Jste zde

Budiž světlo! Novinky v interiérovém osvětlení jdou neustále kupředu

drátěné led svítidlo Zdroj: Shutterstock
Dávno pryč jsou doby, kdy jsme poslepu šmátrali po vypínači v naději, že si posvítíme na cestu k toaletě nebo do kuchyně a nevzbudíme při tom zbytek domácnosti. Dnes už moderní svítidla nabízejí funkce, o kterých se vám možná ani nesnilo.

18. 2. 2023

Stačí jeden pohyb a svítíte

Klasickým vypínačům zvoní hrana. Nevzhledné plastové krabičky, které měly v minulosti do designových kousků opravdu daleko, dnes nahradila moderní světla reagující na pouhopouhý pohyb. Takové svítidlo se senzorem pohybu je praktické rovnou z několika důvodů.

Nejen, že šetří elektrickou energii a tím i naši peněženku, také ho můžete použít jak v interiérech, tak exteriérech. Navíc si u zmíněných světel můžete variabilně nastavit celou škálu parametrů (např. interval, po kterém se světlo automaticky vypne).

led2.png

led světlo se senzorem
Zdroj: 
www.svetlo-svitidla-osvetleni.cz
U LED svítidel se senzorem si můžete vyhrát s tím, jak moc, kdy a jak dlouho bude svítit.

Dnes jsou již k dostání svítidla se senzorem pohybu zabírající zorná pole v rozsahu 100°, ale i svítidla, která zabírají rovnou 360°. Vy si následně sami nastavíte, na jakou vzdálenost má být pohyb snímán.

Výhodou je samozřejmě také designová stránka takovýchto svítidel, které se hodí jak do moderních, tak i rustikálně zařízených interiérů. Když k výše uvedeným výhodám připočtete i skutečnost, že ty nejmodernější kousky můžete ovládat aplikací na telefonu, jen stěží se budete vracet k nevzhledným plastovým krabičkám.

Na co dát pozor?

Při výběru svítidla s vestavěným čidlem je potřeba dbát na to, aby byl senzor pohybu v takové poloze, ve které bude snímat celou požadovanou oblast. V případě, že by senzor na některých místech díky umístění svítidla nedosáhl, pak je vhodné vybavit tuto část samostatným čidlem pohybu a svítidlem bez čidla.  

Čidlo pohybu v tomto případě detekuje ve sledované zóně 180°, ale i 360°. Využití čidlo najde nejčastěji u vchodových dveří, vrat garáží nebo na zahradách, stále častěji si jej ale lidé pořizují také do interiérů, kde je kladen vysoký důraz na světelný komfort. Výhodou čidla pohybu je i skutečnost, že může pokrýt prostor lépe a navíc je v případě nutné výměny snadno nahraditelné.