Jste zde

Kuchyňská prkénka: Před bakteriemi a zápachem je ochrání například naolejování

prkénko s bylinkami Zdroj: www.bigstockphoto.com
Udržujte dřevěná kuchyňská prkénka hygienicky čistá a na rozličné druhy potravin používejte odlišná prkénka! Předejdete mnoha zdravotním problémům.

24. 11. 2020

Kuchyňské prkénko obsahuje tisíce nejrůznějších bakterií, které mohou být příčinou závažných onemocnění. Na pomyslném žebříčku nejšpinavějších věcí v domácnosti se drží na předních příčkách a v množství mikroorganismů dokonce předčil i záchodové prkénko, které mnoho z nás považuje za největší semeniště bakterií a virů. O krájecí prkénko je proto potřeba pečovat!

bigstock-set-of-wooden-kitchen-utensils-299338240_1.jpg

kuchyňská prkénka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kuchyňské prkénko je rájem pro nejrůznější bakterie, jako jsou třeba listerie, Salmonella nebo E.coli, které způsobují závažná průjmová onemocnění. 

Kuchyňské prkénko však nestačí jen tak opláchnout pod tekoucí vodou nebo setřít houbičkou. Základem je pravidelná péče a důkladná dezinfekce po každém použití! 

Dřevěné prkénko má antibakteriální účinky

O hygieničnosti plastových a dřevěných prkének se neustále vedou spory. Novější výzkumy však zvýhodňují spíše dřevěné prkénka, která se s bakteriemi vyrovnají mnohem lépe než ta plastová. 

bigstock-row-of-wooden-round-gray-brown-368468479_1.jpg

dřevěná prkénka v odkapavači
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kuchyňské prkénko vložte na 30 vteřin do mikrovlnné trouby. Zbavíte se všech bakterií nejen na povrchu, ale i uvnitř prkénka. 

Výhodou plastových prkének je jejich neporézní povrch, fakt, že do sebe nenasávají pachy, a možnost je umýt v myčce na nádobí, kde se o bakterie postarají vysoké teploty. Problém však nastává v okamžiku, kdy se v krájecím prkénku objeví zářezy po nožích, ve kterých se dokážou bakterie ukrýt a přežít i důkladné umytí. Oproti tomu dřevěné prkénko si s bakteriemi v zářezech poradí samo. 

Dřevěné prkénko není vhodné dávat do myčky na nádobí, protože se časem zkroutí a popraská. Jeho obrovskou výhodou jsou však taniny. Látky, které se vyskytují ve dřevě a které dokážou bakterie přirozeně zlikvidovat. 

Po použití prkénko důkladně omyjte

Kuchyňské prkénko po každém použití opláchněte teplou vodou a odstraňte z něj všechny zbytky potravin. Čím déle necháte prkénko ležet ladem, tím hůře se vám bude čistit! Použít můžete nejen jarovou vodu a houbičku na nádobí, ale i jedlou sodu nebo hrubou kuchyňskou sůl, která prkénko mimo jiné i rozzáří. 

Dezinfikujte

Nejlepší prostředek, který vaše krájecí prkénko udrží čisté, je ocet. Je levný, netoxický a vaše krájecí prkénko odmastí, zbaví skvrn i zápachu a dokonale ho vydezinfikuje. Narozdíl od komerčních čisticích prostředků, které jsou velmi agresivní, ale potřebuje dostatek času na to, aby zapůsobil! 

Velmi účinný je také peroxid vodíku, který naleznete v domácí lékárničce. Za pár minut prkénko zbaví skvrn i bakterií. Dbejte však na dokonalé opláchnutí krájecí plochy! 

Zbavte se zápachu

Dřevěné prkénko velmi snadno nasává nejrůznější pachy z potravin, a tak není divu, že nepříjemný odér přetrvá i po důkladném čištění a dezinfekci. A to zejména pokud jste na prkénku krájeli česnek, cibuli, ryby nebo jiné potraviny, které velmi výrazně voní. 

bigstock-a-kitchen-table-with-a-wooden-364373152_1.jpg

pomoučněné prkénko
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pasta z jedlé sody a vody zbaví povrch prkénka zaschlých nečistot, skvrn i zápachu, který skvěle absorbuje. 

Nejsnáze zápach z prkénka odstraníte citronem, který rozkrojíte na půl a důkladně jím potřete celý povrch prkénka. Šťáva z citronu se dostane i do těch nejmenších zářezů a prkénko nejen že příjemně provoní, ale také vybělí a zbaví starších skvrn. 

Minimálně jednou ročně kuchyňské prkénko naolejujte

Kuchyňské prkénko potřete olejem a nechte ho přes noc vstřebat. Druhý den prkénko omyjte a důkladně osušte. Prkénko ochráníte před vlhkostí, skvrnami, popraskáním i před bakteriemi, kterým znemožníte možnost se do prkénka dostat a množit se tam. 

Použít můžete minerální olej nebo jedlý olej bez chuti, nikoliv však rostlinný, který by časem zežluknul.