Jste zde

Vychytávky do úzké předsíně: koše na drobnosti, mělké botníky a lekce z optiky

tmavě zelená předsíň Zdroj: Shutterstock
Zbožňujete své bydlení, ale tu úzkou předsíň vám byl čert dlužen? Poradíme vám, jaké vychytávky do ní zakomponovat, aby vám její rozměry nedrásaly nervy kdykoli, když se v ní budete chtít otočit.

2. 2. 2024

Úděl předsíně je poměrně těžký – má vás vítat doma a je tím prvním, co spatří vaše návštěvy, takže by měla působit uklizeně, čistě, vzdušně a přehledně. Jenže na druhou stranu si tu potřebujete odkládat svršky, které hlavně v zimě zaberou dost místa, a boty. Jak obojí vybalancovat a nastolit rovnováhu mezi funkčností a estetickou stránkou téhle opomíjené místnosti?

Věšák navíc, který nebude překážet

Jestli vás v bytě bydlí tolik, že se vám nevejdou bundy, kabáty a sportovní svršky na věšák nebo je nechcete dávat do šatní skříně, namontujte ještě nějaké ty háčky na dveře. Skvělé na tomhle řešení je, že i když vkročíte dovnitř, nebude změť oblečení tím prvním, co uvidíte. Pokud tu změť nebudete mít jinde…

shutterstock_2272438475.jpg

háčky na oblečení na dveřích
Zdroj: 
Shutterstock
Aby háčky plnily nejen praktickou, ale i estetickou funkci, přemýšlejte i nad tím, co na ně (ne)pověsíte.

Zavěste koše na drobnosti

Nemáte moc kam odkládat drobnosti? To může být trochu k vzteku. Řešení je ale jednoduché – na háčky u věšáku můžete zavěsit například tvárné košíky, kam si budete své malé nezbytnosti (jako jsou čepice nebo rukavice) odkládat. Rozhodně by do nich ale nemělo přijít všechno, protože výsledek by byl k vzteku tuplem.

shutterstock_2133312659.jpg

mělká polička na zdi
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud už vsadíte na poličky, myslete na to, že i ty by měly být mělčí - abyste si o ně v tom nejhorším případě třeba neublížili.

Pořiďte si mělký botník

Všechny své boty, zvlášť pokud jste hrdými majiteli víc než tří párů, nechcete mít v předsíni vystavené. Klasické botníky ale zabírají spoustu místa, a když vás v domácnosti žije víc, může jít o úplnou prekérku. Naštěstí ale existují mělké botníky, které do hloubky nezaberou víc než 30 cm místa. I kdybyste do nich měli schovat jen nějaké boty, a ne všechny, stojí to za zvážení.

Zapojte zákonitosti optiky

Čím menší je prostor, tím světlejší barvy si zaslouží. Proto svou skromnou předsíň nikdy nemalujte na tmavě hnědo, zeleno, nebo dokonce na černo. Ideální je bílá a světlé odstíny dalších barev. Volba by se měla odvíjet i od výmalby v dalších místnostech, abyste neměli byt pestrý jako omalovánku. 

Prostor dokáže opticky zvětšit i zrcadlo, tak se nebojte pořídit si velké nástěnné. Jednak to prospěje vaší malé předsíni, jednak můžete ještě u dveří před odchodem zkontrolovat, jak vám to sluší.

A nakonec sem musí přijít taky dostatečně silné osvětlení. Nejen kvůli optickému zvětšení, ale i kvůli tomu, abyste tu na všechno viděli, pokud tu není dost denního světla.

shutterstock_2340519805.jpg

podsvícení zrcadla
Zdroj: 
Shutterstock
U zrcadla je velmi efektní i podsvícení, které k němu můžete pořídit.

Vyměňte klasické dveře za posuvné

Využít můžete i prostor u zdi. Pokud ho máte málo, zrušte klasické křídlové dveře a pořiďte si místo nich posuvné. Ty moderní už vypadají naprosto skvostně, na výběr budete mít z nepřeberného množství designů a díky elegantnímu pouzdru budete mít u zdi volno.

Využijte i místo u stropu

Když je místnost malá, je potřeba využít i prostoru u stropu. Pořiďte si skříňky nad klasickou skříň nebo je ke stropu umístěte samostatně. Skladovat v nich můžete, cokoli uznáte za vhodné – jen by to neměly být věci, které potřebuje denně, protože si k nim nejspíš budete muset brát štafle nebo židli.

Jestli chcete mít v předsíni skříň, bylo by vhodné zauvažovat o vestavěné skříni, která pokryje právě i onen vzpomínaný prostor u stropu. Každý centimetr se počítá!

Použité zdroje: 

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/uzka-chodba-nemusi-byt-problem-15-skvelych-triku-jak-ji-rozsirit
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/chodba-a-predsin/10-krasnych-inspiraci-jak-zaridit-malou-chodbu-ci-predsin/