Jste zde

Co s naklíčenou zeleninou? Cibuli snězte, je plná vitamínů. Na brambory pozor!

naklíčená cibule Zdroj: Shutterstock
Zatímco některé druhy zeleniny po naklíčení znásobí obsah vitamínů a cenných látek, jiné se můžou stát toxickými. Na jaké zelenině si můžete po naklíčení bez obav pochutnat a kterou raději vyhodit?

23. 7. 2023

Česnek

Naklíčený česnek rozhodně nikdy nevyhazujte. I když z něj asi už neupotřebíte stroužek, který po naklíčení obvykle seschne a „zgumovatí“, zelené klíčky si nasekejte třeba na chleba, do salátů, těstovin nebo dalších jídel.

Při klíčení jsou rostliny citlivé na viry a bakterie, proto jako obranný mechanismus produkují vyšší množství fytoalexinů, které jsou sice škodlivé pro mikroorganismy, ale velmi prospěšné pro naše tělo.

shutterstock_373630837.jpg

naklíčený česnek
Zdroj: 
Shutterstock
Naklíčený česnek je zásobárnou cenných látek. Proto ho nevyhazujte ale naopak zkonzumujte.

V mladých výhoncích česneku se nacházejí látky podporující imunitu i dobré trávení. Některé studie dokonce prokázaly, že zelené výhonky česneku zabraňují vzniku maligních buněk a čistí tělo od karcinogenů. 

Klíčky česneku jsou také plné antioxidantů, které bojují s předčasným stárnutím buněk a předchází vzniku mnoha civilizačních onemocnění. Zelené výhonky konzumujte čerstvé a nijak tepelně je neupravujte. Tepelnou úpravou totiž ztrácí cenné látky.

Brambory

Brambory patří do té skupiny plodin, u kterých klíčky nevěstí nikdy nic dobrého. Obsahují totiž toxickou látku zvanou solanin, která může způsobit nepříjemné bolesti břicha, křeče, zvracení, průjem a v závažnějších případech i celkovou otravu.

Na tomto místě je ovšem potřeba zmínit, že akutní otrava hrozí až ve chvíli, kdy dospělý člověk zkonzumuje zhruba kilogram naklíčených brambor. To, že brambory obsahují větší množství solaninu, poznáte podle hořké, palčivé a svíravé chuti.

shutterstock_2149844791.jpg

naklíčené brambory
Zdroj: 
Shutterstock
Naklíčené brambory nejsou pro zdraví prospěšné. V extrémním množství mohou i otrávit.

Jak tedy s naklíčenými bramborami naložit? Pokud jsou jinak na pohled zdravé a jejich klíčky nejsou delší než jeden centimetr, můžete je po okrájení a tepelné úpravě (ideálně ve vodě, kde se část solaninu vyplaví) sníst. 

Mohlo by vás zajímat: Voda z vařených brambor: Poklad, který použijte na vlasy, kocovinu nebo úklid domácnosti

Cibule

Podobně jako česnek je na tom i cibule. Ať vás ani nenapadne naklíčenou cibuli vyhodit! Ochudili byste se o cenné vitamíny a důležité látky, které zelené klíčky obsahují.

I když bude samotná cibule gumová, měkká a nevhodná ke konzumaci, čerstvé klíčky si nakrájejte na chleba, přidejte je do pomazánek, salátů nebo místo pažitky třeba na brambory.

Zelené výhonky cibule obsahují hodně vitamínu C, antioxidantů a dalších minerálů a stopových prvků, jako jsou křemík, hořčík, vápník, železo, měď, zinek a síra. 

Výhonky prospívají metabolickým procesům, podporují zdraví a krásu vlasů, nehtů i pleti a čistí naši krev. I tady platí, že tepelnou úpravou ztrácí značnou část cenných látek, proto je dobré je konzumovat zasyrova.

Náš tip: Věděli jste, že kromě cibule nebo česneku si můžete doma nechat naklíčit třeba i ředkvičky, amarant nebo sezam?

Použité zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13509-naklicena-zelenina
  • https://petrstupka.cz/nejcerstvejsi-zelenina-co-a-jak-lze-doma-nechat-klicit/
  • https://sever.rozhlas.cz/konzumujte-naklicena-seminka-je-jednoducha-cesta-k-vlastnimu-zdravi-8452056