Jste zde

Umeocet ze švestiček: Dochucovadlo, které detoxikuje a po ránu pěkně nakopne

umeocet švestičky Zdroj: Bigstockphoto
Slovíčko umeocet už se kolem vás nejspíš prohnalo, ale možná jste ho nechali proběhnout a víc se o něj nezajímali. A to je přitom škoda. Umeocet je neobyčejné dochucovadlo, které nejenže dopřeje pokrmu specifickou chuť, ale taky prospěje vašemu zdraví.

30. 4. 2022

Umeocet (nebo taky ume-su) je tekuté dochucovadlo červené barvy, které pokrmům dodává slanou a zároveň kyselou chuť. Ve skutečnosti vůbec nejde o ocet, místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citrónovou. 

Umeocet vzniká jako vedlejší produkt při fermentaci japonských švestiček umeboshi a je tvořen mořskou solí (ta tvoří 20 až 30 % tekutiny), extraktem z japonských švestiček a listů perilly (shizo).

Ze všeho nejdřív se totiž švestičky nasolí, pak se suší na slunci a následně se nechávají kvasit ve slaném nálevu. Do něj se přidají zmíněné shizo listy, které v tomhle případě plní funkci konzervantu. Díky nim pak je pak výsledná tekutina karmínově červená.

Poklad z Japonska a Číny v české kuchyni

Umeocet k nám doputoval z Japonska a Číny. Právě v Číně ho lidi nejspíš používali už ve starověku, o čemž svědčí nalezené lékařské spisy. Už tenkrát se dobře vědělo o jeho výjimečných účincích na lidské zdraví

O něco kvalitnější je údajně umeocet vyráběný ze švestiček pěstovaných v Japonsku, kde je specifická půda a lepší klima, takže ve finále obsahují víc minerálů a přírodních kyselin.
Umeocet seženete v různě velkých lahvičkách v obchodech se zdravou výživou. Doma si ho bohužel jen tak nevyrobíte. I tak ho ale při přípravě pokrmů určitě vyzkoušejte!

Bezva doplněk do salátů, omáček i polévek

Evropská kuchyně se umeocta vůbec nebojí. Dáváme ho do salátů, omáček (třeba do koprovky) a polévek (do kulajdy), hodí se do čočky nakyselo. Kromě toho je báječnou přísadou do marinád, dresinků a dipů. Použít se dá i při přípravě kvašené zeleniny.

Náš tip: Umeocet je hodně slaný, proto nejdřív do pokrmu přidejte právě tohle dochucovadlo a pak teprve jídlo podle chuti opatrně dosolte.

Umeocet pomáhá s překyselením organismu i s klouby

Umeocet si ale můžete dát i jen tak na lžičku nebo lžičku smíchejte s vodou, když jste přehřátí, pálí vás žáha nebo jste snědli těžké jídlo. Budete se divit, co to s vámi udělá! 

Zdravotních benefitů, které s sebou umeocet přináší, je celá řada. Zmínit musíme jeho detoxikační schopnosti, odkyselování organismu, schopnost pomoci při pálení žáhy a podporu při trávení a nechutenství. Od věci není ani to, že pomáhá kloubům – ty totiž zbavuje usazenin, které jinak dělají neplechu. Hodí se i při bolestech hlavy.

Pokud se vám ráno nevstává dobře a nejradši byste ještě pár hodin prospali, dejte si hned nalačno lžičku umeocta. Nevídaně vás to nastartuje! 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Umeocet
  • https://1000chuti.cz/umeocet/
  • https://www.jimejinak.cz/umeocet/