Jste zde

Čertovo lejno: Smrdutá delikatesa, která umí nahradit česnek

Bylina ločidlo čertovo lejno Zdroj: Bigstockphoto
Voní to jako česnek, chutná to jako česnek, ale není to česnek, co je to? Téhle bylině se říká ločidlo nebo krásně česky "čertovo lejno". V Íránu, odkud pochází, ho používají jako koření. Ideální pro ty, kdo milují česnek, ale nemohou ho.

22. 5. 2023

Ločidlo, čertovo lejno nebo asa smrdutá (setkat se u této byliny můžete se všemi uvedenými názvy) pochází z Íránu a Afghánistánu. Odtud se rozšířila hlavně do Indie, Číny a Egypta. U nás ji na louce nenajdete, ale v bylinkářských obchodech a e-shopech se pořídit dá i ve středu Evropy.

Jako delikatesa se uchytila hlavně v Indii. Znáte z indických restaurací populární dhál? Právě k jeho okořenění se používá ločidlo. Konkrétně pryskyřice, která je chutí podobná česneku a cibuli.

bigstock-208522159.jpg

čertovo lejno
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čertovo lejno u nás seženete už ve formě koření.

Čertovo lejno má léčivé účinky

Oblibu si bylina získala nejen díky chuti, ale i kvůli pozitivním účinkům na organismus. Má blahodárný vliv na trávicí soustavu. Zklidňuje ji, i proto se přidává do luštěninových pokrmů, jako je třeba indický dhál.

Kdy pomáhá čertovo lejno:

  • Nejčastěji se používá na žaludeční a střevní potíže a křeče.
  • V indické přírodní medicíně ločidlem bojuje i proti bronchitidě.
  • Balkánci ho považují za afrodiziakum.
  • Indická mytologie připisuje pryskyřici očistné účinky, proto se přidává do koupelí nebo do kadidel a vykuřovadel

Je to pokrm bohů

Pryskyřice se získává naříznutím kořene nebo stonku. Vyznačuje se poměrně silným česnekocibulovitým odérem, který v kombinaci s rozšířenou přezdívkou „čertovo lejno“, moc neláká k ochutnání, nicméně mnoho lidí ji považuje za delikatesu. I kvůli hodně výrazné vůni se doporučuje používat jen malé množství tohoto koření.

V některých oblastech Asie, kde je ločidlo doma, by asi pojmenování „čertovo lejno“ nebo „asa smrdutá“ příliš nechápali, protože ho považují za skvělé koření a několik jazyků ho zná jako „pokrm bohů“.

bigstock-191108047.jpg

květy ločidla
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy vypadají nenápadně. Vůně pryskyřice už tak nenápadná není.

Jak vypadá

Kdybyste čertovo lejno viděli v přírodě (nejpravděpodobněji se vám to může přihodit ve středoasijské stepi), ani ve snu by vás nenapadlo, že se dá použít jako náhražka za česnek. Vypadá totiž úplně, ale úplně jinak. Jde totiž o bylinu dorůstající až do výšky 1,5 m se silnou lodyhou a množstvím křiklavě žlutých květů.

Lodyha vyrůstá přibližně v pátém roce života rostliny z kořene viditelného i nad zemí. Na ní se objeví samosprašné žluté květy. Plody ukrývají hnědá semena páchnoucí, jak jinak, po česneku.

Zdroje:

  • https://bylik.cz/zbozi/403-asa-smrduta-mleta.html?gclid=CjwKCAjwvJyjBhApEiwAWz2nLZRS2L6dYEhvJuOEoCuomItLvG42y6rv3kH0c-w8I7cUikseij9L4xoCTjUQAvD_BwE
  • https://kralovstvichuti.cz/koreni/jednodruhove-koreni/certovo-lejno-asafoetida-cele
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Lo%C4%8Didlo_%C4%8Dertovo_lejno