Jste zde

Toaleta a koupelna v jedné místnosti – ano, nebo ne?

koupelna propojená se záchodem Zdroj: Bigstockphoto
Spojení toalety a koupelny vypadá ve většině případů krásně. Vyberete pěkné obložení, položíte ho, seženete si nábytek podle svého vkusu a radujete se, že kromě místa na sprchový kout vám zbyl prostor i na vanu. Tahle báječná koupelna ale není pro každého

27. 7. 2022

Před několika lety odstartoval tento trend v panelových domech, kde jejich obyvatele přestalo bavit nevzhledné umakartové jádro z počátku 90. let (v tom lepším případě). Houfně se začalo bourat a zase stavět, někdo spojil koupelnu s předsíňkou a toaletu elegantně oddělil stěnou nebo příčkou z nejrůznějších materiálů, jiný zase toaletu ponechal jako součást nově vzniklé koupelny. Tomu všemu ale předcházelo dlouhé rozhodování.

Promýšlejte finance, ale i praktičnost

Tím prvním, co nás napadne, když chceme jakkoli rekonstruovat, jsou finance. Kolik nás to bude stát? Na čem se dá ušetřit, aby to nemělo dopad na výsledek? To ale není všechno. Každý, kdo se rozhodne vybourat v bytě jádro nebo v nově vznikajícím domě koupelnu s toaletou automaticky spojit, musí vzít v úvahu i nevýhody, ač se možná zpočátku zdá, že žádné nejsou. A i kdyby byly, tak že je ta krása stylové a vzdušné koupelny s WC zastíní. Jenže to tak není.

A víte, jakou barvu do koupelny použít? Vylaďte barvy ve svém bytě - 5 tipů pro lepší bydlení

bigstock-modern-luxury-bathroom-inter-83288897.jpg

luxusní koupelna s oknem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Toaletu můžete od zbytku koupelny oddělit příčkou - odpovězte si ale na to, zda vám bude příjemné koulenu třeba během koupele s někým sdílet...

Výhody a nevýhody toalety v koupelně

Argument, že je spojení toalety s koupelnou módní a pěkné, může záhy vystřídat nepěkné zjištění, že toto řešení je možná skvělé, ale ne pro vás.

Představte si typickou čtyřčlennou rodinu – dva dospělé a dvě větší děti. Ráno zákonitě každý z nich musí navštívit toaletu a obsadí tím pádem i koupelnu, tedy nikdo se nedostane do sprchy, do vany nebo k umyvadlu, aby si jen umyl obličej nebo si vyčistil zuby. Provoz v takto vybudované koupelně musí rodina promýšlet a organizovat, což zvláště ráno může být náročné a po čase hodně únavné.

bigstock-modern-warm-bathroom-50244146.jpg

koupelna se záchodem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Propojení toalety s koupelnou je odvážné řešení. Pokud ale v bytě bydlíte sami, nebo jen s partnerem, nebude to takový problém.

Nabízí se potom jen jedno řešení – mít ještě jednu toaletu samostatně. To jde obvykle v rodinných domech, v panelácích je to téměř nemyslitelné. Mít koupelnu spojenou s toaletou je tedy vhodné spíše v domácnosti, kterou obývá jeden člověk, řešitelná a únosná je situace ještě ve dvou. Potom už může přijít problém.

Trápí vás problém zvaný Malá koupelna: Zbavte se umakartu a investujte do atypu!

Koupelna s toaletou vyžaduje více hygieny

Častější uklízení je v případech spojení WC s koupelnou na místě. Po spláchnutí toalety totiž voda rozvíří bakterie, které se začnou šířit vzduchem a usazovat se všude – na ručnících nebo třeba na zubních kartáčcích. Pokud se rozhodnete pro spojení těchto dvou místností v jednu, vezměte v potaz i to, že budete muset častěji uklízet a celkově se o koupelnu lépe starat.

bigstock-small-bathroom-86422613.jpg

tmavě hnědá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Především v panelákových bytech není místa nazbyt - a tak často dochází k vybourání umakartového jádra a propojení koupelny s toaletou.

Rozhodněte se podle svého vkusu

Klady a zápory koupelny spojené s toaletou vnímá každý jinak. Ne všichni by měli problém s koupáním v přítomnosti někoho dalšího, kdo by si u umyvadla čistil zuby. A ne všichni by to na druhou stranu snesli.

Záleží na tom, jak je vaše domácnost početná, jak je uzpůsobená a jak spolu její členové žijí. Pokud se vám taková prostorná koupelna s toaletou líbí a myslíte, že se k vám hodí, neváhejte a pusťte se do jejího vybudování

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/koupelna-spojena-toaletou-prozradime-vyhody-i-nevyhody-ktere-spojeni-obnasi/
  • https://www.homeincube.cz/oddelene-spojene-wc-koupelnou/
  • https://www.koupelny-diamant.cz/aktuality/spojeni-koupelny-a-wc.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/wc-20220117.html
  • https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vecne-dilema-oddelena-toaleta-nebo-jako-soucast-koupelny

Viděl autor článku koupelnu v paneláku před rekonstrukcí, prostor, který je k dispozici v paneláku se diametrálně liší od uveřejněných fotografií, a dále toaleta spojená s koupelnou je největší příšernost, který se v současné době realizuje, tato vymoženost mne stačí jednou za rok v hotelu na dovolené.

Totálně nepraktické ! Jednak jak je vzpomenuto v článku, ale hlavně pro vzniklou "vůni" po použití toalety "na velkou". Běžte si potom do koupelny třeba umýt zuby ! I když tam zajisté máte odsávání, "vůně" jen tak rychle nezmizí, jako když je jen samostatné WC v menším prostoru. Jistě je žádaná osobní hygiena po použití WC, ale to jde vyřešit několika způsoby. Buď přidaným bidetem, pokud je dost prostoru, nebo malou praktickou ruční sprškou. Ale "zavánět" v koupelně, NÉ !