Jste zde

Pokojovky, které si lebedí ve tmě: Které rostliny slunce téměř nepotřebují?

pokojovky do tmy Zdroj: Shutterstock
Potřebujete nějakou tou zelení osadit tmavý kout v bytě nebo volný prostor v koupelně? Naprosté většině pokojovek se tady bohužel dařit nebude. Naštěstí existují výjimky, které si dost dobře poradí i bez slunce. Které to jsou?

23. 10. 2023

Kapradiny milují tmu a vlhko

Kapradiny, jejichž původním a přirozeným stanovištěm je většinou vlhký (pra)les, jsou vděčnými kráskami, které si poradí i v místnostech bez slunce. Dařit se jim bude třeba v koupelně, kde máte permanentně vlhko, teplo a polostín. Mezi nejoblíbenější zástupce kapradin patří třeba ledviník, který si libuje ve vlhkém vzduchu a zbožňuje rosení.

Aglaonema potěší originálními listy

Tahle pokojovka vás zaujme hned na první pohled. Její pestrobarevné listy totiž vypadají, jako by je vymaloval zkušený umělecký malíř. Tmavá zelená je v tomhle případě výrazně protkávaná růžovou nebo bílou. V létě potom aglaonemu zdobí drobné bílé až žluté kvítky, které se postupně mění na červené jedovaté bobule. Rostlinka miluje vlhko a ocení, když jí listy občas zkropíte vodou.

shutterstock_1739107004.jpg

pokojovka do tmy
Zdroj: 
Shutterstock
Některé pokojovky si nepotrpí na přemíru světla a slunečních paprsků.

Diefenbachie je jedovatá, ale krásná

Pokud máte doma děti nebo chlupaté mazlíčky, diefenbachii si raději vůbec nepořizujte. Patří totiž mezi nejznámější jedovaté pokojovky vůbec. Jestliže u vás ale nehrozí riziko případné otravy, udělejte jí místo v pokoji bez přímých slunečních paprsků. Její krásné zeleno-žluté a žíhané listy vás potěší svou krásou i velikostí.

Filodendron slunce nesnáší

Taky filodendron je mírně jedovatý. Pokud si ale po manipulaci s ním umyjete důkladně ruce, otravy se bát rozhodně nemusíte. Pokojovce se bude dařit v tmavé místnosti, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Sluníčko totiž nesnáší. Protože jde o nenáročnou pokojovku, která se přizpůsobí prakticky jakýmkoliv podmínkám, je vhodná i pro naprosté začátečníky

Zelenec zvládne i náročné podmínky

Zelenec je nenáročnou pokojovkou, kterou si zamilují začátečníci i zkušení pěstitelé. Rostlina totiž zvládne náročné podmínky, nevyžaduje příliš světla a odpustí vám i to, když ji čas od času zapomenete zalít. Za vaši péči se vám odvděčí krásnými zelenými a světlezelenými listy se žlutými pruhy. 

Náš tip: Převislá krása zelence nejlépe vynikne v závěsném květináči. 

Břečťan je "tak trochu“ parazit

Tahle popínavka z čeledi aralkovitých je pravým a nefalšovaným parazitem. Vidět ji můžete nejen na stromech, ale taky na fasádách domů. Listy břečťanu jsou ovšem velmi dekorativní, takže patří mezi oblíbené pokojovky.

Protože nevyžaduje přímé sluneční světlo, bez obav ho můžete umístit do tmavých koutů. Pokud jeho zeminu budete udržovat stále vlhkou, odvděčí se vám dlouhými šlahouny tmavě zelených listů.

shutterstock_723260872.jpg

břečťan
Zdroj: 
Shutterstock
Břečťan je parazit, který si libuje i ve stínu.

Pepřinec je zvyklý na hrubší zacházení

Pepřinec patří mezi sukulentní rostliny, se kterými nemusíte jednat „v rukavičkách“. Pamatujte ovšem, že tahle pokojovka ocení stálé podmínky, takže ji umístěte do pokoje, kde se příliš nemění teplota. Ta by také měla být spíše teplejší, chladné prostředí mu příliš nesvědčí, proto ho nedávejte například do chodby.

Kořenokvětka posílá pozdrav z Číny

Už jste někdy slyšeli o kořenokvětce? Rostlině, která si k nám našla cestu až z daleké Číny? Ideálním stanovištěm pro tuhle pokojovku je stinné a klidné místo, přičemž dařit se jí bude klidně i venku. Kořenovětka potřebuje dostatečnou zálivku, jinak začnou její listy žloutnout a postupně opadat. V ideálním případě ji umístěte do pokoje, kde bude stabilně okolo 23 stupňů. 

Použité zdroje:

  • https://zena-in.cz/clanek/7-pokojovek-ktere-muzete-tyrat-i-pestovat-v-tmave-mistnosti
  • https://www.dovido.cz/Tema/Novinky/Pokojove-rostliny-vhodne-do-tmavych-pokoju
  • https://living.iprima.cz/zahrada-neznicitelne-rostliny-aneb-10-pokojovek-ktere-porostou-i-ve-tme
  • https://www.zazumi.cz/blog/pokojove-rostliny-do-tmavych-mistnosti-i-koutu/