Jste zde

Feng Shui v předsíni: Srovnejte boty a přineste rostliny

světlá předsíň s vitrážovými dveřmi Zdroj: Bigstockphoto
Feng Shui nepatří jen do obývacího pokoje nebo ložnice. Další místností, kterou tak trochu zanedbáváme, je předsíň. A přitom jde o místo, které nás vítá a je to poslední, co při odchodu z bytu vnímáme. Jak ji tedy vyladit?

2. 6. 2024

Pokud cítíte, že vám ve vaší předsíni či vstupní hale není úplně nejpříjemněji a chtělo by to vylepšení, můžete vyzkoušet moudrost starého čínského učení Feng Shui. Ač se může zdát, že nemá staré učení v moderním bydlení co dělat, opak je pravdou. V 21. století se k němu obracíme čím dál častěji a radši než dříve.

Uspořádaná předsíň = dobrý pocit z domova

Jen si to představte. Dorazíte domů unavení z práce, otevřete dveře a první, co vidíte, jsou boty mimo botník. A jsou rozkopané. To se samozřejmě nelíbí nikomu, ale ne vždy máme sílu, abychom boty rovnali po dětech nebo sami po sobě. Druhý pohled v českých domácnostech dost často míří přímo k toaletě nebo alespoň na dveře od ní.

bigstock-129228359.jpg

modrá předsíň
Zdroj: 
Bigstockphoto
I když v předsíni nemáte okno, dbejte na dostatek světla. Ať vaše předsíň nepůsobí jako temná kobka.

Odborníci se ale shodují v tom, že i v předsíni má panovat pořádek a že dveřmi do bytu vcházíte nejen vy a vaše návštěvy, ale také energie, která ovlivňuje, jak se ve svém domově cítíte.

Při návratu z práce po těžkém dni byste uvítali pořádek, i když nemusí být dokonalý, a zásah hřejivosti vašeho domova. Do náruče svého bydlení byste se měli těšit, a jakmile otevřete dveře a podíváte se do předsíně, měli byste pookřát.

Kromě toho – není nic horšího, než když k vám vstoupí návštěva, spatří nepořádek a dýchne na ni naprosté neútulno. Možná by se nejradši otočili a kvapem odešli, kdyby jim v tom nebránilo slušné vychování.

bigstock-144493232.jpg

světlá předsíň s hnědými prvky
Zdroj: 
Bigstockphoto
V každé správné předsíni by mělo být zrcadlo. Klidně i pověšené na dveřích.

Ach ty boty!

Největším problémem předsíní jsou nevyužité nebo přeplněné botníky, a tím pádem rozházené boty u něj. Když si je vyrovnáte, hned bude vstup do bytu působit úplně jinak. Stejnou hrozbou jako jedna bota přes druhou je věšák s ledabyle „naházenými“ svršky nebo police s nepřeberným množstvím chaoticky „poskládaných“ čepic, šál a šátků. Jakmile máte nepořádek v bytě, dost možná vás trápí nepořádek i v životě. Uvidíte, že s uklizeným domovem se budete sami cítit mnohem lépe!

Do předsíně patří zrcadla a rostliny

Říkáte si, že nejprve se máte zbavit zbytečností a pak najednou přidat rostliny? Je tomu ale skutečně tak. Jakmile dáte své předsíni řád, můžete si dovolit ji náležitě vyšperkovat. Nemělo by v ní chybět velké zrcadlo, které předsíň prosvětlí a samozřejmě vám poskytne možnost zkontrolovat svůj zevnějšek před odchodem z domu.

bigstock-close-up-on-big-pile-of-colorf-80111477.jpg

rozházené boty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Boty na jedné hromadě? To není dobrá vizitka!

S předsíní mohou úplné divy udělat i správně zvolené rostliny ideálně s kulatými listy a samozřejmě živé, nikoli sušené nebo umělé. 

Co se týče zdobení dveří, které máme rádi a měníme ho dle sezóny, to by mělo být decentní, živé nebo umělé, ale kvalitně zpracované. Použitím živých dekorací navíc přiblížíte své bydlení přírodě, což je opět plus pro vás.

Věčná otázka světla

Zatímco v panelovém domě si moc nevybereme, v rodinném domě máme možnost mít či nemít v předsíni okno a tak nechat dovnitř proudit denní světlo a s ním i energii. Je však otázka, zda chceme, aby na nás v předsíni „bylo vidět“ (nemusíme to chápat doslova, jen jako „otevřený“ prostor), nebo ne. 

bigstock-d-visualization-of-interior-d-121717691.jpg

dřevěná předsíň s osvětlením
Zdroj: 
Bigstockphoto
V předsíni musí být dobře vidět - proto zvolte kvalitní osvětlení.

Pokud jednoduše okno v předsíni nemáte a denního světla v ní není dostatek, rozhodně si pořiďte dobré osvětlení, které z tmavé nepřívětivé místnosti udělá světlou a hřejivou předsíň, jakou vám budou všichni závidět. 

Právě z toho důvodu, že v předsíních nebývá přirozené světlo, je vhodnější sem volit také světlejší výmalbu.

Nechte se obejmout a hýčkat atmosférou domova

Nezapomínejte, že i předsíň či vstupní hala k vašemu domovu patří a že byste se měli cítit skvěle od prvního okamžiku, kdy do svého bydlení vstoupíte. Napomůže vám k tomu pořádek, vhodně zvolené doplňky a barvy. Zkuste ve své předsíni zapojit sílu Feng Shui a uvidíte, co se začne dít!

Zdroje:

  • https://blog.estilofina-nabytek.cz/2024/02/06/jak-vytvorit-harmonickou-predsin-podle-zasad-feng-shui/
  • https://www.cistedrevo.cz/lifestyle/predsin-podle-feng-shui/
  • https://www.mujdum.cz/rubriky/interier/feng-suej-predsinim-slusi-jednoduchost_1475.html
  • https://living.iprima.cz/bydleni/vyladena-predsin-vnese-energii-do-zivota-rozhazene-boty-rozhodi-i-vas-zivot