25. 10. 2021
Barvy mluví a nikdo je neumlčí. Každá k nám vysílá signály a probouzí emoce, působí na naši mysl a koneckonců může ovlivnit i spánek a odpočinek. A protože kvalitní spánek je nezanedbatelným kolečkem v soukolí spokojeného života, měli bychom si prostředí, v němž odpočíváme a čerpáme síly, co nejvíce zpříjemnit a relaxaci si usnadnit.
Barva v ložnici doplňuje to, co vám chybí
Mezi nejoblíbenějšími barvami ložnic se drží bílá, zelená, modrá a fialová, zato se velmi skepticky stavíme k červené nebo zelené. Jak si tyto barvy doopravdy stojí a pro koho se která hodí?
Do ložnice se hodí i Lapač snů – poselství indiánů i krásný bytový doplněk
Bílou kamkoli
Bílá je dokonale neutrální barva, s níž pravděpodobně nikdy nic nezkazíme. Vyjadřuje svěžest, jemnost a nevinnost. V ložnici však může na někoho působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat ji s teplejšími barvami, například s červenou nebo oranžovou.
Zelenou ano!
Zelená, jak známo, uklidňuje a spojuje člověka s přírodou. Nebojte se jí proto ani v ložnici, ideálně v kombinaci se zmíněnou bílou. Zelená barva působí proti náladovosti a podrážděnosti, proto můžete každé ráno vycházet z ložnice odpočinutí a dobře naladění.
A jak na Barvy v kuchyni: oranžová vládne, zelená je tabu
Červenou pro smutné a zimomřivé
Často slyšíme, že červená je barva agresivní. Na někoho tak jistě může působit, na jiné zase působí energicky a vášnivě. Červená je barva krve a života, je to barva, která povzbuzuje, pozitivně působí na smutné, skleslé nebo dokonce depresí trpící osoby. A v neposlední řadě je to barva teplá – zahřívá a dokáže navodit hřejivou atmosféru v ložnici, kterou obývají zimomřivci.
Modrou pro silné a horkokrevné
Modrá barva chladí nejen ducha, ale dokáže ošálit mysl a pocitově zchladit i tělo. Proto si ji do ložnice může dopřát každý s výjimkou zimomřivých a tělesně slabších osob. Modrá, stejně jako zelená, uklidňuje a má své nádherné kouzlo – symbolizuje důvěru. Co víc bychom společně s bezpečím chtěli právě v ložnici cítit?
S fialovou opatrně
Velmi oblíbená je v posledních letech fialová barva. Je to však právě jedna z těch, které se do ložnice příliš nehodí. Fialová barva značí intelekt a podporuje tvořivost. Jako by měla za úkol rozpohybovat mozkové závity na maximum. A v ložnici chceme přece pravý opak. Pokud nemáte se spánkem potíže, nemusí vám fialová uškodit. Jestliže však trpíte nespavostí, obtížně usínáte nebo se často budíte, tuto barvu v ložnici neriskujte.
Záleží i na poloze místnosti
Aby ložnice působila maximálně útulně, měli bychom brát v úvahu i její polohu. Pokud je směrována na jih a slunce do ní svítí po většinu dne, můžeme si dovolit použít v ní studenější barvy – modrou, bílou nebo šedou. Jestliže však naše ložnice směřuje na sever a slunce do ní příliš nezavítá, je vhodnější zvolit teplejší barvy – třeba žlutou nebo oranžovou.
Chcete ložnici zvětšit, nebo zmenšit?
Existuje také několik triků, kterými můžeme místnosti opticky zvětšit, ale i zmenšit. Pokud máte ložnici velkou a působí na vás až neútulně, neváhejte použít tmavší odstíny. Jestliže máte pocit, že je příliš stísněná, vsaďte na odstíny světlejší.
Do stran a do výšky můžete ložnici opticky zvětšit, když stěny a strop necháte světlé a podlahu tmavší. Abyste místnost pomyslně zmenšili, vymalujte strop tmavší barvou a nechte stěny světlé. Lidský mozek se dá neskutečně snadno ošálit jednoduchými triky, které stojí za zkoušku.
Proti gustu…
Ačkoli všechny barvy mluví svým jazykem, něco symbolizují a vyvolávají emoce, nakonec zůstává rozhodnutí jen a jen na vás.
Jste to vy, kdo bude ve vaší ložnici každý večer usínat, proto nemusíte dát na žádnou z prověřených rad, pokud vám nebude rebelsky vybraná barva způsobovat potíže se spánkem. Zařiďte si ložnici tak, abyste se v ní vy cítili báječně!
Zdroje:
- https://www.homeincube.cz/pusobeni-barev-v-loznici/
- https://www.living.cz/barva-loznice-ovlivnuje-nejen-vas-spanek/
- https://primanapady.cz/clanek-40169-vhodne-barvy-do-loznice-pro-spanek-a-pohodu
- https://living.iprima.cz/bydleni/loznice/barva-v-loznici-jakou-mate-povahu-co-od-zivota-cekate-psychologie-barev