Jste zde

Malá předsíň: Zavřete úložné prostory a pusťte do ní světlo

Zdroj: www.bigstockphoto.com
K malému bytu patří malá předsíň, s tím nic nenaděláme. Pokud vás trápí nedostatek místa v ní a nevíte si rady s tím, jak ji zařídit, aby vám dennodenně dobře sloužila a ještě byla pěknou vizitkou celého vašeho bydlení, čtěte následující řádky.

22. 10. 2020

Předsíň je často docela zanedbávaná místnost, přitom k tomu dochází neprávem. Je to to poslední, co ze svého bytu vidíte, když ho opouštíte, a to první, když se do něj vracíte. Není nic horšího, než když vás unavené po příchodu z práce uvítají rozházené boty nebo chaos na věšáku či na poličce s šálami a čepicemi. 

O to horší taková neorganizovanost je, když jde o předsíň malou, v níž není místa nazbyt a každý nedostatek je hned vidět.

V hlavní roli úložné prostory

V předsíni alespoň částečně zapomínáme na to, co bylo v práci a venku. Odkládáme tady svršky, děláme si pohodlí. Aby nás tato místnost nedeprimovala hned při otevření dveří, je nutné zamyslet se nad vyhovujícími úložnými prostory – aby bylo vůbec kam odložit to, co odložit potřebujeme. 

Úložné prostory v předsíni by měly být uzavřené. Ať do nich snadno uložíte nepořádek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Odborníci se shodují na tom, že do předsíně jsou ideální úložné prostory uzavřené – skříně, botník, cokoli, co zavřeme, jakmile něco odložíme. Právě proto, že nás svádí nehledět tady přehnaně na pořádek, jsou otevřené police a regály cestou do pekel. Všechno je v nich vidět a předsíň se rázem může stát v nevzhledně vyhlížející skladiště.

V malých předsíních se víc než kde jinde vyplatí zainvestovat do vestavěné skříně, která se dokonale přizpůsobí volnému prostoru a nevyužitý nezůstane ani centimetr. 

Nezbytností pro jakoukoli předsíň je věšák, polička na doplňky, jako jsou šály, čepice a rukavice nebo třeba cyklistické helmy, a botník. 

I v předsíni můžete využít obecné pravidlo, které říká, že prostor opticky zvětší zrcadlo.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Místnost vyžaduje dobré osvětlení

Než opustíte byt, v zrcadle v předsíni obvykle kontrolujete svůj vzhled. I proto je třeba postarat se o to, aby zde bylo dobré světlo – tedy ideálně jedno centrální na stropě, jedno menší přímo nad zrcadlem a třeba ještě nějaké jiné světlo v jiné části předsíně. Kromě toho, že tu dobře na všechno uvidíte, vám bude předsíň – stejně jako každá správně osvětlená místnost – připadat větší, zvlášť když se k tomu přidá mocná síla zrcadla.

Myslete na barvy

K optickému zvětšení malé předsíně patří nejen dobré osvětlení, ale také správná volba barvy výmalby. V malých místnostech obecně volíme raději světlé barvy, například bílou či krémovou, případně světlé odstíny výraznějších barev, jako je světle žlutá, světle oranžová nebo světle hnědá. Syté a tmavé barvy jsou pro malé místnosti totálním zabijákem.

V malé předsíni nepodceňujte výběr správných barev. Příliš tmavé ji promění v nepříjemnou kobku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

I s malým prostorem se dají dělat velké věci

V malé předsíni je nutné dbát na pořádek. I sebemenší selhání v něm je ihned vidět. Snažte se mít zde co nejméně věcí na očích, využijte uzavřených úložných prostorů a spolehněte se také na triky pro optické zvětšení místnosti. Předsíň je vizitkou celého bydlení, myslete na to!

Co já bych dala za takovou "malou" předsíň. U nás nudlička s patero dveřma. Délka 4m, vstup do předsíně 150 cm, po 2 metrech se zužuje na 85 cm. A teď něco navrhněte !!

Pěkný den,
váš komentář smazaný není. Jen máme v systému nastavenou prodlevu, která nám dává možnost mazat například reklamní příspěvky, kterými se nám to pod články jen hemží. A my je tam samozřejmě nechceme :) Redakce.