Jste zde

Jaký vliv má osvětlení na zdraví? Jste to, čím si svítíte

různé typy svítidel Zdroj: Shutterstock
Asi se všichni shodneme, že pracovat pod zářivkou není nic moc. Málokdo už stejně svorně připustí, že by bylo lepší přestat se dívat do počítače a telefonu aspoň hodinu před spaním – kvůli modrému světlu. Jaký vliv má osvětlení na lidské zdraví? Víme!

5. 4. 2023

Ne každé světlo je škodlivé. Bílé denní světlo člověk potřebuje pro své zdraví i psychickou pohodu. Jeho nedostatek může způsobovat pocit únavy až vyčerpání, nesoustředěnost a nepozornost, prohlubování stresu a výjimečné nejsou ani deprese.

Boj o dokonalé světlo

Evoluce nás poslala z polí a lesů do uzavřených prostor, kde si musíme běžné denní světlo nahrazovat tím umělým. A v tom je často kámen úrazu. Místo denní bílé si obvykle svítíme zářivkami a žárovkami, v nichž dominují některé barvy a jiné zase chybí – příkladem může být třeba žárovka s barvami s delší vlnovou délkou (tedy s oranžovou, žlutou a červenou). Ty nás permanentně udržují ve střehu a ve stresu. Modré světlo zase probouzí a podporuje činnost mozku (proto se tak tluče se zdravým usínáním).

shutterstock_466357037.jpg

klasická žárovka
Zdroj: 
Shutterstock
Klasické žárovky sice spíše hřály, než svítily, teplota, kterou svítily, ale byla pro lidský organismus poměrně dobrá.

Odborníci si dali za cíl vynalézt takové osvětlení, které nám nebude škodit. Za vzor si vzali denní světlo, to ze slunce. To, jak moc se pak konkrétní osvětlení podobá a přibližuje právě slunečnímu záření, se dozvíme z indexu podání barev (zkratka Ra).

Jakmile je světlo ze žárovky nebo zářivky indexováno jako Ra 90 a víc a je k tomu bílé, můžeme ho nazvat plnospektrálním osvětlením. A to je pro nás dobré.

Obecně ale stále platí, že umělé světlo je pro člověka vždycky horší než to běžné, denní, přirozené. 

Obávané modré světlo. Kdy škodí a kdy může prospět?

Když se mluví o modrém světle, hned nás napadne, že je škodlivé. Jistě – sami asi všichni víme, že dlouhé koukání do monitoru, na obrazovku nebo displej není nic příjemného pro oči. Jejich únava ale není to jediné (navíc se to dá efektivně řešit filtry nebo brýlemi), co mu u lidského organismu brání v popularitě.

Samo o sobě modré světlo škodlivé není. Potíž je spíš v tom, že si ho dávkujeme přespříliš, a především v nevhodnou denní dobu. Jak už padlo, modré světlo podporuje činnost mozku. Když je mozek nucen pracovat, neprodukuje tělo dostatek melatoninu (hormonu spánku), a tak se nám hůř usíná. Právě proto je nejlepší minimálně hodinu před ulehnutím povypínat všechny zdroje modrého světla. 

shutterstock_600343619.jpg

designové osvětlení
Zdroj: 
Shutterstock
Mnoho z nás u světla primárně řeší jeho design. Zásadní je ale jeho kvalita. A to z mnoha různých úhlů pohledu.

Červené světlo pro rychlejší regeneraci a lepší spánek

Dalším výrazným hráčem je červené světlo. Samozřejmě, můžete si ťukat na čelo, kdo by si jím chtěl doma svítit a připadat si jako v podniku nevalné pověsti. Když se ovšem červenému světlu čas od času vystavíte, ke všemu ve vhodnou denní dobu, může vám pomoct hned s několika zdravotními potížemi.

Červené světlo před fyzickou aktivitou zvyšuje výkonnost a po ní zase urychluje regeneraci, zvyšuje sílu a množství svalové hmoty. Pozitivní efekt má taky na optimalizaci hladiny hormonů v těle (například co se týká štítné žlázy), dokáže zvyšovat tvorbu kolagenu, z čehož prosperuje nejen pleť a pokožka, ale i vlasy a nehty, ranní nasvícení červeným světlem vás může příjemně „nakopnout“ a před večerním ulehnutím do postele zase zefektivnit spánek, pomáhá očím, snižuje dopady zánětů v těle a je vhodné pro lidi s depresemi. 

LED diody a naše oči

Když už jsme u světla, nemůžeme nechat nit suchou na LEDkách. Jak se začaly rozmáhat LED diody, hned se začalo řešit, jak moc člověku neprospívají. Francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost a ochranu zdraví při práci (ANSES) v roce 2019 varovala, že časté vystavování se studenému bílému světlu LED diod může způsobovat celou řadu potíží a taky zvýšit riziko tzv. makulární degenerace, která způsobuje postupnou ztrátu zraku.

Je to děsivé. Zároveň je ale potřeba rozlišit studené a teplé bílé světlo. To studené je škodlivé, najdeme ho hlavně v obchodních centrech, v kancelářích, u pouličního osvětlení.

U teplého bílého světla není tak vysoká intenzita modrého světla, je nažloutlé nebo naoranžovělé, využití nachází v domácnostech – dokáže totiž vykouzlit dokonale útulnou atmosféru. Jeho škodlivost je poměrně nízká.

Použité zdroje:

  • https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3414962-ubytek-svetla-utoci-na-lidskou-psychiku-zimni-trudnomyslnosti-se-ale-severane-umi
  • http://www.modresvetlo.cz/
  • https://www.mitolight.cz/ucinky-a-studie/?gclid=CjwKCAiAjPyfBhBMEiwAB2CCImy9EkWU5DbrPlqKHihHxJ4kodnL8O1ZtJNQ11Ae1y6HjtVn3J1mXhoCSYAQAvD_BwE
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-led-svetla-poskozuji-oci-a-rusi-spanek-varuji-francouzsti-odbornici-40284125
  • https://www.celostnimedicina.cz/vliv-svetla-na-lidske-zdravi.htm