Jste zde

LED diody vs. tradiční žárovky

led diody vs. tradiční žárovky Zdroj: Patrick Schneider, unsplash
Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik peněz můžete ušetřit na energiích, když do svého domova vyberete správné osvětlení? Proč se vyplatí pořídit si místo klasických žárovek LED diody a jak dále můžete vyzrát na účty za elektřinu?

20. 11. 2023

Posviťte si na úspory

V domácnosti můžete na energiích šetřit i jinak než pouhou výměnou spotřebičů. V tomto směru se totiž neustále inovuje, proto je dobré zůstat v obraze. Pro takové případy je tu například ČEZ Akademie od Skupiny ČEZ, která přináší konkrétní tipy nejen pro domácnosti. Prostřednictvím videí seznamuje s běžnými problémy a nabízí praktická řešení a návody, jak na komplexní úspory energie. Protože každá koruna se počítá.

Efektivně s LED žárovkami

Oproti tradičním žárovkám mají LED diody několik cenných výhod. Začněme tím, že mají nižší spotřebu energie. Při správném používání lze s LED osvětlením ušetřit až 80 % elektřiny. Jak je to možné? LED dioda produkuje světlo mnohem účinněji než žárovka, což ji činí až čtyřikrát efektivnější. Kromě toho má zářivka mnohem delší životnost než klasická žárovka, tudíž není třeba tak často investovat do nových světelných zdrojů.

Životnost a odolnost

Přední a již zmíněnou kvalitou LED osvětlení je i její životnost. Ta je oproti tradičním žárovkám extrémně dlouhá. LED diody se jen tak neopotřebují častým rozsvěcením a zhasínáním a při svícení cca 6 hodin denně jsou i tak schopny vydržet klidně až 24 let! Že je potřeba žárovku vyměnit, poznáte až podle postupně slábnoucího světla, nikoliv podle prasknutí a náhlé tmy, jako je to u běžných svítidel. Jelikož jsou odolné, nevyžadují ani speciální údržbu.

Ekonomicky a ekologicky

Za LED osvětlení si možná ze začátku připlatíte, z dlouhodobého hlediska se však vyplatí mnohem více, a to jak pro vaši domácnost, tak i pro životní prostředí. Oproti tradičním žárovkám mají nižší uhlíkovou stopu, neobsahují toxické látky a dají se snadno třídit, což napomáhá k jejich dalšímu využití. Investováním do LED diod tak šetříte nejen svou peněženku, ale i planetu.

Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.