Jste zde

Bydlíte s kuřákem? Zápach z cigaret odstraní miska s octem nebo dřevěné uhlí

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nastěhovali jste se do bytu po kuřákovi, žijete s ním nebo jste z dobré vůle povolili návštěvě kouření u vás doma? Pak jistě stojíte před nelehkým úkolem – jak se zbavit nepříjemného zápachu z cigaret.

23. 2. 2019

Odér, který vzniká při kouření cigaret, je velmi nepříjemný. Vadí nejen nekuřákům, ale dokonce i samotným kuřákům. Zbavit se ho doma, není vůbec jednoduché.

Reklamami vychvalované osvěžovače totiž mnohdy nefungují, větrání nestačí a přinutit kuřáka kouřit venku je nadlidský úkol. Naštěstí pro vás máme pomoc! Vyzkoušejte generacemi osvědčené babské rady.

Vyjít vstříc návštěvě se vám nemusí vyplatit

Pokud nejste kuřák a dovolíte návštěvě kouřit u vás doma, ušijete si na sebe bič. Zbavit se cigaretového zápachu lze totiž velmi těžko. Nepříjemný zápach se drží v podstatě všude. Drobné částice ulpívají v koberci, čalouněném nábytku, ubrusu, omítce, záclonách či závěsech.

Problém chemických osvěžovačů tkví v jejich účinku. Cigaretový kouř většinou neeliminují, ale pouze překrývají silnější vůní. Navíc jejich používáním si mnohdy vytváříme mnohem jedovatější klima! Vyzkoušejte raději osvědčené babské rady!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Málokdo však ví, že ideálním magnetem jsou také žárovky, které přirozeně přitahují cigaretový kouř a každé jejich rozsvícení vede k uvolnění kouřových usazenin zpět do vzduchu. Zbavit se tak zápachu z cigaret neznamená jen dokonalý úklid a vyvětrání, ale i výměnu žárovek!

Život s kuřákem

Mnohem větší problém máte v případě, že žijete s kuřákem. Pomineme-li celou řadu zdravotních problémů, pak vás jistě tíží i zapáchající byt. Řešením mohou být stanovená pravidla a jejich respektování.

Pokud kuřáka nedonutíte kouřit na balkoně či terase, pak základní zbraní proti nepříjemnému zápachu je větrání a kouření u otevřeného okna. Samozřejmostí by měl být i uzavřený nebo pískem naplněný popelník, popřípadě nádoba s vodou, ve které je možné nedopalek utopit.

Věděli jste, že žárovky přirozeně přitahují cigaretový kouř a každé jejich rozsvícení vede k opětovnému uvolnění zápachu? Zdroj: www.bigstockphoto.com

Určitou nadstavbou pak mohou být různé prostředky, které mají schopnost absorbovat pachy. Pomoci vám mohou látkové nebo papírové sáčky naplněné jedlou sodou nebo mletou kávou, misky s octem rozmístěné po bytě nebo poschovávané dřevěné uhlí. Skvělé absorpční vlastnosti mají i slupky od pomerančů, citronů, mandarinek, limetek či jiných citrusů, které navíc nemusíte schovávat. Svůj účel splní i naaranžované ve skleněné misce.

Skvěle zafungovat může i vonná tyčinka nebo hořící svíčka. Plamen totiž dokáže pohltit některé uhlovodíky, které kouř z cigareta obsahuje.  Rychlou pomocí může být i zapálený bobkový list.

Velmi nápomocné mohou být i vhodné pokojové rostliny. Vzduch nejenže zvlhčí, ale i pohltí škodliviny, které při kouření cigaret vznikají. Vhodnou volbou může být například tchýnin jazyk, aloe, juka, dracéna či gerbery. Nejlepší rostlinou je však fíkovník, který neutralizuje dým.

Cigaretový kouř pohltí i rozkrojená cibule nebo ručníky namočené ve studené vodě. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stěhujeme se do bytu po kuřákovi

Jestliže se hodláte nastěhovat do bytu po silném kuřákovi, čeká vás běh na dlouhou trať. Všechno, co můžete, odstraňte! Oškrábejte omítku a zeď umyjte mýdlovou vodou. Okna umyjte octovou vodou nebo vodou smíchanou s pár kapkami citronu. A v neposlední řadě – vyměňte žárovky!

Nábytek, který si chcete ponechat, vyleštěte leštěnkou. Koberce vyperte nebo je vyčistěte pomocí jedlé sody, která skvěle absorbuje pachy. Vyperte všechny bytové textilie a čalouněný nábytek svěřte do rukou odborníků.