Jste zde

Chytré osvětlení: Vyřeší věčné zapomínání i problémy se spánkem a soustředěním

chytré osvětlení v mobilu Zdroj: www.e-light.cz
Doma je tam, kde se váš mobil automaticky připojí k Wi-Fi, tvrdí jeden moderní bonmot. My si ho dovolíme ještě trochu poupravit: Doma je tam, kde můžete skrze mobil ovládat každou žárovku a zářivku. A to díky smart funkcím, které moderní osvětlení nabízí.

10. 3. 2023

Smart svítidla. Někdo je vnímá jako zbytečnost. Hračičku, která nemá praktické využití. Chyba lávky! Když si dáte tu práci a nastavíte chytré osvětlení u vás doma podle vašich potřeb a zvyků, posunou chytrá svítidla komfort vašeho života o notný kus dál. 

Ostatně, vydejte se společně s námi na krátký exkurz do světa smart žárovek, zářivek, chytrých ovladačů i stmívačů, ve kterém vám nastíníme, co všechno tyhle technologie umí.

Stmívání i zhasínání: Budiž světlo, budiž tma

Vsadíme se, že podobnou situaci už jste zažili: Večerní návrat z práce a černé svědomí v okamžiku, kdy jste zjistili, že jste nechali svítit v ložnici. Celý den, dlouhé a dlouhé hodiny. Smart osvětlení tohle riziko minimalizuje.

denni_rezim.png

osvětlení podle biorytmů
Zdroj: 
www.e-light.cz
Smart osvětlení umožňuje nastavit si intenzitu i teplotu světla podle denní doby.

Jak? Můžete totiž snadno nastavit přesný čas, kdy má konkrétní žárovka zhasnout (případně rozsvítit), nebo prostě a jednoduše přes mobilní aplikaci zkontrolovat, zda jste zhasli, a pokud ne, pak to na dálku napravit. Sofistikovanější variantou je pak třeba sestavení scénáře na dobu, kdy jste na pryč, kupříkladu na dovolené. 

Snadno nastavíte konkrétní časy (které se mohou den po dni lišit), kdy se mají u vás doma rozsvítit a zhasnout světla v různých místnostech. Iluze, že jste doma, bude dokonalá.

Nastavení teploty světla: Pro koncentraci, nebo odpočinek

Trápí vás nespavost? Možná je na vině večerní přemíra modrého světla. Nebo naopak trpíte extrémní únavou v době, kdy byste měli být u počítače a maximálně produktivní? I tady může pomoci správně zvolené světlo, respektive jeho vhodná teplota.

Ta se vyjadřuje v Kelvinech a je to tak trochu paradox – čím více Kelvinů je na zdroji světla uvedeno, tím je světlo studenější (chcete-li modřejší). A právě takzvané modré světlo brání produkci melatoninu – hormonu spánku.

intenzitabarva.png

osvětlení mobilní aplikace
Zdroj: 
www.e-light.cz
V mobilní aplikaci si snadno nastavíte intenzitu nebo teplotu světla.


Teplota světla:

  • Zhruba 1800 K = světlo plápolající svíčky
  • 2600 K = klasická wolframová žárovka
  • 4000 K = zářivka
  • Cca 5500 K = denní světlo za jasného dne
  • Přibližně 7000 až 9000 K = světlo displejů a obrazovek

Sama příroda to má vymyšlené dobře: S přicházejícím večerem a nocí ze světla postupně mizí modrá složka. Jenže… My tenhle přirozený koloběh nabouráváme umělým osvětlením, které je často i večer extrémně studené, a tedy nevhodné pro organismus. 

Smart osvětlení tenhle problém umí vyřešit: Den si v aplikaci rozdělíte do několika časových pásem a systém pak sám a automaticky podle nich proměňuje nejen intenzitu světla, ale i teplotu. Ráno vám tak pomůže nastartovat den tím, že do světel „přimíchá“ více modré složky a k večeru ji začne automaticky utlumovat.

Pro zajímavost: Dnes se dokonce můžete setkat i s pojmem světelný budík: Světla v místnosti se ráno rozsvěcují postupně, a vás tak probudí tenhle simulovaný východ slunce. 

Řízení barev: Červená, zelená, modrá nejen do bytu dobrá

Ještě víc barevně kouzlit můžete se žárovkami, které zvládají více barev než jen bílou a její teplotní spektrum. RGB, případně RGBW světelné zdroje umožňují pomocí mobilní aplikace (nebo třeba chytrého domácího asistenta) přepínat na RGB barevném spektru.

Doma tuhle smart vychytávku využijete třeba v noci, kdy si rozsvítíte čistě červeným světlem, nadšení z takové možnosti budou dost možná hráči počítačových her, kteří můžou jedním klikem proměnit pokoj v namodralé hráčské doupě. A třeba domácí večírek tím získá úplně jinou atmosféru.

Ještě větší uplatnění ale tyhle chytré systémy nacházejí v komerčních prostorech: Ve wellness centrech, barech, restauracích, vstupních halách… tady všude budují atmosféru.

chytry_system.png

chytré osvětlení v chytré domácnosti
Zdroj: 
www.e-light.cz
Chytré osvětlení můžete poměrně snadno propojit se zbytkem vaší chytré domácnosti.

Vytváření scén a scénářů: Pro čtení jako u krbu nebo soustředění na práci

Abyste nemuseli pokaždé složitě na mobilu „štelovat“ barvu, její intenzitu i teplotu, nabízí smart osvětlení i scény – buď jsou přednastavené, nebo si je do systému sami uložíte. 

A pak stačí jediný klik, abyste si ve čtenářském koutku posvítili tak, jako byste s knížkou seděli před krbem, v pracovně vždy po obědě zapnuli „mód pro soustředěnou práci“ s příměsí modré nebo při nočním vstávání k novorozenci rozsvítili jen tak, abyste nevzbudili zbytek rodiny.

A pak už je to jen krůček k dalším, sofistikovanějším scénářům, které se otevírají při spojení smart osvětlení s dalšími chytrými technologiemi prostřednictvím IoT. Můžete vytvořit vazby na větrání, topení, klimatizaci, chytrou meteostanici, smart televizi… 

Fantazii se meze nekladou a klacky pod nohy už dneska nehází ani samotné technické řešení. Naopak. Drtivá většina smart systémů osvětlení umožňuje ovládání skrze mobilní aplikaci, připojení ke Google Asistantovi nebo propojení s Alexou

Když tedy smart meteostanice zahlásí, že je venku zataženo, nebo právě zapadlo slunce, žárovka přidá na intenzitě. A když vaše Wi-Fi zaregistruje, že se blížíte domů, protože se váš mobilní telefon právě připojil do sítě, lampa v předsíni se hřejivě rozsvítí. Jen ten pozdrav a políbení na přivítanou nezvládne. Zatím.