Jste zde

Bodová svítidla: Obvykle mají minimalistický design, ale veliký optický efekt

detail bodového světla Zdroj: www.e-light.cz
Když jsou zabudovaná v sádrokartonovém podhledu, možná si jich ani nevšimnete. Dokud někdo necvakne vypínačem. Pak totiž „bodovky“ naplno ukážou, co umí. Vyzdvihnou to, co mají, a chytře potlačí ty části místnosti, na které váš zrak padnout nemá.

6. 3. 2023

Jsou funkční. Když chcete, tak nenápadná, a bez problémů zastanou i roli centrálního osvětlení. To jsou bodová svítidla ve zkratce. Hodně velké zkratce. Pojďme se společně mrknout na to, s jakými typy bodovek se můžete setkat, jaké jsou jejich výhody, ale i minusy, a na co si dát pozor při jejich výběru a instalaci.

Abeceda bodových světel: Po čem můžete sáhnout?

Názvosloví spojené s bodovkami se drobně liší, výrobce od výrobce, prodejce od prodejce, v základu ale můžeme hovořit o těchto 3 základních typech:

Podhledové bodovky

Usazené bývají nejčastěji do sádrokartonového podhledu a jak je jednou instalujete, už s nimi nehnete. Jde o vůbec nejčastější (a asi i nejznámější) typ bodového osvětlení. Design u nich vlastně neřešíte – podhledové bodovky jsou ukryté ve stavebním materiálu.

intenzita.png

černé bodovky v kuchyni
Zdroj: 
www.e-light.cz
Stropní bodová svítidla se instalují oproti podhledové variantě snáz.

Co ale řešit musíte, a opravdu důkladně: To je jejich umístění. Instalujete je totiž „na pevno“ a s „proudem“ světla už pak můžete hýbat jen opravdu minimálně. Proto doporučujeme opravdu pečlivě promyslet (nebo probrat s odborníky), kam podhledové bodovky usadit.

Stropní bodové osvětlení

Tady je instalace výrazně jednodušší než v případě podhledové varianty, ale do hry vám vstupují další proměnné: Řešit budete počet bodovek, jejich usazení a v neposlední řadě i design. Stropní bodovky jsou obvykle k mání v podobě jednobodových svítidel, případně ve vícebodové variantě.

U té můžete sáhnout i po takzvaném kolejnicovém svítidle, kdy jsou jednotlivé bodovky usazené na kolejničce/liště a vy s nimi můžete manipulovat podle potřeby. Což je jedna z dalších výhod stropních bodovek oproti těm podhledovým. Směr světla můžete upravovat.

soliter.png

bodové osvětlení solitéru
Zdroj: 
www.e-light.cz
Bodové osvětlení můžete použít třeba i pro nasvícení zajímavého solitéru v interiéru.

Nástěnné bodovky

Blízké příbuzné stropních bodovek, se kterými si můžete vyhrát ještě o kousek víc. Některé modely totiž umožňují hlavici se světlem otáček kolem dokola, tedy v úhlu 360 stupňů. Ideálně, když vám nástěnné a stropní bodovky ladí k sobě. A ke zbytku interiéru, samozřejmě.

Jaké jsou výhody bodových svítidel?

Část už jsme jich nastínili, nicméně pojďme je ještě shrnout: S bodovými svítidly můžete kouzlit. Minimálně opticky. Když je usadíte správně, pak opticky „zvednou“ strop a zvětší celou místnost. Zároveň zabírají jen minimum místa – což oceníte například v koupelně, kde je to často boj o každý centimetr. 

capture.png

bodová světla v ložnici
Zdroj: 
www.e-light.cz
V ložnici s bodovými světly opatrně. Nicméně jako součást koutku na čtení poslouží výborně.

Bodové osvětlení nebývá extrémně drahé – pokud tedy nesáhnete po nějakém designovém kousku. A v případě, že ho osadíte LED zdrojem, pak je úsporné i z pohledu energií. Díky široké nabídce designů je navíc můžete sladit s téměř jakýmkoli interiérem – od kuchyně přes chodbu až po obývací pokoj.

Co jsou minusy bodovek?

Když vsadíte na podhledovou variantu, počítejte s náročnější instalací. A ještě předtím s plánováním. Když totiž bodovky usadíte nevhodně, můžou v místnostech vznikat nepříjemné stinné kouty a pak také extrémní kontrasty světla/stínu, které nejsou příjemné pro oči. 

Bodovky se také příliš nedoporučují do dětských pokojíků, případně do ložnice – kde může být jejich světlo až zbytečně ostré.

koupelna.png

bodová světla v koupelně
Zdroj: 
www.e-light.cz
V koupelně řešte bezpečnost - je v ní vlhko a voda. Bodovky také musí být v minimální vzdálenosti od umyvadla, sprchového koutu nebo vany.

3 tipy pro efektní instalaci bodového osvětlení

Dvakrát měř a jednou řež! To je heslo, které pro bodovky platí dvojnásob. Aby opravdu splnily svůj účel a proměnily váš interiér v krásný a útulný prostor, proberte jejich rozmístění ideálně s odborníkem. Případně si pečlivě nastudujte základní pravidla pro jejich umístění. My nabízíme 3 základní:

  • Pokud chcete, aby bodovky fungovaly jako hlavní osvětlení místnosti, volte intenzitu alespoň 300 lx. Pokud nebudou hlavním světlem, pak je minimem 200 lx. Chcete-li naopak bodovky použít jako „reflektor“, který naplno osvětlí třeba pracovní desku nebo čtenářský koutek, sáhněte po 500 lx.
  • Základní rovnice pro vzdálenost mezi jednotlivými bodovkami je: Výška stropu děleno 2. Pokud tedy máte stropy vysoké 240 centimetrů, měly by od sebe jednotlivá bodová světla být alespoň 120 centimetrů. Bodovky by také neměly být blíž než 100 centimetrů od rohu – jinak vytvoří ošklivé stíny.
  • Myslete na bezpečnost: Bodovky v koupelně musí mít ochranu před vlhkostí a vodou. Zároveň musí být v minimálních vzdálenostech od vany, umyvadla nebo sprchového koutu. Pro bodovky umístěné do nábytku pak platí, že musí jít o modely určené i do hořlavých materiálů (například dřevo), které se od běžných bodových svítidel liší.