Jste zde

Béžová barva v interiéru: Zklidňuje, neomrzí a tyká si s přírodními materiály

béžový interiér a doplňky Zdroj: Shutterstock
Stěhujete se, nebo jen přemýšlíte o změně, po které by vaše bydlení zase trochu pookřálo? Pokud se toužíte naladit na vlnu klidu a neutrality, může pro vás být odpovědí béžová výmalba. Ta nezklame, zvlášť pokud máte rádi zemité barvy.

16. 5. 2023

Někdo to rád pořádně divoké, jiný zase poklidné a nadčasové. Béžová barva vás stejně jako bílá, rovněž neutrální, jen tak neomrzí – na rozdíl třeba od červené nebo růžové barvy v interiéru. Dokonce ji nemusíte ani kombinovat s dalšími barvami, oživit ale nějakou tu stěnu v interiéru například hnědou nebo jen tmavší béžovou vůbec nemusí být od věci.

shutterstock_2163331875.jpg

béžový interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Velmi světlá béžová působí opravdu jemně a decentně.

Klidná síla, která se hodí kamkoli

Pokud vám bílá barva na zdech přijde moc studená, ale na nějaké barevné výstřelky si nepotrpíte, béžová vás může nadchnout podobně jako šedá. Béžová je ovšem teplejší. A to i když si zvolíte opravdu světlý odstín. 

Interiér s ní zároveň bude působit čistým dojmem, navodí pocit sepjetí s přírodou a neuděláte s ní chybu v obývacím pokoji, pracovně ani ložnici. Hřejivost a stálost vám jednoduše udělají radost všude.

shutterstock_1996354967.jpg

béžové doplňky z přírodních materiálů
Zdroj: 
Shutterstock
Béžová jde obvykle ruku v ruce s přírodními materiály.

A pozor, béžová samozřejmě není jen jedna – vybrat si můžete například krémovou, pískovou, taupe, khaki, slonovinovou, velbloudí nebo vanilkovou. Odstínů se dá namíchat tolik, že budete mít problém vybrat si ten svůj. Nakonec ale budete nadšení!

Učarovala vám béžová a chcete ji v místnosti na všechny stěny? Žádný problém. Aby ale výsledek nepůsobil příliš unyle, vyberte si k tomu oživující prvek. Tím může být pruh tapety nebo třeba moderní dřevěný obraz.

shutterstock_1928909309.jpg

hnědý interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Tmavší béžová, která přechází až do hnědé. I tenhle interiér je výrazný a přesto uměřený.

Se kterými barvami to béžové sluší?

Jestli se nechcete spoléhat jenom na béžovou, určitě ji zkombinujte s nějakou další barvou. Kromě hnědé se k ní hodí bílá, která místnosti přidá na svěžesti a čistotě, zelená zase vnese dovnitř víc přírody. A pokud přece jen nakonec vsadíte na kontrast, skvělou službu vám prokáže žlutá nebo oranžová. Obě nemají k zemitému spektru úplně nejdál.

shutterstock_1342056737_1.jpg

béžová v retro stylu
Zdroj: 
Shutterstock
Některé varianty béžové nahrávají retro stylu.

K dokonalosti se správnými materiály

Protože béžová barva dost evokuje spojení se zemí, hodí se k ní podobně laděné přírodní materiály – dřevo, juta, bambus, ratan nebo kožešiny. Takové doplňky je nejlepší volit. Koberec v podobné barvě, jako je výmalba, pod konferenční stolek v obýváku může jedině mile překvapit.

Použité zdroje: 

  • https://www.veneti.cz/blog/kralovnou-interieru-je-bezova-barva-n364
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/bezova-barva-v-interieru/
  • https://www.bydlo.cz/magazin/bezova-barva-v-interieru-hodi-se-kamkoliv