Jste zde

Malá předsíň: Zavřete úložné prostory a pusťte do ní světlo

Zdroj: www.bigstockphoto.com
K malému bytu patří malá předsíň, s tím nic nenaděláme. Pokud vás trápí nedostatek místa v ní a nevíte si rady s tím, jak ji zařídit, aby vám dennodenně dobře sloužila a ještě byla pěknou vizitkou celého vašeho bydlení, čtěte následující řádky.

22. 10. 2020

Předsíň je často docela zanedbávaná místnost, přitom k tomu dochází neprávem. Je to to poslední, co ze svého bytu vidíte, když ho opouštíte, a to první, když se do něj vracíte. Není nic horšího, než když vás unavené po příchodu z práce uvítají rozházené boty nebo chaos na věšáku či na poličce s šálami a čepicemi. 

O to horší taková neorganizovanost je, když jde o předsíň malou, v níž není místa nazbyt a každý nedostatek je hned vidět.

V hlavní roli úložné prostory

V předsíni alespoň částečně zapomínáme na to, co bylo v práci a venku. Odkládáme tady svršky, děláme si pohodlí. Aby nás tato místnost nedeprimovala hned při otevření dveří, je nutné zamyslet se nad vyhovujícími úložnými prostory – aby bylo vůbec kam odložit to, co odložit potřebujeme. 

Úložné prostory v předsíni by měly být uzavřené. Ať do nich snadno uložíte nepořádek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Odborníci se shodují na tom, že do předsíně jsou ideální úložné prostory uzavřené – skříně, botník, cokoli, co zavřeme, jakmile něco odložíme. Právě proto, že nás svádí nehledět tady přehnaně na pořádek, jsou otevřené police a regály cestou do pekel. Všechno je v nich vidět a předsíň se rázem může stát v nevzhledně vyhlížející skladiště.

V malých předsíních se víc než kde jinde vyplatí zainvestovat do vestavěné skříně, která se dokonale přizpůsobí volnému prostoru a nevyužitý nezůstane ani centimetr. 

Nezbytností pro jakoukoli předsíň je věšák, polička na doplňky, jako jsou šály, čepice a rukavice nebo třeba cyklistické helmy, a botník. 

Pokud cítíte, že vám ve vaší předsíni či vstupní hale není úplně nejpříjemněji a chtělo by to vylepšení, můžete vyzkoušet moudrost starého čínského učení Feng Shui. Ač se může zdát, že nemá staré učení v moderním bydlení co dělat, opak je pravdou. V 21. století se k němu obracíme čím dál častěji a radši než dříve.

Uspořádaná předsíň = dobrý pocit z domova

Jen si to představte. Dorazíte domů unavení z práce, otevřete dveře a první, co vidíte, jsou boty mimo botník. A jsou rozkopané. To se samozřejmě nelíbí nikomu, ale ne vždy máme sílu, abychom boty rovnali po dětech nebo sami po sobě. Druhý pohled v českých domácnostech dost často míří přímo k toaletě nebo alespoň na dveře od ní.

[[{"fid":"4169","view_mode":"wysiwyg","fields":{"alt":"modrá předsíň","title":"I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.","class":"media-element file-wysiwyg cke_widget_element","data-delta":"1","format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"modrá předsíň","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"alt":"modrá předsíň","title":"I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.","class":"media-element file-wysiwyg cke_widget_element","data-delta":"1","format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"modrá předsíň","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"modrá předsíň","title":"I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

Odborníci se ale shodují v tom, že i v předsíni má panovat pořádek a že dveřmi do bytu vcházíte nejen vy a vaše návštěvy, ale také energie, která ovlivňuje, jak se ve svém domově cítíte.

Při návratu z práce po těžkém dni byste uvítali pořádek, i když nemusí být dokonalý, a zásah hřejivosti vašeho domova. Do náruče svého bydlení byste se měli těšit, a jakmile otevřete dveře a podíváte se do předsíně, měli byste pookřát.

Kromě toho – není nic horšího, než když k vám vstoupí návštěva, spatří nepořádek a dýchne na ni naprosté neútulno. Možná by se nejradši otočili a kvapem odešli, kdyby jim v tom nebránilo slušné vychování.

[[{"fid":"3879","view_mode":"wysiwyg","fields":{"alt":"světlá předsíň s hnědými prvky","title":"V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.","class":"media-element file-wysiwyg cke_widget_element","data-delta":"2","format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"světlá předsíň s hnědými prvky","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"alt":"světlá předsíň s hnědými prvky","title":"V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.","class":"media-element file-wysiwyg cke_widget_element","data-delta":"2","format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"světlá předsíň s hnědými prvky","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"světlá předsíň s hnědými prvky","title":"V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

Ach ty boty!

Největším problémem předsíní jsou nevyužité nebo přeplněné botníky, a tím pádem rozházené boty u něj. Když si je vyrovnáte, hned bude vstup do bytu působit úplně jinak. Stejnou hrozbou jako jedna bota přes druhou je věšák s ledabyle „naházenými“ svršky nebo police s nepřeberným množstvím chaoticky „poskládaných“ čepic, šál a šátků. Jakmile máte nepořádek v bytě, dost možná vás trápí nepořádek i v životě. Uvidíte, že s uklizeným domovem se budete sami cítit mnohem lépe!

