Jste zde

Zlatá barva v interiéru nemusí být kýč. Nejvíc jí to sluší s bílou a černou

zlatá barva v interiéru Zdroj: Shutterstock
Je vám zlatá barva sympatická, rádi byste ji zakomponovali do svého bydlení, ale bojíte se, že by to celé nakonec působilo kýčovitě? Poradíme vám, jak na to, aby výsledek vyvolával dojem luxusu!

12. 3. 2024

Zlatá totiž je symbolem luxusu. A zákonitě k tomu musíme přidat i eleganci. Nesmí se to s ní ale přehnat, protože hranice mezi zmíněnými aspekty a kýčem je nesmírně tenká. Nemějte obavy, společně to vychytáme.

shutterstock_1107795995.jpg

zlaté doplňky
Zdroj: 
Shutterstock
Aby interiér nepůsobil přeplácaně, vsaďte jen na zlaté doplňky.

Zlatá barva a psychologie: s čím počítat?

Každá barva v člověku probouzí nějaké emoce. Zatímco červená barva v interiéru podporuje energii a aktivitu, oranžová sbližuje a třeba béžová připomíná naše sepjetí s přírodou, zlatá barva působí vznešeně, slavnostně, symbolizuje štěstí, moudrost, inteligenci a velkorysost. Všichni se ale asi shodneme, že na prvním místě zůstává dojem luxusu. Ten se se zlatem jako takovým neodmyslitelně pojí.

Kombinace zlaté barvy s ostatními? Bez starostí!

Možná se to nezdá, když máte svou zlatou barvu zatím jen v hlavě, ale kombinovat ji můžete poměrně bez obav snad s každou barvou, bílou počínaje, černou konče. Ale když už jsme u bílé a černé – právě s nimi podle nás vypadá absolutně nejlíp. Skvostně, královsky. 

shutterstock_628627376.jpg

zlatá zámecká postel
Zdroj: 
Shutterstock
Ano, tohle je kýč. Někomu se ale tenhle zámecký styl zkrátka líbí.

Jestliže máte zálusk na šedou výmalbu, zlaté doplňky jí uberou na pomyslné nudnosti a tlumenosti. I tahle kombinace je krásná a nezklame!

Jak zlatou barvu vkusně vpašovat do interiéru

Pravděpodobně hned vás napadly nejrůznější doplňky. Jistě, ty se hodí, zvlášť pokud vsázíte na zmíněnou bílou výmalbu (nebo plánujete jinou podobně univerzální).

Pak se nabízí svítidla stojací i stropní, nábytek (například skleněný stolek se zlacenými nožkami), dekorace na poličky, obývací stěnu nebo zdi, věšák, zrcadlo a obrazy se zlatým rámováním, textilie se zlatými aplikacemi (nebo ve zlaté barvě), vázy, madla (například na kuchyňské lince nebo obývací stěně), vodovodní baterie a další drobnosti. Zlatě můžou působit i dekorativní světélka v teple bílé barvě.

shutterstock_570359863.jpg

kombinace zlaté a černé
Zdroj: 
Shutterstock
Kombinace zlaté a černé - to je známka luxusu.

Pokud to se zlatou chcete rozjet ve větším měřítku, můžete se spolehnout na pestrý výběr tapet, ať už zkusíte jen pruh, nebo celoplošnou tapetu. Nejčastěji se setkáte se zlatou oživenou ornamenty, blýskavou zlatou nebo naopak takovou, která bude záměrně působit trošku omšele. 

A jestli se chcete rovnou pustit do výmalby, taky můžete. Není problém sehnat klasický nátěr na zeď, který vytvoří třeba i metalický vzhled.

Jak to se zlatou barvou v interiéru nepřehnat?

Chce to testovat a přidávat jen pomalu a pozvolna. Pokud plánujete jednu zeď v místnosti zlatou (všechny čtyři rozhodně ne, i tři by byly moc!), můžete zkusit přidat nejdřív jen zlatě vyhlížející textilie (v ložnici povlečení, přehoz, lampičku, madla na skříň) a později, když budete mít pocit, že to nestačí, přidávat dál. Stejně tak se vyplatí postupovat ve všech místnostech.

Použité zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/zlata-barva-v-interieru/ 
  • https://www.zdraviakrasa.cz/psychologie-barev-barvy-nas-ovlivnuji-i-prozrazuji-nase-tajemstvi-236/#Zlata_barva
  • https://www.portadoors-praha.cz/zlate-dekorace-v-byte---jak-to-neprehnat 
  • https://lahome.cz/blog/zlata-barva-jako-elegance-a-nadcasovost-pro-vas-domov/