Jste zde

Tipy pro domácí pracovnu: Nedělejte kompromisy a zaměřte se na osvětlení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Možná také patříte mezi desítky tisíc lidí, kteří musí v dalších dnech a týdnech pracovat z domova. Máme pro vás tipy, jak si domácí pracovnu zařídit a na co si dát pozor. Popíšeme základní ergonomická pravidla a přidáme tipy na to, aby vám v ní bylo fajn

18. 3. 2020

Možná už jste si domácí kancelář dokonce zařídili, jen se stále ptáte, proč se vám v ní nepracuje dobře a proč svou práci odkládáte, i když ji vlastně máte docela rádi.

Problém může být právě v pracovně, v jejím vybavení, uspořádání, a tedy v nedostatečném komfortu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak na to, abyste si svou pracovnu dočista zamilovali.

Myslete na pohodlí i na zdraví

Pokud víte, že budete ve své pracovně či v pracovním koutku trávit regulérní pracovní dobu a možná ještě nějaké ty hodinky navíc, rozhodně není na místě vzít si k tomu první židli, křeslo, stůl a další věci, které se vám připletou pod ruce. S výběrem musíte být mnohem obezřetnější. Lámat si záda v měkkém křesle by se vám mohlo vymstít, stejně jako dlouhé sezení na tvrdé židli. S její představou by se vám mimochodem k práci jen těžko vracelo.

Nepracuje se vám doma ideálně? Možná je to tím, že to nemáte v pracovně ideálně zařízené.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak a podle čeho vybrat pracovní stůl?

Základem každé pracovny je stůl a kancelářské křeslo. U stolu jsou tím nejdůležitějším a rozhodujícím měřítkem výběru jeho rozměry. Záleží na tom, aby byl vhodně vysoký, široký a hluboký. Jeho rozměry přitom musíte přizpůsobit nejen tomu, jak velký prostor máte k dispozici, ale také tomu, kolik prostoru při práci potřebujete a zda máte možnost odkládat si potřebné věci i jinam. Pokud máte na všechny své pracovní dokumenty a doplňky jen samotný stůl, rozhodně by měl být větší a neměly by mu chybět šuplíky.

Stoly bývají obvykle asi 70 centimetrů vysoké, pokud ale měříte dva metry, budete se u něj krčit a vykoledujete si pěknou bolest zad. Proto se zaměřte na správnou výšku. Při výběru se také ujistěte, že budete mít při práci u stolu dostatečné místo na nohy.

Domácí pracovnu by neměly tvořit vyřazené kusy nábytku, ale funkční a ergonomické kousky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kancelářské křeslo – aby sezení nebylo za trest

U kancelářského křesla je zase důležité neřídit se pouze cenou. Věřte, že se dnes dají sehnat opravdu velmi levná a pěkně vypadající křesla, jakmile se do nich ale posadíte, můžete být hodně zklamaní – bývají tvrdá, nemají možnost polohování opěrek a chybí jim houpací mechanismus, který poskytuje skvělé uvolnění při celodenní práci vsedě. Jediné, co je tedy na luxusně vyhlížejícím levném křesle luxusní, je naprostý základ – otočný systém a kolečka.

Úložné prostory: kam schovat potřebné věci, aby nepřekážely

Máte-li možnost vytvořit si pracovnu z celé místnosti, je řešení ukládání věcí, které k práci potřebujete, docela jednoduché. Stačí si kromě stolu a pracovního křesla pořídit skříň nebo skříňku, komodu, poličky… Jejich přítomnost vám rozhodně prospěje – není nic horšího než pracovat v chaotickém uspořádání a nevědět, co kde právě leží a každých pět minut něco hledat.

Pokud máte k dispozici jen část místnosti, můžete ušetřit prostor právě poličkou nebo také nástavcem na stůl, kam ledacos umístíte, a přitom budete mít o všem přehled.

Zařiďte si to v domácí pracovně tak, aby se vám v ní opravdu dobře pracovalo.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V žádné pracovně by neměly chybět pořadače nebo úložné boxy, v závislosti na tom, co ke své práci potřebujete a kolik takových věcí máte.

Nepodceňujte správné osvětlení

To, že do pracovny patří pořádný nábytek a doplňky, které vám pomohou udržet v ní systém, je jasné. Často se ale zapomíná na vhodné osvětlení celé místnosti nebo pracovního koutku. Je to právě světlo, které vaší kanceláři dodá pozitivní nádech. Pravděpodobně záleží na prioritách každého z nás, raději však podle všeho pracujeme u stolu s menším, zato cíleným osvětlením – tedy s lampičkou.

Zatímco světlo, které se line z vašeho centrálního osvětlení, je vhodné na úklid pracovny, lampička u stolu je přívětivější při práci – při té ruční i té na počítači. Kromě toho by lampička měla svítit stejnou nebo alespoň podobnou intenzitou jako obrazovka počítače, oči potom tolik netrpí, i když ani tak vám za celodenní pobyt před monitorem nepoděkují.

Pohodlí pracovny je základem k vašim úspěchům

Abyste ve své domácí pracovně rádi pobývali, potřebujete tři věci: aby byla pohodlná, aby byla praktická a aby se vám líbila. Správná moderní pracovna všechny tyto požadavky dokáže skloubit. Inspirujte se našimi radami a zařiďte si místečko, jaké vám budou všichni závidět!