Jste zde

Co nepatří do myčky nádobí: Pozor na nože, dřevo i plastové nádobí

otevřená myčka s nádobím Zdroj: Bigstockphoto
Pořízením myčky mytí špinavého nádobí v ruce nekončí! Některé druhy nádobí se totiž mohou vlivem teplé vody a agresivních čisticích prostředků zničit. Pojďte s námi zjistit, co do myčky rozhodně nepatří!

5. 2. 2022

Myčka nádobí je skvělý pomocník do domácnosti. Oproti běžnému umývání špinavého nádobí v ruce ušetří spoustu času a vody. Není však všemocná a je třeba vědět, že některé druhy nádobí může nenávratně poškodit. Ať už hned, nebo po opakovaném mytí. Co tedy do myčky nádobí v žádném případě nepatří? 

bigstock-clean-plates-after-washing-in-437940830.jpg

talíře v myčce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při mytí nádobí v myčce se vždy řiďte pokyny výrobce a symboly, které povolují, nebo naopak zakazují mytí nádobí v myčce. 

U plastového nádobí se řiďte doporučením od výrobce

Plastové nádobí tvoří nemalou část kuchyňského vybavení. Ne každý kus je však vhodný do myčky. Plastové misky, cedníky a nejrůznější dózy, které nejsou určené pro mytí v myčce, mohou v určitém množství uvolňovat nebezpečné látky, které mohou ohrožovat vaše zdraví, nebo se vlivem vysoké teploty mohou zdeformovat. Vždy se proto řiďte symboly a plastové nádobí umisťujte spíše do horního koše, kde je obvykle nižší teplota. 

Správně nabroušený nůž vydrží ostrý až 4 měsíce

Správně nabroušený nůž je v kuchyni základ. Práce s ním je rychlá a hlavně bezpečná! V myčce na nádobí však velmi rychle ztrácí svou ostrost. Vlivem velkého množství vody, agresivních mycích prostředků a vysoké teploty dochází k rychlejšímu a mnohdy nenávratnému otupení. 

bigstock-kitchen-knife-set-in-kitchen-436457411.jpg

nože ve stojanu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Struhadlo, škrabka na zeleninu i kuchyňské nože myjte ručně. V myčce nádobí dojde k jejich rychlejšímu otupení. 

Dřevěná prkénka se v myčce rozlepí

Dřevěné nádobí a různé náčiní ze dřeva má v kuchyni své nezastupitelné místo. Díky antibakteriálním vlastnostem, které dřevo přirozeně má, stále patří mezi to nejlepší, co v kuchyni používáme. Do myčky nádobí však nepatří! Dřevo totiž pohltí nejen vlhkost, ale i nezdravé mycí prostředky a nečistoty, které se uvolní během mytí z ostatního špinavého nádobí.

bigstock-a-set-of-dishes-and-kitchen-ut-435533621.jpg

dřevěné nádobí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chemikálie a nečistoty, které dřevěné nádobí pohltí během mytí v myčce, se při vaření mohou vyvařit do připravovaného pokrmu.

Vlivem vysoké teploty navíc dochází k popraskání, zdeformování, odlupování nátěru, k rychlejšímu vymývání barvy a u nožů s dřevěnou rukojetí i ke snížení jejich bezpečnosti. 

Památeční skleničky po babičce umyjte vždy ručně!

U skleniček a hrnků z nejrůznějších materiálů je použití myčky na nádobí nejednoznačné. Zatímco některé nádobí přežije mytí v myčce bez problémů, u jiného mohou nastat nenávratné škody.

Některé druhy skla mohou ztratit svůj lesk, křehké skleničky mohou prasknout nebo třeba u hrnků může docházet k popraskání glazury, ke ztrátě kovového zdobení či potisku. Vždy se proto řiďte pokyny konkrétního výrobce!

I myčka může nadělat více škody než užitku

Moderní myčka nádobí společně s kvalitními čisticími prostředky zvládne umýt připeklé pekáče i připálené hrnce, kastroly a pánve. Mnoho výrobců však mytí v myčce nedoporučuje, protože dochází k poškození povrchové úpravy a k postupné ztrátě jedinečných vlastností.

Například u teflonového nádobí může docházet vlivem silného tlaku vody a chemických prostředků k odlupování teflonové vrstvy a ke ztrátě nepřilnavosti. Litinové nádobí může začít rezivět a nádobí z hliníku nebo ze stříbra může zase v myčce zčernat. 

bigstock-female-hand-loading-dished-em-446970385.jpg

vnitřek myčky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Do myčky nádobí nedávejte popelníky ani svícny. Cigaretový popel a vosk během mycího programu nepěkně znečistí ostatní nádobí. 

Zdroje:

  • https://www.dama.cz/clanek/pozor-tyto-veci-do-mycky-nepatri-nedavate-je-tam-i-vy#part=1
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/co-nepatri-do-mycky-nektere-veci-v-ni-znicite.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/davate-struhadlo-do-mycky-chyba-prekvapi-vas-co-dalsiho-do-ni-nepatri-41478
  • https://www.living.cz/nepatri-mycky-nadobi-vite-ze-ni-muzete-zavarovat/
  • https://www.mora.cz/rada/jake-nadobi-nedavat-do-mycky/
  • https://homebydleni.cz/bydleni/spotrebice/co-nepatri-do-mycky-nadobi-a-jak-jinak-ji-muzete-doma-vyuzit/