Jste zde

Jak na pastelky, fixy a voskovky: Když vaše dítka pokreslí zdi i nábytek

dítě kreslící fixou po zdi Zdroj: www.bigstockphoto.com
I to sebehodnější dítě občas provede něco, za co se na něj člověk může pořádně rozzlobit. Když selže preventivní vysvětlování a na zdi, podlaze nebo nábytku se i přes vaše poučky objeví stopy pastelek, fixů a dalších propriet, jsou na řadě tyhle triky.

23. 12. 2019

Vaše dítě možná chtělo jenom zkusit zakázané ovoce (které mu zřejmě už zhořklo, když čtete tento článek) a vy z toho teď máte hlavu na prasknutí. Nebojte se ale, ve většině případů to není tak zlé, jak to zpočátku vypadá. I když se vám možná chce brečet a křičet, protože jste malovali nebo jinak zvelebovali bydlení nedávno.

Mimochodem, víte, proč děti tak láká kreslení na zeď, respektive obecně na svislou plochu? Při takovém malování si totiž uvolňují ruku. Právě takhle uvolněná ruka se jim bude navíc hodit, až se začnou ve škole učit psát. Můžete jim proto vyhradit kousek zdi v pokojíčku, kterou opatříte speciální popisovací fólií. Ta pak bude fungovat jako tabule.

Na pastelky gumu a sodu, na voskovky fén

Teď už se ale pojďme podívat, co na ty nejčastější kreslicí potřeby platí. Na pastelky můžete zkusit použít nejdřív gumu. Jde o to nejméně násilné řešení, jen na ni nesmíte moc tlačit, abyste si na zdi spíš nenadělali fleky. Pomůže vám jak s výtvory na zdi, tak na nábytku i na podlaze. Alternativou ke gumě se pak může snadno stát chleba. Vytvořte z těsta dostatečně velkou kuličku a „gumujte“.

Úplným požehnáním se pro vás může stát jedlá soda. Vlhkým hadříkem namočeným do vody se sodou stačí lehce přejíždět po kresbě. Za chvíli po ní nebude ani památky.

Aby se vaše dítě mohlo vyřádit, pořiďte mu samolepicí folii na zeď. Existuje i s křídovým povrchem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud si váš malý umělec vybral jako plátno omyvatelnou plochu, například konferenční stolek, namočte hadřík do obyčejného stolního oleje. Pastelky se pustí dřív, než byste možná čekali.

Jestli dokáže člověka něco vyděsit k smrti, pak jsou to voskovky na zdi. Nejenže je těžké dostat je dolů, ale na takhle pomalovaný kousek zdi někdy nepomůže ani nová výmalba. Než začnete propadat panice, zkuste je nejdřív odstranit zubním kartáčkem a pastou – chvilku drhněte a pak místo přetřete vlhkým hadříkem.

Když to nepomůže, můžete se do nejbližší drogerie vydat pro speciální houbičku. Ano, houbička na skvrny takového typu opravdu existuje. Tak nějak tušíme, že ji vynalezla zoufalá matka.

Jestli se obětí dětského malování stane nábytek, dost možná vám pomůže fén. Horkým vzduchem vosk roztavíte a snáz ho pak setřete, třeba papírovým ubrouskem.

A co fixy a propisky? Na obojí je nejlepší vzít líh nebo prostředek, který ho obsahuje ve velkém množství. Může to být buď čistý líh, ale třeba taky prostředek na mytí oken. Než se ale pustíte do čištění, vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jak bude váš nábytek na líh nebo vybraný prostředek reagovat.

Obecně můžete na omyvatelné povrchy použít taky univerzální mazací olej WD-40 – jen ho nastříkáte na dotčenou plochu a vlhkým hadříkem setřete.

Jestli si dítko vzalo do parády tapetu a nejde o pastelky, zkuste použít ocelovou vlnu. Jen s ní zacházejte opatrně a jemně tapetu otírejte jedním směrem.

Se spoustou věcí si poradíte snáz, než si myslíte

Vždycky to nemusí být tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Buďte důslední v prevenci a menší děti nenechávejte malovat o samotě. Jen tak můžete minimalizovat vznik uměleckých děl tam, kde o ně opravdu nestojíte.

Laminované plochy čistím po "malování"úspěšně Solvinou už dlouhé roky,nepošrabe povch a krásně zmizí i fixa