Jste zde

Klíčky: Vitamínová bomba, kterou zvládnete pěstovat doma. A velmi snadno!

doma naklíčené klíčky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pusťte se s námi do pěstování klíčků, které jsou plné energie a zdraví prospěšných látek. Řekneme vám, co lze klíčit, a představíme vám způsoby, jak nakličovat.

10. 5. 2020

Klíčky jsou plné chuti a ohromným zdrojem mnoha druhů vitamínů, minerálů, enzymů a bílkovin. Jsou skvělou přísadou do salátů, pomazánek, polévek, těstovin i do zeleninových nápojů. Ozdobí jednohubky a ze sendviče udělají luxusní svačinu. 

Klíčky zařazujte do svého jídelníčku pozvolna, aby si vaše tělo zvyklo!

Klíčky jsou obrovskou a pestrou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Posilují imunitu, dodají energii, zlepšují trávení a pomáhají při snižování hmotnosti. Pročišťují organismus a jsou skvělou prevencí mnoha nemocí. Chrání před vznikem rakoviny, ochraňují srdce a pomohou v boji s cukrovkou. Zlepšují zrak a pozitivně ovlivňují psychiku. Pro těhotné ženy jsou výborným zdrojem kyseliny listové, která je důležitá pro správný vývoj miminka. 

Naklíčit můžete semínka zeleniny, bylinek, luštěniny i obilniny

Výběr druhů rostlin, které lze klíčit, je opravdu obrovský! Pro začátek, abyste do klíčení nemuseli tolik investovat, můžete zkusit semínka, která seženete v potravinách. Čočku, hrách, cizrnu nebo mungo fazole. Pakliže se vám nakličování zalíbí, svou zásobu semínek můžete rozšířit! V obchodech se zdravou výživou lze zakoupit mnoho obilnin, luštěnin i nejrůznější semínka zeleniny a bylinek, která jsou určená ke klíčení. 

Důležité je, abyste ke klíčení použili pouze semínka, která jsou určena ke konzumaci nebo na naklíčení! Nikdy nekonzumujte klíčky ze semen, která jsou určená na pěstování, protože mohou být ošetřena pesticidy proti škůdcům a plísním. 

Některá semínka mají mírně pálivou chuť, jiná jsou sladká nebo zcela bez chuti. Oblíbené jsou zejména klíčky brokolice, ředkviček, slunečnice, rukoly, vojtěšky, pohanky, řeřichy nebo chia semínka

Při nakličování se řiďte druhem semínek

Metodu klíčení volte podle druhu semínek. Hydrofilní semena, která kolem sebe vytvářejí po namočení gel, nechte naklíčit na vatě, ubrousku nebo na nakličovací misce, která semínkům zajistí ideální podmínky. Ostatní semínka můžete nechat klíčit v nakličovací sklenici, kterou lze zakoupit, ale i jednoduše vyrobit ze zavařovací sklenice nebo PET láhve. 

Jak na to?

S nakličováním můžete začít kdykoliv. Semínka nepotřebují žádné speciální podmínky. K životu je probudí pouze čistá voda. Hydrofilní semínka stačí pokropit nebo jim dopřát krátkou lázeň a během nakličování je udržovat stále vlhká. Ostatní semínka je nutné nechat máčet o něco déle a během nakličování je 2 až 3 krát za den propláchnout, aby nedošlo ke vzniku plísní.

Z první úrody se můžete těšit už za pár dnů. Některá semínka vyklíčí za tři dny, jiné za týden či dva.