Jste zde

Růžová barva v interiéru: Vyjadřuje něhu, zútulňuje, ale pozor na fuchsiovou!

růžová sedací souprava Zdroj: Shutterstock
Skvěle se kombinuje, zjemňuje atmosféru v místnosti a zanechává nezaměnitelný dojem. Přesně taková je růžová barva v interiéru. Co dalšího jste o ní ještě nevěděli?

1. 5. 2023

K růžové barvě se pojí řada zbytečných předsudků. Někteří tvrdí, že je její použití vhodné jen u holčiček do deseti let. Méně konzervativní ji potom připouštějí alespoň v dámských interiérech.

Všechna výše uvedená tvrzení jsou ovšem lichá! Růžová je trendy a hodí se téměř do každé místnosti. Stačí si jen vybrat ten správný odstín a dobře ho zkombinovat!

Přečtěte si také: Jak na barvy v bytě? Fialová je barvou harmonie, světle modrá podporuje snění!

shutterstock_1891368409.jpg

růžový dívčí pokojík
Zdroj: 
Shutterstock
Růžová není jen barva dětských a především dívčích pokojíčků. Slušet jí to bude například v ložnici.

Jak působí růžová barva na naši psychiku?

Psychologie barev spojuje růžovou s uklidňujícím dojmem. Barva navozuje pocit pohodlí a uvolňuje napětí. Perfektně se hodí ke studenému industriálnímu stylu, který příjemně zjemňuje a zútulňuje. Vyjadřuje něhu, nevinnost a lásku, ale také energii, optimismus a inspiraci.

Růžová barva v interiéru také povzbuzuje konverzaci a chuť k jídlu, takže se hodí například do kuchyní, jídelen nebo obývacích pokojů. Sytější odstíny růžové však mají odlišný význam. Jedná se o barvu vášně až sexuality. Někdo ji také spojuje s agresí a dynamikou. To především u odstínů s velkým zastoupením červené barvy.

shutterstock_1586178280.jpg

růžový obývací pokoj
Zdroj: 
Shutterstock
I obývací pokoj může být v tónech růžové. Není to tradiční, ale rozhodně efektivní.

Barva ale obecně zklidňuje emoce a přináší klid a harmonii. Říká se, že ten, kdo má růžovou barvu v oblibě, je velmi přátelský, něžný, laskavý, vřelý, ale také citlivý. Růžová je také symbolem nevinnosti a mladistvosti. Zkrátka jde o příjemnou barvu, která dokáže interiér proměnit v klidné a útulné místo. Bát se ji použít by proto byla věčná škoda. 

Mohlo by vás zajímat: Barvy v domácí pracovně: červená pro lepší výkon, modrá pro soustředění

Jak růžovou barvu kombinovat?

Růžová barva se perfektně hodí k různým pastelovým odstínům. Lehkost a jemnost barev se bude skvěle doplňovat a vytvoří opravdu příjemné prostředí, které vás nebude zbytečně dráždit. Tuto kombinaci použijte zejména u místností, kde chcete odpočívat a relaxovat.

shutterstock_1709225284.jpg

růžová pracovna
Zdroj: 
Shutterstock
Růžové to bude slušet v romantickém, zámeckém stylu. Ale potyká si také se stylem industriálním.

Vhodné je růžovou kombinovat také s myší šedou. Univerzální až někdy nudná šedá barva dostane úplně nový náboj díky energii růžové a celá místnost se díky tomu rozjasní. Tahle kombinace je navíc v současné době nesmírně trendy, takže s ní v interiéru rozhodně nešlápnete vedle.

Růžovou ale můžete zkombinovat také netradičně a to s tmavými barvami (např. tmavě zelenou a černou). Obě barevné kombinace vyniknou například v ložnici nebo obývacím pokoji. Tmavé barvy navíc zneutralizují jemnost a ženskost růžové a vy díky tomu snadno vytvoříte zajímavější interiér v genderově neutrálním stylu.

Něžná růžová se hodí i k béžové, která patří k neutrálním zemitým barvám. Smyslná dvojice barev se hodí zejména do ložnice. Vyzkoušet můžete i experiment s fialovou, který se skvěle hodí třeba do dětských nebo studentských pokojů. Tuto barevnou kombinaci však již nedoplňujte výraznou barvou a zaměřte se pouze na neutrální tóny.

Přečtěte si také: Zářivě růžová nebo temná černá: Nebojte se netradičních barev v interiéru!

Praktický tip závěrem aneb Pozor na fuchsiovou

Do podkategorie růžových tónů spadá nepochybně i fuchsiová, která ale může při nesprávném využití působit lacině, až kýčovitě. Pokud si proto nejste barevnou kombinací jistí, raději se do takových experimentů bez rady odborníka nepouštějte. Výsledek by vás nemusel potěšit. 

Použité zdroje:

  • https://www.olzatex.cz/news/psychologie-barev-v-interieru-ruzova
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/ruzova-barva-v-interieru-20220725.html
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/7-uzitecnych-tipu-jak-vyuzit-ruzovou-barvu-v-interieru/
  • https://www.denik.cz/dum-a-byt/pet-zpusobu-jak-dostat-do-interieru-ruzovou-barvu-20181121.html
  • https://bydleni.instory.cz/1159-nebojte-se-ruzove-barvy-v-interieru.html