Jste zde

Jak poznat stříbro od padělku: Pomocí snadného triku s obyčejnou křídou

stříbrný prstýnek Zdroj: Shutterstock
Stříbro patří k nejoblíbenějším a nejpoužívanějším drahým kovům. Od nepaměti sloužilo jako platidlo, šperk i investice. Dnes se z něj vyrábí zejména nejrůznější šperky, které slouží nejen ke zkrášlení, ale také k uchování hodnoty.

5. 2. 2024

Jak ale poznat, že vás zdobí pravé stříbro a ne obyčejný padělek, za který si prodejce neváhal účtovat nemalou částku? S jeho odhalením vám pomůže trik s obyčejnou křídou, ledem nebo magnetem! Jak na něj?

Mohlo by vás zajímat: Jak vyčistit stříbro? Vsaďte na prdopeč, colu nebo třeba zkyslé mléko

Něco málo o stříbru

Stříbro je ušlechtilým kovem bílé barvy a jasného lesku. Mezi jeho největší výhody patří, že odolává korozi a oxidaci. Pochlubit se může dlouhou životností, a i po letech ho můžete velmi jednoduše vyčistit a navrátit mu ztracený jas. Kromě šperkařství najde uplatnění také v elektronickém a fotografickém průmyslu.

shutterstock_2349893403.jpg

zlatník
Zdroj: 
Shutterstock
Pravost šperku vám obvykle zdarma potvrdí, nebo vyvrátí v každém zlatnictví.

Věděli jste, že „čisté“ stříbro je velmi měkké, málo odolné, snadno se poškrábe a láme? Proto se k výrobě šperků používá mincovní stříbro nebo sterlingové stříbro, které se označuje číslem 925, což znamená, že obsahuje 92,5 % stříbra a zbytek tvoří jiné kovy jako měď, nikl, zinek nebo kadmium.

Pravé stříbro poznáte podle puncovní značky

Pro laika nemusí být rozeznání pravého stříbra od levné napodobeniny jednoduché. Při nákupu by vás proto měla zajímat puncovní značka, která je jednoznačným identifikátorem ryzosti drahých kovů.

Puncovní značka se skládá z několika částí:

  • Výrobní značka: Ta je zpravidla tvořena 2 – 3 písmeny, která identifikují výrobce
  • Český státní punc: Jde o grafickou značku udávající druh kovu a ryzost
  • Ryzostní značka: Jde o tři číslice (925 u sterlingového stříbra)

shutterstock_1894291180.jpg

stříbrný šperk
Zdroj: 
Shutterstock
Křída při kontaktu se stříbrem zčerná. Jde o jednoduchý trik, jak ověřit pravost šperku.

Měli byste vědět: Puncovní značkou by měl být opatřen každý stříbrný výrobek, který má více než 3,5 gramu. Součástí lehčích stříbrných předmětů by měla být alespoň ryzost.

S odhalením pravého stříbra pomůže obyčejná křída

Netradičním, přesto však nesmírně jednoduchým a efektivním způsobem, jak pravé stříbro poznat, je trik s křídou. Jednoduše zkuste na šperk křídou udělat čárku. Pokud křída zčerná, jde o pravé stříbro. V opačném případě držíte v rukou obyčejnou napodobeninu.

Pravé stříbro poznáte i podle magnetu

Podobně účinný a stejně jednoduchý trik spočívá i v použití magnetu. Stříbro je totiž na rozdíl od železa nemagnetické. Přiložíte-li k němu magnet, neměl by se přichytit. Problémem tohoto „testu“ je ovšem skutečnost, že šperk může být vyroben i z jiných nemagnetických kovů, takže test s magnetem nemusí být příliš spolehlivý.

Vyzkoušet můžete i trik s ledem

Jedním z méně obvyklých způsobů, jak pravé stříbro poznat, je trik s obyčejnou kostkou ledu. Protože má stříbro extrémně vysokou tepelnou vodivost, led na něm doslova okamžitě roztaje.

Zkuste proto vzít kousek ledu a položte jej na studený stříbrný šperk či předmět. Pokud se led bleskově rozpustí, držíte v rukou nejspíš opravdové stříbro. Jiné kovy reagují podstatně pomaleji.

S odhalením pravosti pomůže i zvuk

K odhalení pravosti šperku můžete vyzkoušet i zvukový test. Vezměte tedy stříbrný předmět, o kterém víte, že je originál. Pak jím lehce udeřte na testovanou věc a poslouchejte zvuk. Pokud je tón čistý a zvonivý, máte co do činění se stříbrem. V opačném případě jde o padělek. 

Praktický tip závěrem: To, jestli jste nenaletěli podvodníkovi, který vydával levnou bižuterii za opravdové stříbro, snadno odhalíte v kterémkoliv klenotnictví, kam šperk donesete. Klenotník tuhle službu provede zpravidla zdarma a vy budete mít naprostou jistotu. 

Použité zdroje:

  • https://www.najdisperky.cz/jak-rozeznat-stribro-od-bizuterie/
  • https://adbz.cz/hobby/stribro-prave-rozdil-krida/
  • https://www.luminosa.cz/a/jak-poznat-prave-stribro-a-odlisit-ho-od-padelku-ci-bizuterie
  • http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jak-poznat-stribro-37673