Jste zde

Okno jako prostor pro zloděje: Nedejte jim šanci. Poradíme, jaká okna vybrat!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Okna se standardním kováním otevře každý zloděj relativně rychle. Nebezpečí vloupání se tak netýká pouze lidí, kteří bydlí v přízemí. Poradíme vám, jak zvýšíte ochranu svého domova.

4. 11. 2017

Zloději si nevybírají oběti jen tak náhodou. Až polovina z nich dostane tip od známých. Zloděje nalákáte ale i přetékající poštovní schránkou. A 75 % všech loupeží připadne na dobu, kdy jsou lidé v práci nebo na dovolené. Do rodinných domů se zloději nejraději vkrádají také v noci, když nic netušící majitelé spí. 84 % zlodějů si pro cestu do bytu či domu vybírá nezabezpečená okna.

Jak se zloděj dostane až k vám

Zloději jsou ve svých technikách důmyslní, ale rozhodně byste jim jejich snažení neměli ulehčovat. Při odchodu (a nejen tehdy) byste neměli nechávat okna zbytečně otevřená, a to ani na mikroventilaci. Takové okno je pro pachatele snadnou kořistí. Ale i zavřené okno bez bezpečnostních prvků většinou nebývá nepřekonatelnou překážkou.

S pomocí šroubováků či páčidel pachatel může posunout obvodové kování a okno se pak otevře. Někteří pachatelé jednoduše vyvrtají do okna díry, aby se dostali k manipulaci s klikou.

Zmíněné situace lze ovlivnit několika základními kroky, které stačí provést již při koupi nových oken. První v řadě je osazení okna bezpečnostním sklem, které znesnadňuje jeho rozbití. Další v řadě je okenní klika s vyšší bezpečností, tedy taková, která má na sobě jisticí tlačítko, či je dokonce zamykatelná.

Většina zlodějů se do domu nebo bytu dostává přes okno. A nejčastěji potom v noci.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A v neposlední řadě je vhodné hned při výrobě okno nechat osadit vyšším počtem jisticích (a bezpečnostních) bodů. Tyto tři základní kroky zvýší odolnost vašich oken proti zlodějům a tím zvýší vaši bezpečnost. Vaše nová plastová okna vám tak poslouží i jinak než jen vyšší tepelnou izolací v porovnání s původními okny.

Bezpečí nade vše

Čím více bezpečnostních prvků si necháte od výrobce namontovat na okno, tím bude váš domov bezpečnější a nedobytnější. Zmíněná klika s vyšší bezpečností má v tomto případě své nezastupitelné místo stejně jako další bezpečností prvky. Všechny „nástrahy“, které na zloděje připravíte, ho okrádají o cenný čas. S největší pravděpodobností se takový člověk nebude namáhat a svou činnost vzdá.

Další faktorem je i hluk, který může při překonávání nečekaných překážek, které jste mu připravili, způsobit. Bezpečnostní prvky a jejich osazení se ale zdaleka netýkají jen plastových oken. Můžete si je nechat nainstalovat také na dřevěná okna, takzvaná eurookna.

Kde pořídíte okna s vyšší bezpečností?

Při výběru dodavatele dejte raději přednost výrobci oken před prostředníkem. Výrobce vám zaručí původ použitých materiálů a prokáže se odbornými certifikáty. Zároveň má dostatečné zkušenosti z mnoha minulých realizací a dokonale ovládá možnosti a způsoby vylepšení svých standardních výrobků.

Firma PKS okna a.s. patří mezi největší výrobce oken v ČR. Jsou držiteli certifikátu ISO 9001 a ISO 14001. U plastových i dřevěných oken využívají okenní kování TITAN AF od německé společnosti Siegenia, které patří mezi nejlepší ve svém oboru. Nová okna se zajištěním vyšší bezpečnosti vás sice vyjdou dráž, ale z dlouhodobého hlediska se vám rozhodně vyplatí. Váš spánek už nebudou nahlodávat pochybnosti, jestli se k vám v noci někdo nevloupal.