Jste zde

Pastelové barvy v interiéru: Tady je inspirace, jak je (ne)používat

pastelové barvy v interiéru Zdroj: Shutterstock
Pastelové barvy dokážou interiér vkusně oživit a zútulnit domov. Jsou harmonizující, jemné i čisté. Řiďte se ale pravidlem "všeho s mírou". Pokud to s nimi přeženete, snadno se může stát, že se váš domov promění v přeslazený domeček pro panenky.

3. 4. 2023

Pastelové barvy se dříve s oblibou využívaly hlavně v dětských pokojích. V těch holčičích kralovaly růžové tóny, v chlapeckých zase ty modré. Dnes se již naštěstí od genderového dělení barev ustupuje a pastelové tóny v celém svém širokém spektru dostávají zelenou i v jiných částech interiéru.

Jejich obliba vzrůstá právě proto, že v interiéru umí doslova zázraky. Strohý design místností dokážou zjemnit a romantický naopak podtrhnout a podpořit

shutterstock_1719509887.jpg

pastelový dětský pokoj
Zdroj: 
Shutterstock
Barevně vyvážený dětský pokojíček

Nejen modrá a růžová

Pastelové barvy jsou jemné odstíny primárních a sekundárních barev, které získáte z jakékoli barvy přidáním bílé. Vzniknou tak jemné barvy, které připomínají duhu, cukrovou vatu nebo rozkvetlou louku. V posledních letech roste obliba užití smetanové barvy, jemně růžové, pudrové a neutrálně béžové.

Jejich výsadou je, že se hodí do každé části interiéru a můžete je tak využít při oživení obýváku, jídelny i ložnice.  Nezapomínejme ale i na mátově zelenou, šeříkovou či šalvějově zelenou. 

shutterstock_1538437856.jpg

Kuchyně s využitím pastelových barev ve venkovském stylu
Zdroj: 
Shutterstock
Kuchyně s využitím pastelových barev ve venkovském stylu

Proč vsadit na pastelové barvy? 

Jednoduše proto, že v porovnání se sytějšími odstíny, je jejich vzhled nadčasový. Jinými slovy, nikdy nevyjdou z módy. Pastelové barvy pomáhají udržet interiér neutrální, vzdušný a útulný.

Díky využití pastelových barev působí prostor světle, což psychologicky přispívá k lepší náladě.  Jejich velkou výhodou je, že skvěle ladí s přírodními materiály. Můžete je tak využít v minimalisticky laděných interiérech, ale i v přírodních, moderních či venkovských stylech bydlení

shutterstock_2018094728.jpg

interiér s přírodními materiály a v béžové barvě
Zdroj: 
Shutterstock
Kombinace přírodních materiálů a oblíbené neutrální béžové barvy

Pastelové barvy: Opticky zvětší prostor

Menší panelákové pokoje jsou u nás pořád ještě v přesile oproti velkým, vzdušným prostorům ve velkých domech. Pokud tedy potřebujete svůj pokoj opticky zvětšit a provzdušnit, sáhněte po pastelových barvách.

Čím světlejší místnost je, tím vypadá širší a vyšší. Chybu rozhodně neuděláte, když sáhnete po bílé, pastelově modré nebo zelené. Pokoj vymalujte pouze jednou barvou, maximálně kombinací dvou barev. Strop vždy ponechejte bílý, protože barevný by místnost uzavřel. 

shutterstock_134515436.jpg

šeříková barva v interiéru
Zdroj: 
Shutterstock
Bílý základ doplněný šeříkovou barvou zvětší a provzdušní menší pokoj

shutterstock_757818340.jpg

kombinace pastelových barev
Zdroj: 
Shutterstock
Méně je více. Designéři doporučují kombinaci dvou, maximálně tří barev

Jak pastelové barvy vhodně kombinovat? 

Držme se zásady, že méně je více. Nejprve si zvolte základní barvu, která bude v interiéru převládat. Na bílém základu pastelové barvy vyniknou a vy získáte čistý styl. Teplé pastelové odstíny bílá barva rozzáří, u studených podtrhne jejich čistotu. 

Pokud zvolíte jako základ světle šedou barvu doplněnou pastelovými tóny, vytvoříte jednoduchý minimalistický vzhled. Tmavě šedá barva v základu spárována s pastelovými tóny působí moderně a nadčasově. 

shutterstock_631879034.jpg

šedá v kombinaci s růžovou
Zdroj: 
Shutterstock
Tmavě šedá v kombinaci s růžovou je aktuálním trendem

Samotnou kapitolou je kombinace pastelových barev se dřevem. Světlé dřevo nádherně ladí s mátovou a bleděmodrou. Tmavému dřevu sluší doplnění o teplé pastelové tóny, jako je meruňková nebo starorůžová. 

shutterstock_1135137989.jpg

pastelová v kombinaci se dřevem
Zdroj: 
Shutterstock
Dřevo, pastelové doplňky a květiny k sobě vkusně ladí

Zkuste trik 60:30:10

Pravidlo designerů, díky němuž si můžeme domov zútulnit k obrazu svému. První číslo 60 % označuje hlavní barvu místnosti, tedy vlastně dominující základ. Taková barva by měla být světlá či pastelová. Druhé číslo 30 % představuje poměr sekundární barvy. Jejím úkolem je podpořit barvu hlavní, zároveň být ale odlišná, aby v místnosti zaujala. 

Poslední číslovka 10 % představuje hravý akcent. Tady záleží na vaši osobní odvaze a hravosti.  Právě těchto 10 % totiž může být právě tím, co nakonec dodá celkový charakter vašemu domovu. Optimální je využít ji k doplňkům v podobě textilií, květin, keramiky, obrázků a jiných nezbytných drobností. 

shutterstock_2186620305.jpg

dívčí pokoj v pastelových barvách
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidlo tří v dívčím pokojíčku 

Zdroje:

  • https://www.moebelix.cz/c/ktere-pastelove-barvy-jsou-trendem-letosniho-jara
  • https://www.realcity.cz/magazin/11122/pastelove-barvy-v-interieru-zamilujete/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/jak-kombinovat-pastelove-barvy-v-interieru/