Jste zde

LED pásky jako oživení interiéru: 5 tipů, jak je efektně a prakticky použít

podsvícená černá kuchyňská linka Zdroj: www.e-light.cz
Snadno se instalují, jsou úsporné a během chvíle dokážou absolutně proměnit vzhled interiéru. Seznamte se, LED pásky. Ukážeme vám, kde všude a jak je můžete použít.

27. 2. 2023

Když se řekne LED pásek, tak se nejen kutilům, ale všem, kteří to doma chtějí mít vyladěné, rozzáří oči. Vždyť LED pásky pořídíte oproti jiným světelným zdrojům opravdu levně. Levný je i jejich provoz (oproti klasické žárovce ušetříte asi 80 % energie). Jejich instalace (ideálně do LED profilu, který zajišťuje chlazení) je velmi jednoduchá. Zaberou jen minimum místa. 

A možnosti? Téměř neomezené! LED pásky mají dostatečnou kapacitu světla, takže si s nimi opravdu posvítíte. Navodíte s nimi atmosféru, kterou chcete (nebo potřebujete), a se světlem si díky nejrůznějším LED ovladačům a stmívačům můžete nejen vyhrát, ale během dne ho podle potřeby měnit.

Nic vám nebrání si v podvečer, kdy potřebujete dokončit úkoly do práce, „přisvítit“ denním bílým světlem, které pozitivně ovlivňuje produktivitu. A večer naopak světelné spektrum nastavit do teplé bílé, která pomůže s relaxací a přípravou ke spánku. Samozřejmě v případě, že jste pořídili LED pásky s nastavitelnou teplotou, případně barevné LED pásky.

LED pásky: Co všechno můžete (nejen) domů pořídit?

Nabídka LED pásků je pořádně široká. Sáhnout samozřejmě můžete po „klasice“ - bíle svítících LED páscích. Pokročilejším řešením jsou pak už zmiňované LED pásky s nastavitelnou teplotou.

Aby se vám maso, sýry nebo zelenina líbily… používají někteří obchodníci speciální LED pásky určené k osvětlení potravin. Speciální barva světla zařídí to, aby potraviny vypadaly k nakousnutí a vy měli chuť je nakoupit.

Koupit a doma instalovat můžete i barevné LED pásky – s červenými, zelenými a modrými čipy. Některé modely pak mají i čtvrtý typ čipu – a to čip s bílou barvou. Pomocí LED ovladače (nebo třeba chytré aplikace na mobilu) pak můžete navolit konkrétní barvu – a interiér tak od základů proměnit. Mimochodem, tahle barevná hra je běžná v komerčních prostorách – v restauracích, wellness centrech, saunách nebo třeba barech (kde můžete narazit i na UV LED pásky, případně na neonové LED pásky).

Inspirace: Kde všude udělají LED pásky parádu?

Stručně a jasně? Vlastně kdekoli. Vždyť instalace je opravdu jednoduchá – LED pásek pomocí lepicí pásky, která je zespodu, nalepíte ideálně na chladicí LED profil, a je hotovo. 

Nepřímé osvětlení interiéru

Aktuálně asi nejčastější způsob využití LED pásků v domech a bytech. LED pásek je uložený v sádrokartonové „kapse“ a ideálně i na LED profilu a pod (například silikonovým) krytem, který ho chrání před poškozením. Třeba ve chvíli, kdy utíráte prach.

Aby tohle osvětlení fungovalo i prakticky, myslete při výběru LED pásku na to, že se zhruba 60 % světla odrazem „ztratí“. Zaměřte se tedy na příkon a volte řešení s příkonem od 12 do 30 W na 1 metr.

obr1.png

nepřímé osvětlení LED pásky
Zdroj: 
www.e-light.cz
Takhle vypadá použití LED pásků v sádrokartonové kapse při nepřímém osvětlení interiéru.

Více světla pod kuchyňskou linkou

Taky si občas při přípravě večeře nevidíte pod ruce, protože hlavní osvětlení kuchyně zkrátka není ideální? I tady pomohou LED pásky. Aby osvětlení skutečně fungovalo jako pracovní a pomohlo, volte ideálně 9 až 14 W na 1 metr.

Mimochodem, LED pásky už bývají často součástí návrhů nových kuchyní. Z nich vytlačily nejrůznější zářivky dříve umisťované pod horní skříňky nebo na ně. V tomto případě pak nejčastěji jde o integrované COB LED pásky, které svítí celé – a nejsou na nich patrné jednotlivé čipy.

pod_linkou.png

LED pásky pod kuchyňskou linkou
Zdroj: 
www.e-light.cz
Pásky integrované pod kuchyňskou linku dokážou pořádně přisvítit pracovní plochu.

Podsvícení polic a vitrín

Jednoduché, ale nesmírně efektivní. Ostatně, zkuste si představit třeba zabudovanou knihovnu, kterou doladíte právě LED páskami. Nebo obývací stěnu s policemi, které jsou podsvícené příjemným měkkým světlem. Aby takové světlo nerušilo, ale dotvářelo atmosféru v místnosti, sahejte po příkonu 2 až 5 W na 1 metr.

policka.png

podsvícená knihovna
Zdroj: 
www.e-light.cz
Podsvícené poličky v knihovně - ty nejen dobře vypadají, ale jsou i praktické. Lépe vidíte.

Více světla v šatně nebo vestavěné skříni

Máte to štěstí a máte samostatnou šatnu nebo opravdu velkou vestavěnou skříň? A jak se vám v ní po ránu, když nechcete zbytek rodiny vzbudit rozsvícením velkého světla, hledá? Předpokládáme, že to není nic moc. 

I tady ale můžou pomoci LED pásky – chytře rozmístěné nad poličkami s drobnostmi nebo v částech, kde vaše oblečení visí na ramínkách.

schody.png

LED pásky pod schody
Zdroj: 
www.e-light.cz
Praktické jsou i LED pásky umístěné pod hranami schodů. Chůze po nich je tak bezpečná, i když je venku tma.

„Náladovka“ za televizi nebo počítač

Některé značky televizí nabízejí technologii, kdy sama televize osvětluje prostor za sebou a okolo sebe. Výsledkem je prý větší divácký zážitek a také komfort pro oči. Pokud tohle vaše „telka“ neumí, nesmutněte. Pomoci si můžete LED páskami.

Podobnou službu pak LED pásky udělají třeba i v koutě s herním počítačem v dětském nebo studentském pokoji. Případně výborně vypadají i při použití za zrcadlem třeba v koupelně nebo v předsíni. 

za_telku.png

LED páska za televizí
Zdroj: 
www.e-light.cz
LED pásky se postarají i o "náladové" osvětlení prostoru za televizí nebo počítačem