Jste zde

Jak vybrat žehličku? Řešte parní výkon i ráz. A eko režim může ušetřit až 20 %

žehlení košile Zdroj: Shutterstock
Někdo žehlení z duše nesnáší, jinému nevadí. A další žehličku ani nepoužívá. Po ruce by ale být měla v každé domácnosti. Všechno je totiž tak nějak hezčí, když to vyžehlíme, a navíc se prádlo žehlením efektivně dezinfikuje.

28. 1. 2024

Ten, kdo žehlí ponožky, spodní prádlo nebo ložní prádlo (které se okamžitě zmačká a nejspíš s ním zrovna nikoho ani neoslníte), tak nutně nemusí být šílenec. Žehlit se vyplatí, dokážete při něm totiž zahubit téměř sto procent virů, které vám ve tkaninách nejspíš dělají společnost.

Co si ale budeme povídat, tenhle přístroj nekupujeme každý den společně s pečivem, ovocem a zeleninou. Jakmile starý model doslouží, není divu, že potřebujeme návod, jak vybrat žehličku, abychom ze zvoleného kousku dostali maximum toho, co potřebujeme. Poradíme vám, na co se zaměřit.

shutterstock_619767104.jpg

žehlička na prkně
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud pravidelně žehlíte, věnujte výběru žehličky čas a neváhejte investovat.

Suchá vs. napařovací žehlička a parní generátor

Než začnete cokoli vybírat, je důležité zjistit, který typ žehličky vám bude pravděpodobně vyhovovat nejvíc. Čeká vás tak rozhodnutí, jestli si zvolíte:

  • Suchou žehličku: Ta bude nejspíš nejlevnější (v řádu stokorun), zaujme opravdu jednoduchým ovládáním a snadnou údržbou, jenže se hodí jen na nenáročné (a rozhodně ne každodenní) žehlení
  • Napařovací žehličku: Kvalitní modely bývají o něco dražší (i když se dají sehnat i za pár stovek), ale taky vám žehlení krásně usnadní díky integrovanému výrobníku páry – celý proces je pak pohodlnější, navíc můžete počítat s doplňkovými funkcemi pro větší efekt žehlení i pro delší životnost přístroje; tento typ ale bohužel vyžaduje údržbu, pokud nemá samočisticí systém
  • Parní generátor: Ten se hodí pro extra náročné uživatele, kteří žehlí často a ve velkém; disponuje externím výrobníkem páry, je vysoce výkonný, jednoduše se s ním pracuje, ale je o něco mohutnější, potřebuje víc času na zahřátí a jde o vyšší investici (základní model stojí zhruba 2 000 Kč)

Z žehlicích výdobytků moderní doby si můžete vybrat taky napařovač oděvů, se kterým ale nedoporučujeme žehlit větší plochy (je to pracné a časově náročné). Hodí se, pokud třeba často oblékáte společenský oděv – ten krásně vyhladí už na ramínku. Seženete ho za několik stovek. 

A ve hře je – podržte se – taky mandl! Ten si dneska můžete pořídit i domů. Vyžehlí prádlo teplem, párou i tlakem, žehlí rychle, hodí se na velké plochy, snadno se s ním manipuluje
a poděkují vám za něj vaše záda. Potřebujete na něj ale dost prostoru a peněz – pořídit se dá zhruba od 7 500 Kč.

A nakonec musíme zmínit i cestovní žehličky, především pro ty, kteří často cestují třeba pracovně a potřebují stále vypadat dokonale upraveně. Cestovní žehličky bývají malé, mívají sklopnou rukojeť a váží zhruba 500–800 g. Ty nejmenší modely připomínají spíš žehličky na vlasy. I tady si můžete vybrat, jestli budete žehlit nasucho, nebo s párou.

shutterstock_2286092781.jpg

napařovací žehlička
Zdroj: 
Shutterstock
Parní nebo tzv. suchou? Pokud žehlíte častěji, rozhodně volte parní.

Vlastnosti, které byste při výběru žehličky neměli přehlédnout

Jsou parametry, kterým byste při volbě nové žehličky měli věnovat dostatek pozornosti. Bez výjimky.

Žehlicí plocha

Aby žehlení nebylo trápení, měla by žehlička po prádle bez potíží klouzat. Proto je třeba dívat se při jejím výběru na materiál žehlicí plochy (ideální je keramika, pak taky smalt nebo safír; horší už bývá hliník a nerez, u nichž hrozí i poškrábání, třeba o knoflíky nebo zipy) a na rozmístění otvorů pro přívod páry (nesmí chybět na bocích, ve špičce ani uprostřed plochy).

Příkon

Jednoduché pravidlo zní, že čím vyšší je příkon, tím vyšší může být výkon přístroje. U žehliček tomu není jinak. Toužíte-li po pohodovém žehlení, vybírejte si z modelů s příkonem vyšším než 1 300 W.

V případě vyššího příkonu je nutné počítat i s větší spotřebou elektřiny, pokud ale nežehlíte denně dva koše prádla, váš rozpočet se kvůli tomu nejspíš do ohrožení nedostane.

Parní výkon a ráz

Parní výkon představuje množství neustále produkované páry. Čím vyšší je parní výkon, tím rychlejší může být žehlení a prádlo se dá žehlit ve více vrstvách. Ideální je hodnota přesahující 100 g/min.

Parní ráz je jednorázové vypuštění většího množství páry. To vám pomůže hlavně u problematických záhybů. Minimální hodnota je 130 g/min.

U parních generátorů je pak potřeba sledovat i tlak páry. Čím je vyšší, tím rychleji a efektivněji pára pronikne do tkaniny. Tlak páry se zpravidla pohybuje v rozmezí 4–8 barů, přičemž doporučujeme vybírat spíš modely s tlakem od 6,5 baru výš.

Objem nádržky

Čím větší je nádržka na vodu, tím víc prádla na jedno naplnění vyžehlíte. Zároveň ale počítejte s tím, že čím víc vody v nádržce bude, tím větší a těžší bude celá žehlička. 

Odvápňování

Při výběru napařovací žehličky se pro jednodušší údržbu dívejte na modely s funkcí AntiCalc nebo Calc-Clean. Díky nim snáz zbavíte nádobku na vodu nejrůznějších nečistot, které se ve vodě běžně vyskytují, a vodního kamene. Případně ji plňte destilovanou vodou. Napařovací žehlička vám vydrží dlouho, jen se o ni musíte v tomhle ohledu dobře starat. 

Délka kabelu

Vypadá to jako maličkost, ale není. Abyste mohli žehlit relativně pohodlně, potřebujete dostatečně dlouhý kabel, ale ne tak dlouhý, abyste se do něj motali. Ideální je délka 2–2,5 metru. Pro odpůrce kabelů jsou tu bezdrátové žehličky nebo žehlicí prkna s integrovanou zásuvkou.

Další funkce a technologie

Moderní žehličky nabízejí i nějaké ty vychytávky. Praktické je například automatické vypnutí po určité době nepoužívání, lock systém pro uchycení žehličky k základně při přenášení nebo eko program pro nezanedbatelnou úsporu (i 20 %!). Perfektní je taky automatické rozpoznávání tkanin – žehlička pak podle materiálu sama nastaví vhodnou teplotu a přísun páry. 

Použité zdroje:

  • https://www.datart.cz/novinky/radce/jak-vybrat-zehlicku
  • https://www.alza.cz/jak-vybrat-zehlicku-art16838.htm
  • https://www.sporilek.cz/clanek/jak-vybrat-tu-spravnou-zehlicku/