Jste zde

Jak na orientační osvětlení schodiště?

osvětlené schodiště Zdroj: www.t-led.cz
Schodiště hraje důležitou funkční roli a především komunikační linku. Je však třeba připomenout, že je také důležitým prvkem interiéru. Při správném uspořádání odhaluje svůj maximální vizuální potenciál.

29. 6. 2023

V tomto ohledu je zásadní šikovné osvětlení schodiště, které zvyšuje bezpečnost. Jaké jsou v tomto ohledu možnosti a jaká řešení jsou nejlepší?

Schodiště musí být bezpečné

Osvětlení schodiště se řídí trochu jinými zákony než ostatní zóny v interiéru. Světlo by mělo být jemné a diskrétní a bez efektu oslnění, tedy zraňování očí. Schodiště musí zajišťovat pohodlí a bezpečnost při chůzi po schodech. Osvědčenou praxí je také instalace samostatných vypínačů světel u schodiště, aby bylo možné svítidla rozsvítit jak nahoře, tak dole.

Moderní světla už obsahují senzory, které se zapnou při pohybu samy. Osvětlení schodiště by také mělo zaručit dobrou viditelnost každého schodu. A to je jedno z nejdůležitějších pravidel, které určuje výběr konkrétních řešení. Kabely osvětlení by mělo bý rovněž zamaskované tak, aby nedošlo k dalšímu zranění.

Bezpečnost u schodiště rozhodně nepodceňujte. Důležité je orientační osvětlení schodiště. Při pohybu poskytuje lidem dostatek světla. Na trhu jsou například zápustná nebo přisazená orientační světla, jednoduchá, barevná, se senzorem i bez.

Už v samotné fázi projektu a stavby je důležité mít velmi konkrétně jasno, jaký přesný typ svítidel pro osvětlení schodiště použijete. U podsvíceného schodiště realizovaného pomocí LED pásků je musíte mít jasné detailní místa vývodů pro kabeláž, umístění napájecích transformátorů, řešení ovládání osvětlení a podobně. Když budete mít vše dobře promyšlené, samotné zapojení osvětlení schodiště bude snazší. Při výběru se tedy zaměřte nejen na design nebo cenu, ale také na způsob montáže.

Typy osvětlení pro schodiště

Stropní světlo

V některých případech je dostatečným zdrojem světla, i když záleží na typu schodiště. Kulaté a různě tvarované modely mohou vyžadovat dodatečné osvětlení (zejména ze zdi). Nejlepší je vybrat lampu, která vydává jasnou, ale teplou záři. Všechny kroky jsou tak viditelné a nehrozí, že by ze světla bolely oči. Vybrat si můžete jak klasické, tak LED osvětlení schodiště.

Nástěnné světlo

Obvykle se montují ve větším počtu a nejlépe v pravidelných intervalech. Mohou vyzařovat obousměrné světlo – jak dolů (na samotné schodiště), tak na strop. Můžete se tak setkat s pojmy downlight a uplight. Svítidla mohou hrát i důležitou dekorativní roli – krásně osvětlí nejen schodiště, ale i nástěnné dekorace, grafiku nebo obrazy, které jsou umístěny na stěně. Pamatujte na jejich montáž o něco výše, než je výška očí osoby jdoucí po schodech (světlo neoslňuje oči).

Schodišťová svítidla (orientační)

Jedná se o světelné body umístěné v samotném schodišti, přesněji řečeno - nízko u schodů (všech nebo každých pár schodů). Toto řešení efektivně a malebně osvětluje schodiště. V praxi to navíc funguje perfektně, protože všechny kroky jsou plně vidět. Mohou mít různou podobu – od malých světelných bodů až po delší, homogenní světelné pásy.

Energeticky úsporné osvětlení schodiště

Předsíň, chodba, schodiště zůstávají z bezpečnostních důvodů často neustále osvětleny, což je spojeno se značnou spotřebou energie. Aby se úspory neprojevily na zhoršení bezpečnostních podmínek, vyplatí se do tohoto typu prostoru volit zdroje napájené diodami.

Pojem „LED“ hovoří o použité technologii, nikoliv o konkrétním typu osvětlení z hlediska designu. V LED verzi jsou dnes dostupné prakticky všechny tradiční i moderní světelné zdroje. Toto osvětlení má dvě důležité přednosti: nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Zatímco klasická žárovka vydrží pouze stovky hodin, diody v LED žárovkách mají životnost 15 000 až 25 000 hodin. Úspora oproti běžným žárovkám dosahuje 80 až 90 %.

Nejpokročilejší LED diody mohou fungovat bez poruchy i několik desítek let. Důležité je, že se „nerozpadnou“ přes noc – když se jejich životnost blíží ke konci, postupně vydávají slabší a slabší světlo.

Můžete tak využít LED stropní i nástěnná světla a také praktické LED pásky pro osvětlení jednotlivých schodů. Budete tak mít maximální přehled o tom, kam šlapete. LED pásky můžete umístit buď na každý jednotlivý schod po celé šířce schodu, nebo z nich vytvořit již zmíněnou orientační linku, která se táhne podél stěny po celém schodišti shora až dolů.

Abyste zvýšili bezpečnost vás i vašich hostů, nechte si připravit návrh osvětlení schodiště od profesionálů. Ti vám poradí s výběrem, aby bylo schodiště skutečně bezpečné za všech okolností.