Jste zde

Nebojte se černé barvy! Použitá s mírou dokáže místnost krásně rozsvítit!

Zdroj: foto: Bigstockphoto
Smrt, noc, smutek, tma, konec… s černou barvou se vám dost možná spojují jen samé negativní věci. Nicméně správně použitá černá barva v přiměřené míře dokáže interiér paradoxně rozsvítit. Pozor ale na asociaci se smrtí!

9. 3. 2021

Černá je pořádně silná barva, která má už v malém množství ohromný vliv na náladu místnosti. Černá je logicky protipólem barvy bílé, tedy barvou, která má téměř nulovou odraznost světla. I proto si ji většina z nás spojuje spíše s negativními emocemi, s pocity, které nejsou právě příjemné.

Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že ne ve všech kulturách je černá barva symbolem smutku a smrti. A že černá barva, která je užitá s mírou, může interiér oživit. Pokud to s jejím množstvím ale přeženete, pak počítejte s tím, že podpoří vaši pasivitu a povede ke smutku a k depresím.

bigstock-192903892.jpg

Zdroj: 
foto: Bigstockphoto

Černá zmenšuje prostor i objem

Co černá barva umí? Černá opticky výrazně zmenšuje prostor. Pokud jste tedy majitelem bytu s malými místnostmi, zapomeňte na přemíru černé. Z vašeho bytu by se stala temná kobka, ve které by se nebydlelo dobře. Černá ale umí opticky zmenšovat objem předmětů (už chápete, proč se černá barva doporučuje na silnější postavy?) – a toho se dá využít. Černé detaily na jinak světlé pohovce ji mohou udělat alespoň pro oko subtilnější.

Nezapomeňte ale na to, že černá barva také vyvolává tíhu – v případě, že ji použijete na závěsy a přehozy, ty budou pak působit velmi těžce.

Černá funguje jako výborný akcent

Pozitivní vlastností černé barvy je na druhou stranu to, že v použití s jinými barvami umí ostatní barvy „rozsvítit“ – žlutá v kombinaci s černou se vám zdá žlutější, oranžová oranžovější… S černou také velmi snadno vytvoříte zajímavý barevný akcent, který upoutá pozornost na místo, na které jste pyšní, a odpoutá naopak pozornost od těch částí místnosti, které nejsou k chlubení.

Černou barvou také nikdy nerámujte. Důvod je nasnadě – černé olemování nebo orámování v člověku, ať chce, nebo nechce, vyvolává asociaci se smrtí, s parte. A předpokládáme, že nechcete, aby se u vás vaše návštěvy cítily jako na exkurzi v pohřebním ústavu…​