Jste zde

Alternativní slazení: Erythritol je přírodní, bez kalorií a bezva sladidlo pro všechny

erythritol Zdroj: Shutterstock
Patříte-li k těm, kteří se kvůli problematickému hubnutí snaží v jídelníčku ušetřit každou kalorii, nebo k těm, kteří se prostě jen zajímají o zdravější stravování, určitě by vám neměl uniknout erythritol.

11. 8. 2022

Jakkoli zní jeho název chemicky až za roh (a chvíli to trvá, než se ho naučíte bez delšího přemýšlení psát), je erythritol absolutně neškodné sladidlo přírodního původu.

Stejně jako xylitol patří k cukerným alkoholům, které sladí, ale mají mnohem méně kalorií (nebo dokonce nemají žádné) a jen minimálně zvyšují hladinu glukózy v krvi (nebo to prakticky nedělají vůbec). Proto jsou vhodné nejen pro zdravé mlsouny, ale i pro diabetiky. Milují ho i vyznavači ketogenní diety a nízkosacharidového stravování.

Erythritol se v malém množství přirozeně vyskytuje třeba v hruškách, hroznovém víně, melounech nebo houbách, ve víně, pivu, sýrech nebo sójových omáčkách. Pokud je přítomen v potravině, kterou si berete z regálu v marketu, najdete ho na etiketě pod označením E968.

shutterstock_1880979859.jpg

erithytol
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na projímavé účinky, pokud to přeženete s množstvím.

V jídle jako by ani nebyl

Erythritol má oproti klasickému cukru asi 70% sladivost – aby tedy byla například bábovka stejně sladká, jako byste do ní dávali cukr, musíte erythritolu ještě trošku přidat. To ale vůbec nevadí. Určitě vás totiž potěší, že s tímhle přírodním sladidlem nemusíte v jídelníčku vůbec počítat – má totiž nulovou kalorickou hodnotu, takže je to, jako byste ho vlastně vůbec nezkonzumovali.

Ovšem pozor – stejně jako s dalšími cukernými alkoholy, ani s erythritolem se to nesmí přehánět. Ve větším množství totiž může (zvlášť pokud na něj ještě nejste zvyklí) působit projímavě.

Obvykle se uvádí hranice 50 g sladidla denně, některé zdroje zase hovoří až o 125 g. Reakce těla je ale samozřejmě značně individuální. Za jednu porci (nebo porci do jednoho jídla) se bere 10 g. Nutno podotknout, že například maltitol k projímavým účinkům inklinuje mnohem víc.

Další výhody erythritolu? Ocení ho i zuby

Už tu padlo, že erythritol má nulovou kalorickou hodnotu a glykemický index 0, což je skvělé. To ale není všechno. Erythritol totiž nijak neškodí našim zubům, a dokonce zabraňuje růstu a množení bakterií v ústní dutině, vzniku zubního kazu a kamene. Rozhodně stojí za zařazení do stravovacího plánu!

Použité zdroje:

  • https://www.zdravycukr.cz/co-je-erythritol/
  • https://www.chocolatehill.cz/co-je-erythritol