Jste zde

Pozor na barvy v ložnici, některé vám nedají spát

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ložnice je, co se výběru barev týče, ze všech místností v bytě či domě snad tou nejzapeklitější. Ať už se vám líbí barva jakákoli, v ložnici byste neměli opomíjet její vliv na lidskou mysl a spánek. Jakou tedy zvolit a které se vyhnout?

13. 3. 2017

Barvy mluví a nikdo je neumlčí. Každá k nám vysílá signály a probouzí emoce, působí na naši mysl a koneckonců může ovlivnit i spánek a odpočinek. A protože kvalitní spánek je nezanedbatelným kolečkem v soukolí spokojeného života, měli bychom si prostředí, v němž odpočíváme a čerpáme síly, co nejvíce zpříjemnit a relaxaci si usnadnit.

Barva v ložnici doplňuje to, co vám chybí

Mezi nejoblíbenějšími barvami ložnic se drží bílá, zelená, modrá a fialová, zato se velmi skepticky stavíme k červené nebo zelené. Jak si tyto barvy doopravdy stojí a pro koho se která hodí?  

Do ložnice se hodí i Lapač snů – poselství indiánů i krásný bytový doplněk

Bílou kamkoli

Bílá je dokonale neutrální barva, s níž pravděpodobně nikdy nic nezkazíme. Vyjadřuje svěžest, jemnost a nevinnost. V ložnici však může na někoho působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat ji s teplejšími barvami, například s červenou nebo oranžovou.

Modrá barva do ložnice? Skvělá volba!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zelenou ano!

Zelená, jak známo, uklidňuje a spojuje člověka s přírodou. Nebojte se jí proto ani v ložnici, ideálně v kombinaci se zmíněnou bílou. Zelená barva působí proti náladovosti a podrážděnosti, proto můžete každé ráno vycházet z ložnice odpočinutí a dobře naladění.

A jak na Barvy v kuchyni: oranžová vládne, zelená je tabu

Červenou pro smutné a zimomřivé

Často slyšíme, že červená je barva agresivní. Na někoho tak jistě může působit, na jiné zase působí energicky a vášnivě. Červená je barva krve a života, je to barva, která povzbuzuje, pozitivně působí na smutné, skleslé nebo dokonce depresí trpící osoby. A v neposlední řadě je to barva teplá – zahřívá a dokáže navodit hřejivou atmosféru v ložnici, kterou obývají zimomřivci.

Červená barva dokáže v ložnici zahřát - jste-li zimomřiví, není to vůbec špatná volba.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Modrou pro silné a horkokrevné

Modrá barva chladí nejen ducha, ale dokáže ošálit mysl a pocitově zchladit i tělo. Proto si ji do ložnice může dopřát každý s výjimkou zimomřivých a tělesně slabších osob. Modrá, stejně jako zelená uklidňuje a má své nádherné kouzlo – symbolizuje důvěru. Co víc bychom společně s bezpečím chtěli právě v ložnici cítit?

S fialovou opatrně

Velmi oblíbená je v posledních letech fialová barva. Je to však právě jedna z těch, které se do ložnice příliš nehodí. Fialová barva značí intelekt a podporuje tvořivost. Jako by měla za úkol rozpohybovat mozkové závity na maximum. A v ložnici chceme přece pravý opak. Pokud nemáte se spánkem potíže, nemusí vám fialová uškodit. Jestliže však trpíte nespavostí, obtížně usínáte nebo se často budíte, tuto barvu v ložnici neriskujte.

Při dekorování ložnice přemýšlejte, vliv na vaši náladu a pocity mají i zdánlivé maličkosti!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Záleží i na poloze místnosti

Aby ložnice působila maximálně útulně, měli bychom brát v úvahu i její polohu. Pokud je směrována na jih a slunce do ní svítí po většinu dne, můžeme si dovolit použít v ní studenější barvy – modrou, bílou nebo šedou. Jestliže však naše ložnice směřuje na sever a slunce do ní příliš nezavítá, je vhodnější zvolit teplejší barvy – třeba žlutou nebo oranžovou.

Chcete ložnici zvětšit, nebo zmenšit?

Existuje také několik triků, kterými můžeme místnosti opticky zvětšit, ale i zmenšit. Pokud máte ložnici velkou a působí na vás až neútulně, neváhejte použít tmavší odstíny. Jestliže máte pocit, že je příliš stísněná, vsaďte na odstíny světlejší.

Pro kvalitu vašeho spánku je důležitá nejen kvalita postele a matrace, ale i výběr barev v ložnici.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Do stran a do výšky můžete ložnici opticky zvětšit, když stěny a strop necháte světlé a podlahu tmavší. Abyste místnost pomyslně zmenšili, vymalujte strop tmavší barvou a nechte stěny světlé. Lidský mozek se dá neskutečně snadno ošálit jednoduchými triky, které stojí za zkoušku.

Proti gustu…

Ačkoli všechny barvy mluví svým jazykem, něco symbolizují a vyvolávají emoce, nakonec zůstává rozhodnutí jen a jen na vás. Jste to vy, kdo bude ve vaší ložnici každý večer usínat, proto nemusíte dát na žádnou z prověřených rad, pokud vám nebude rebelsky vybraná barva způsobovat potíže se spánkem. Zařiďte si ložnici tak, abyste se v ní vy cítili báječně!