Jste zde

Kauza záclony: Opravdu je potřebujeme?

Zdroj: pixabay.com
Část z nás nedá na záclony dopustit a byt bez nich jim přijde nedokončený. Druhá polovina v nich vidí lapače prachu. Rozhodněte se, zda jsou záclony to pravé právě pro vás.

3. 1. 2021

Asi velkou většinu českých bytů zdobí záclony. Častokrát jsou bílé s květinovými vzory a důmyslně nařasené. V poslední době se ale v českých domácnostech více sází na jednoduchost a mnoho domovů tak krášlí čistá látka bez jakéhokoli vzoru. Ta jde pak dobře kombinovat i s minimalističějším vybavením. Móda se proměňuje, argumenty však zůstávají.

Proč ano

Zastánci záclon uvádějí několik podstatných důvodů, proč budou do tohoto doplňku stále investovat. Prvním argumentem je soukromí. Díky záclonám sousedi většinou nevidí, že pobíháte po bytě ve spodním prádle a nestíháte jako každé ráno. Záclony také chrání před přímým ostrým sluncem - a to nejenom vás, ale i nábytek - a v neposlední řadě pomáhají stínit zvuk z ulice.

Typické české záclony vypadají podobně.Zdroj: pixabay.com

Proč ne

Nemáte-li doma záclony, patrně už jste tyto argumenty slyšeli a museli vysvětlovat své rozhodnutí. Na rozdíl od záclonových zastánců nemáte pocit, že bez záclon vašemu bytu něco chybí. Naopak jste rádi, že je váš domov prosvětlenější a vzdušnější. Praní jednou za rok na Velikonoce vám přijde nehygienické a látku považujete za skvělé místo pro nabalování prachu. Často také překrývají radiátory a tím vznikají ztráty tepla (a tím pádem i peněz).

Existuje alternativa?

Pokud se chcete záclonám vyhnout, ale přece jenom byste rádi zvolili nějaký druh stínění, můžete zvolit například římské rolety. Pokud vyberete správnou barvu látky, ocitnete se rázem uprostřed středomořského ostrova. Římské rolety dodávají tu správnou romantickou atmosféru, a pokud chcete pustit do bytu více světla, stačí je nechat vyrolované.

Zejména pro větší okna se hodí japonské stěny. Tyto panelové závěsy můžete posouvat po okně, nebo je jednoduše shrnout na stranu a nechat do místnosti proudit sluneční záření. Nadšenci do moderního designu dávají většinou přednost roletám typu twist nebo plisé, které dokáží pomoct ve dne i v noci a zároveň skvěle vypadají.

Nevyhovují vám záclony, ale nechcete prázdná okna? Vyhlédněte si alternativu.Zdroj: pixabay.com

Co zvolit?

Zda budou na vašich oknech záclony viset, či nikoli, je už na vás. Zaleží také na tom, jak vypadá váš byt a kam směřují okna. Pokud se obáváte častých pohledů z protějšího paneláku, nejspíš po záclonách sáhnete.

Jestliže máte byt orientovaný na sever, nejspíš budete preferovat více světla a tím pádem okna bez příkras. Nenechte si namluvit, že je jen jedna správná varianta. Stačí se rozjet do sousedních zemí a zjistíte, že to, co je někde neodmyslitené, je jinde zbytečné. A pokud si stále nevíte rady, vydejte se do specializované firmy a dejte na radu odborníka, který dokáže vymyslet řešení přímo pro váš domov.