Jste zde

Domácí osvěžovač vzduchu: vyrobte si ho doma. Bez chemie a nebezpečných látek

domácí difuzér Zdroj: Bigstockphoto
Toužíte mít provoněnou domácnost, a tak utrácíte za osvěžovače vzduchu? Zpozorněte! Jejich používáním si negativně ovlivňujete kvalitu vzduchu u vás doma. Nečichejte zdraví nebezpečné látky a pojďte si s námi vyrobit osvěžovač vzduchu zcela bez chemie.

1. 4. 2022

Vzduch ve vaší domácnosti je negativně ovlivněn mnoha faktory. Vedle běžných výparů z nábytku, koberců či čisticích a kosmetických prostředků nás v chladnějších měsících zužuje i smog a nekuřáky cigaretový kouř. V touze za voňavou domácností tak mnohdy saháme po osvěžovačích vzduchu. Málokdo však ví, že jejich používáním si doma vytváříme mnohem jedovatější klima.

Ovlivňují náladu i váš pracovní výkon

Ptáte se, jak může být škodlivé něco, co se běžně prodává? Problém chemických osvěžovačů tkví v neexistenci norem, které by stanovily jejich složení a množství látek v nich obsažených. Běžně tak v jakékoliv chemickém osvěžovači nalezneme benzen, toluen, formaldehyd, xylen či styren. Látky, které negativně ovlivňují kvalitu vzduchu ve vašem bytě a mohou stát za celou řadou zdravotních problémů.

bigstock-sprayed-air-freshener-in-hand-60542879_2.jpg

osvěžovač vzduchu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chemické osvěžovače vzduchu pachy neodstraňují, ale pouze překrývají. Myslete na svoje zdraví a vyrobte si doma přírodní osvěžovač vzduchu!

Vdechování aerosolů může vyvolat bolesti hlavy, únavu, závratě, dráždivý kašel a jiné dechové potíže. Zhoršují astma a mohou být příčinou alergie. U mladých párů mohou negativně ovlivnit produkci hormonů a být příčinou problémů s početím. Objevují se dokonce i názory, že pravidelné vdechování může mít karcinogenní účinky.

Zapomeňte na různé osvěžovače vzduchu a provoňte si domácnost bez chemie!

Základem většiny domácích osvěžovačů jsou kvalitní a 100% přírodní éterické oleje, které splňují velmi přísné testy. Skutečně přírodní oleje provoní nejen váš byt, ale pozitivně ovlivní i vaši náladu a zdraví. Například pár kapek levandule vás před spánkem uklidní a zatočí s bolestí hlavy, máta uleví od dýchacích problémů a růže funguje jako skvělé afrodiziakum.

bigstock-aroma-oil-diffuser-candles-an-179107408_2.jpg

aroma difuzér
Zdroj: 
Bigstockphoto
Škodlivé látky nejsou jen problémem chemických osvěžovačů! Váš vzduch negativně ovlivňují i méně kvalitní svíčky a některé vonné tyčinky.

Gelový osvěžovač vzduchu

K výrobě gelového osvěžovače vzduchu budete potřebovat neochucenou želatinu, lžičku soli, pár kapek esenciálního oleje a vhodnou nádobu. Ideální jsou zavařovací sklenice. Jejich počet a velikost zvolte podle množství želatiny. Na dno sklenice nakapejte minimálně 30 kapek esenciálního oleje, přidejte lžičku soli a přilijte želatinu, kterou si připravíte podle návodu. Vše dobře promíchejte a nechte ztuhnout. Druhý den proděravějte víčko sklenice ostrým předmětem a máte hotovo!

Tip na dárek

Gelový osvěžovač vzduchu může být originálním a krásným dárkem i pro vaše blízké. Stačí vybrat hezkou skleničku, oživit ji stužkou a přidat pár kapek potravinářského barviva.

Aroma difuzér

Jednoduchý, a přitom účinný aroma difuzér si vyrobíte smícháním zhruba 40 kapek vonného olejíčku s neparfemovaným dětským olejem. Směs nalijte do vázičky a ponořte do ní několik bambusových tyčinek, které mají tu schopnost, že směs nasají a postupně uvolňují vůni. Nahradit je můžete i špejlemi, nicméně účinek nebude tak intenzivní.

Jedlá soda a její absorpční účinky

Skvělou ingrediencí pro výrobu domácího osvěžovače je i jedlá soda. V domácnosti neutralizuje nežádoucí a nepříjemné zápachy a skvěle absorbuje vůni vonného olejíčku, kterou pak postupně uvolňuje.

Vsypte 100 gramů jedlé sody do sklenice, udělejte do víčka několik děr a přidejte několik kapek vonného olejíčku. Množstvím kapek ovlivníte intenzitu vůně. Takto vyrobený osvěžovač vám provoní byt minimálně na týden, nicméně k jeho oživení stačí dokapat jen pár kapek esenciálního oleje. Stejnou službu vám udělají i dřevěné kostky, které také krásně sají.

bigstock-203579212_1.jpg

svazek levandule
Zdroj: 
Bigstockphoto
Způsobů, jak si provonět domácnost existuje nespočet. V letních měsících stačí intenzivně větrat a nechat proudit čerstvý vzduch. V zimních měsících příjemnou vůni navodí svazek sušené levandule.

Vůně v rozprašovači

Rychlý osvěžovač vzduchu si můžete vyrobit i smícháním půl litru vody, lžičky jedlé sody a lžíce citronové či limetkové šťávy. Vychladlou směs pak stačí nalít do rozprašovače. Pozor směs bude ze začátku pěnit!

Pokud doma zrovna nemáte jedlou sodu, nevadí. Voňavou směs si můžete vytvořit i povařením jednoho na plátky nakrájeného pomeranče a jednoho citronu s kořením, které vám voní. Vhodná je například celá skořice či několik kousků hřebíčku. Všechny ingredience zalijte litrem vody a nechte zhruba hodinku bublat na sporáku. Po vychladnutí směs přelijte opět do rozprašovače.

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/vonava-domacnost-za-par-kacek-tyhle-osvezovace-to-zvladnou-14141
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zapomente-na-chemii-vyrobte-si-prirodni-osvezovace-vzduchu
  • https://blog.mall.cz/bydleni/3-domaci-osvezovace-vzduchu-840.html
  • https://www.chytre-bydleni.cz/harmonie-bydleni/vyrobte-si-domaci-osvezovac-vzduchu-uplne-bez-chemie
  • https://www.mojemedunka.cz/index.php/2019/02/16/535/