Jste zde

5 tipů pro zařízení obývací stěny. Vytvořte si moderní obývací pokoj a ne skladiště

Zdroj: jbrckovic

Křeslo, gauč a stolek a hotovo, obývák je zařízený. Že něco chybí? Obývací stěna, většinou neodmyslitelně spjatá s televizí. Doby, kdy v obchodech byly jen dvě verze nábytku do obýváku, dávno minuly. Jak si poradit se současným výběrem?

25. 3. 2019


Nejdůležitějším pomocníkem při výběru se nám stane metr nebo pásmo. S nábytkem silná vůle nic nezmůže. Jestliže je pro určitou část bytu příliš rozměrný, nenacpeme ho tam ani s pomocí Pepka námořníka. Každý kousek prostoru i stěny si musíme nejdříve důkladně rozměřit, nejlépe dvakrát. Když vše sedí, měli bychom vzít v potaz i další aspekty důležité pro výběr. Zde předkládáme pět z nich.

Nechtějte mít na stěně všechno

Obývací stěna je pro spoustu z nás místo, kam se vejde všechno příslušenství k televizi, mušle z dovolené, staré časopisy… než se nadějeme, zjistíme, že bychom potřebovali pět stěn, ale co si počít, když místnost má jen čtyři zdi?

Je to jednoduché, harampádí umístěte jinam. V obývacím pokoji strávíte hodně času a musíte se v něm proto cítit co nejlépe. To v interiéru, který vám nebude sympatický, půjde jen těžko. Volte raději lehce působící nábytek jednoduchých linií, z něhož nezískáte dojem stísněnosti.

Jak vypadají obýváky v českých domácnostech?

Zkuste závěsný nábytek

Ten je v boji proti stísněnosti ideální. Jestliže si nábytek pověsíme na stěnu (pochopitelně nejlépe ten k tomu přímo určený), darujeme tím obývacímu pokoji dvě nové vlastnosti: lehkost a vzdušnost. Tím se byt zútulní, prosvětlí. Na světlo ale existují ještě další triky.

Dejte pozor na světlo

Dostáváme se opět k věčnému tématu barev. Máte-li v místnosti stěnu z masívu a k tomu vymalujete tmavou barvou, učiníte z obýváku temnou hrobku. Světlost pokoje, platí to obzvlášť v malých bytech, zvýšíte barvami a jednoduchým, lehkým nábytkem. Za šera potom dostatkem kvalitních svítidel. Všechny rohy by měly dostávat dobré světlo, stojací i nástěnné lampy zajistí, že se děti nebudou bát bubáka v tmavém koutě místnosti.

Musíme si také dát pozor na to, jak dopadá do bytu světlo vzhledem k televizi nebo domácímu kinu. Určitě bychom neradi viděli místo Angeliny Jolie a Brada Pitta jen zářící fleky. Proto si umístění televize pečlivě naplánujte. Jestliže máte sebemenší pochybnosti o vhodnosti polohy ke světlu, najděte pro ni jiné zákoutí. Okno a lustr budete stěhovat těžko.

Počítejte s dostatkem místa pro televizi

Tím jsme se ocitli u tématu televize. Nalezli jsme tedy ideální umístění výhodně vůči světelným zdrojům, ale vejde se vůbec do výklenku v obývací stěně, který jsme určili za její domov? Měli bychom si dobře změřit, zda se do něj vejde.

Ale pozor, jen samotný údaj úhlopříčky nám nemusí stačit. Jestliže se spolehneme na to, že klasický dvacetipalcový monitor je 43.08 centimetrů dlouhý a 26.92 centimetrů široký, můžeme se dočkat nemilého překvapení. To je jen obrazovka ve formátu 16:10, na trhu se ale běžně setkáme třeba i s formátem 4:3 o rozměrech 40.64 × 30.48 centimetrů.

obyvaci-steny-3

Bílá, to je klasika, kterou nikdy nic nezkazíte, pokud si nejste jisti barevným sladěním různých částí místnosti. Zdroj: Lal Beral

Myslete na barvy

Tohle řešení je asi vůbec nejlepší. Sladit všechny prvky stěny do smysluplně vypadajícího celku, který navíc perfektně sedí do daného interiéru, to není nic jednoduchého. Pečlivě vše vyměřit, rozvrhnout, sladit barvy vyžaduje nemalé úsilí. U nábytku na míru spousta starostí odpadá. Bytoví designéři doporučují stěnu na míru především do malých prostorů. Ty lze efektivně vybavit běžnými kousky z obchodů jen ztěžka.

Ať už si vezmete k srdci kteroukoliv z nabízených rad, pamatujte na tu nejdůležitější: vybavte si byt tak, abyste se v něm cítili dobře.

Rady pro malý obývací pokoj najdete v jednom z našich článků.

Dali jsme vám tipy na to, co postavit ke zdi ve vašem obýváku. V můžete na oplátku napsat něco na zeď našeho facebookového profilu.