Do předsíně patří zrcadla a rostliny

Říkáte si, že nejprve se máte zbavit zbytečností a pak najednou přidat rostliny? Je tomu ale skutečně tak. Jakmile dáte své předsíni řád, můžete si dovolit ji náležitě vyšperkovat. Nemělo by v ní chybět velké zrcadlo, které předsíň prosvětlí a samozřejmě vám poskytne možnost zkontrolovat svůj zevnějšek před odchodem z domu.

[[{"fid":"3880","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Boty na jedné hromadě? To není dobrá vizitka!","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"rozházené boty","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Boty na jedné hromadě? To není dobrá vizitka!","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"rozházené boty","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"rozházené boty","title":"Boty na jedné hromadě? To není dobrá vizitka!","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

S předsíní mohou úplné divy udělat i správně zvolené rostliny ideálně s kulatými listy a samozřejmě živé, nikoli sušené nebo umělé. 

Co se týče zdobení dveří, které máme rádi a měníme ho dle sezóny, to by mělo být decentní, živé nebo umělé, ale kvalitně zpracované. Použitím živých dekorací navíc přiblížíte své bydlení přírodě, což je opět plus pro vás.

Věčná otázka světla

Zatímco v panelovém domě si moc nevybereme, v rodinném domě máme možnost mít či nemít v předsíni okno a tak nechat dovnitř proudit denní světlo a s ním i energii. Je však otázka, zda chceme, aby na nás v předsíni „bylo vidět“ (nemusíme to chápat doslova, jen jako „otevřený“ prostor), nebo ne. 

[[{"fid":"3881","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V předsíni musí být dobře vidět - proto zvolte kvalitní osvětlení.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"dřevěná předsíň s osvětlením","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V předsíni musí být dobře vidět - proto zvolte kvalitní osvětlení.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"dřevěná předsíň s osvětlením","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"dřevěná předsíň s osvětlením","title":"V předsíni musí být dobře vidět - proto zvolte kvalitní osvětlení.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"4"}}]]

Pokud jednoduše okno v předsíni nemáte a denního světla v ní není dostatek, rozhodně si pořiďte dobré osvětlení, které z tmavé nepřívětivé místnosti udělá světlou a hřejivou předsíň, jakou vám budou všichni závidět. 

Právě z toho důvodu, že v předsíních nebývá přirozené světlo, je vhodnější sem volit také světlejší výmalbu.

Nechte se obejmout a hýčkat atmosférou domova

Nezapomínejte, že i předsíň či vstupní hala k vašemu domovu patří a že byste se měli cítit skvěle od prvního okamžiku, kdy do svého bydlení vstoupíte. Napomůže vám k tomu pořádek, vhodně zvolené doplňky a barvy. Zkuste ve své předsíni zapojit sílu Feng Shui a uvidíte, co se začne dít!

Zdroje:

  • https://blog.estilofina-nabytek.cz/2024/02/06/jak-vytvorit-harmonickou-predsin-podle-zasad-feng-shui/
  • https://www.cistedrevo.cz/lifestyle/predsin-podle-feng-shui/
  • https://www.mujdum.cz/rubriky/interier/feng-suej-predsinim-slusi-jednoduchost_1475.html
  • https://living.iprima.cz/bydleni/vyladena-predsin-vnese-energii-do-zivota-rozhazene-boty-rozhodi-i-vas-zivot
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Místnost vyžaduje dobré osvětlení

Než opustíte byt, v zrcadle v předsíni obvykle kontrolujete svůj vzhled. I proto je třeba postarat se o to, aby zde bylo dobré světlo – tedy ideálně jedno centrální na stropě, jedno menší přímo nad zrcadlem a třeba ještě nějaké jiné světlo v jiné části předsíně. Kromě toho, že tu dobře na všechno uvidíte, vám bude předsíň – stejně jako každá správně osvětlená místnost – připadat větší, zvlášť když se k tomu přidá mocná síla zrcadla.

Myslete na barvy

K optickému zvětšení malé předsíně patří nejen dobré osvětlení, ale také správná volba barvy výmalby. V malých místnostech obecně volíme raději světlé barvy, například bílou či krémovou, případně světlé odstíny výraznějších barev, jako je světle žlutá, světle oranžová nebo světle hnědá. Syté a tmavé barvy jsou pro malé místnosti totálním zabijákem.

V malé předsíni nepodceňujte výběr správných barev. Příliš tmavé ji promění v nepříjemnou kobku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

I s malým prostorem se dají dělat velké věci

V malé předsíni je nutné dbát na pořádek. I sebemenší selhání v něm je ihned vidět. Snažte se mít zde co nejméně věcí na očích, využijte uzavřených úložných prostorů a spolehněte se také na triky pro optické zvětšení místnosti. Předsíň je vizitkou celého bydlení, myslete na to!