnost, ale také estetiku bydlení a úsporu energií.

Novinkou, jež vyrábí v PRAMOSu čím dál častěji, jsou okna s bezpečnostními prvky. „Velkým tématem jsou dnes chytré domácnosti. Proto i my nabízíme okna s bezpečnostními elektrokontakty, které jsou napojeny na zabezpečovací zařízení v domě,“ říká Pavel Viktorin. PRAMOS tak reaguje na požadavky moderního bydlení a je připraven na očekávaný nárůst poptávky právě po tomto způsobu bydlení.

Kvalita na prvním místě

Pavel Viktorin dodává, že nároky lidí se stále zvyšují, ale nevnímá to negativně. „Lidé jsou čím dál náročnější, ale je to dobře, protože nás to jako výrobce žene k vyšší kvalitě.“

Mottem společnosti PRAMOS je, že dělají okna tak dobře, jako by je dělali pro sebe. Za všechny příklady hovoří fakt, že sám Viktorin má na svém domě okna od PRAMOSu. „Mám rodinný domek již 20 let a mám v něm jedny z našich prvních oken. Vyměnil jsem za ta léta pouze skla, jelikož tehdy v roce 1996 se používala skla s horšími tepelně izolačními vlastnostmi. Ale okna mám dodneška a fungují dobře,“ uzavírá s úsměvem.

I o okna je ale potřeba pečovat. Pavel Viktorin je přirovnává ke kolu: Tak jako na kole se musí namazat řetěz, aby fungovalo, tak je důležitý i servis oken.“ Životnost okna totiž prodlužuje správné mazání a seřízení