Jste zde

Voda z vařených brambor: Poklad, který použijte na vlasy, kocovinu nebo úklid domácnosti

brambory v pytli Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vařené brambory jsou oblíbenou přílohou a upravit je můžete na nespočet způsobů. Taky ale vodu po vaření vyléváte? Dáme ruku do ohně za to, že po přečtení následujících řádků to už nikdy neuděláte! Co všechno bramborová voda zvládne?

14. 10. 2020

Snadné odvodnění a hojení zánětů

Vodu z vařených brambor doporučovaly popíjet už naše babičky. Moc dobře totiž věděly, že jedna sklenice týdně stačí k postupnému odvodnění a snížení kyselosti těla. Bramborová voda se ale doporučovala také jako kloktadlo. To mělo za cíl hojit záněty v dutině ústní a skvěle působilo jako prevence paradentózy.

Lék proti kocovině a zažívacím potížím

Probudili jste se po večírku s těžkou a bolavou hlavou? Namísto ranního frťana toho, čím jste se večer zkazili, vsaďte na bramborovou vodu. Klidně ji můžete osolit a okmínovat. Popíjejte po lžičkách během celého dne a dopřejte si dostatek spánku (ti odvážnější můžou zkusit pohyb na čerstvém vzduchu). Tenhle přírodní pomocník totiž dokáže zklidnit podrážděný žaludek a rychleji odbourat případné zažívací obtíže způsobené přemírou alkoholu.

bigstock-large-peeled-potatoes-in-a-sil-368396524.jpg

brambory ve vodě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bramborová voda - pokud je neosolená - pomůže se šedinami, ale třeba i s hnojením zahrádky.

Pro krásné vlasy bez šedin

Bramborová voda se skvěle hodí také k oplachování vlasů, které budou poté krásně lesklé. Bramborovou kúru si dopřejte ideálně jednou týdně. Jen dávejte pozor na to, ať vodu při vaření neosolíte. Za to by vám pokožka hlavy moc nepoděkovala. Vodu z brambor ale ocení i brunetky, které trápí šediny. Jednoduše stačí vodu na vlasy nalít a nechat působit asi dvacet minut. Po opláchnutí by po šedinách nemělo zůstat ani památky.

Už žádné mšice nebo plevel

Vodu z brambor využijete taky na zahradě. Pokud jste brambory během vaření nesolili, můžete vodou zalít záhon, kde bude působit jako přírodní prostředek proti mšicím. Voda z brambor se ale hodí i k hubení plevelu. Je totiž bohatá na herbicidní toxiny, takže vás zanedlouho zbaví nežádoucích výhonků.

bigstock-small-raw-potatoes-in-a-bucket-384352982_1.jpg

brambory v kyblíku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bramborová voda - pokud je neosolená - pomůže se šedinami, ale třeba i s hnojením zahrádky.

Čistá a lesklá domácnost

Napadlo by vás, že chemické prostředky k údržbě domácnosti můžete vyměnit za obyčejnou bramborovou vodu? Opravdu! Díky její lešticí schopnosti vycídíte sklo, příbory, připečené hrnce nebo třeba zašlapané linoleum. A ve finále ještě nějakou tu kačku ošetříte!