Jste zde

Obrazy podle Feng Shui: Na zeď nepatří fotky už zemřelých, s abstrakcí opatrně

obraz podle feng shui Zdroj: Shutterstock
Ať už si zařizujete zbrusu novou domácnost, nebo jen chcete něčím ozvláštnit tu stávající, možná vás napadlo pořídit si třeba pár obrazů na zeď. Pokud se rádi řídíte dávným učením Feng Shui, pak se tu i pro vás najde několik pravidel.

3. 8. 2023

Zařídit si domácnost podle Feng Shui je dlouhodobě in. V takovém bytě (nebo domě) se můžete cítit skvěle. Tradiční čínské učení totiž pracuje se vztahem mezi člověkem a jeho životním prostorem. Základem jsou pravidla, díky nimž může místem správně proudit energie čchi, jejíž množství a kvalita má na člověka vliv. Čchi je tvořena známými složkami jin a jang

Podle pravidel Feng Shui si můžete zařídit celý svůj domov, všechny místnosti. V kuchyni vám například poradí mít pokud možnost uprostřed jídelní stůl, v ložnici zase zapoví televizi, v předsíni pak doporučí vhodné rostliny. Podle zásad feng-shui si můžete vybrat pokojovky i symboly štěstí. Cílem je to, aby vám doma bylo jednoduše perfektně. 

Jak vybírat obrazy podle Feng Shui? Chce to pozitivní emoce

Možná už jste to někdy zažili. Dívali jste se na obraz, něčím vás přitahoval, přišel vám zajímavý, ale zároveň ve vás probouzel těžko popsatelnou emoci, která směřovala spíš k negativismu. Možná vás takový obraz iritoval. Ale nejradši byste si ho vzali domů, protože byl „prostě zvláštní“.

shutterstock_602345432.jpg

obraz podle feng shui
Zdroj: 
Shutterstock
Vybrané obrazy by ve vás měly vyvolávat jen a jen kladné emoce.

Podle Feng-Shui byste se v tom okamžiku měli zastavit a na obraz zapomenout. Do svého království byste si měli vpustit jen takové obrazy, které ve vás vyvolávají jednoznačně příjemné pocity. Při pohledu na něj se nesmí o slovo ani sebenepatrněji přihlásit smutek, úzkost, strach nebo třeba rozrušení. 

Po základním pravidle přichází na řadu další. Nevystavujte si doma portréty zemřelých, ať už svých blízkých, kteří vám přirozeně chybí, nebo celebrit, které jste obdivovali. 

Dílo, na němž je vyobrazené nepřátelství nebo agrese, u vás doma taky nemá co dělat. Jeho přítomnost by vám v žádném případě neprospěla, i kdyby šlo nakrásně o to nejcennější, co svět spatřil.

Často to svádí k vylepšení zdí nějakou tou abstrakcí. To je určitě fajn, jen se to nesmí přehánět. Jednou ve vás totiž může takový abstraktní obraz vyvolat libé pocity, jindy může vaše myšlenky zavést tam, kam nechcete. Jedno takové dílo určitě neuškodí, ale pamatujte, že přesto, že nepřináší negativitu, nenese ani pozitivitu. 

shutterstock_1930933955.jpg

krajinka
Zdroj: 
Shutterstock
Krajinky? To není vůbec špatný nápad. Alespoň podle Feng Shui.

Jaký obraz podle Feng Shui vybrat do ložnice nebo kuchyně?

Některé motivy vám můžou v jednotlivých místnostech extra prospět. Například do kuchyně se hodí vyobrazení potravin, konkrétně třeba ovoce – pak si přivoláte dostatek a finanční hojnost. 
V ložnici vaše city obnoví obraz s pivoňkami, které v čínské filozofii platí za symbol lásky a vášně

V obývacím pokoji zase vsaďte na obrazy s pohybem – například běžící zvíře (ale pozor, mírumilovné, neberte žádnou rozzuřenou šelmu).

V dětském pokoji může prospět sova coby symbol moudrosti vybízející k učení. A do pracovny vám přijde vhod (za vaše záda, aby vás nerozptylovala) krajina nebo architektura.

I na barvách záleží

Feng Shui dělí barvy do pěti skupin podle toho, ke kterému živlu náleží a co dokážou podpořit. 

  • Oheň: červená, oranžová a fialová – vyzařují teplo, radost, vášeň, život.
  • Voda: všechny odstíny modré – vyvolávají klid.
  • Dřevo: hnědá a zelená – tyhle barvy jsou symbolem prosperity a obnovy.
  • Země: hnědá, béžová, žlutá a jejich odstíny – obrazy s těmihle barvami vyvolávají pocit stability, sepjetí s půdou a přírodou a souvisejí s vnímavostí.
  • Kov: černá, bílá, hnědá a šedá – barvy kovu představují racionalitu, intelekt a produktivitu.

Oslavu, nebo radši bambus? Co vám přinesou konkrétní symboly?

Podle Feng Shui mají některé symboly svůj (důležitý) význam. Například je-li na obrazu bambus, může vám přinést štěstí a prosperitu. Vyobrazení nebo ztělesnění Buddhy (na obrazu nebo v podobě sochy) rovněž přináší štěstí, ale jen tehdy, když takový obraz od někoho dostanete. Obrazy, na nichž jsou na pohled příjemné krajinky nebo oslavy, u vás doma podpoří příjemnou atmosféru.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Feng-%C5%A1uej
  • https://www.lovetoknow.com/home/design-decor/feng-shui-paintings