Jste zde

Jak využít slupky od brambor? Zbaví vás kruhů pod očima a zatočí se špinavým oblečením

slupky od brambor Zdroj: www.bigstockphoto.com
Brambory, kdo by je neměl rád? Většina z nás ale nejspíš dělá tu chybu, že když si je uvaří, zbaví se slupek. A to je škoda. V domácnosti se totiž dají využít hned k několika kouzlům, jejichž rozmanitost byste nečekali. Přesvědčte se sami.

26. 1. 2020

Nejdřív bychom ovšem rádi zmínili, že když začnete konzumovat brambory bez slupky, připravujete se o to nejcennější, co tahle surovina nabízí. Právě ve slupce se ukrývá nejedna prospěšná látka – například vitamíny B a C, vápník nebo kyselina chlorogenová, která je skvělou prevencí vzniku rakoviny.

Brambory se slupkou všem ale nechutnají, to je pochopitelné. Jakmile je tedy oškrábete, nechoďte s nimi hned ke koši nebo na kompost. Slupky se můžou jednoduše stát šikovným pomocníkem v domácnosti i v péči o vaši krásu.

Snazší zátop nebo sklenice bez zápachu

Pokud bydlíte v rodinném domě a topíte v krbu, tahle rada vám určitě přijde vhod. Slupky od brambor, zvlášť pokud jich máte větší množství, nejdřív usušte. Jakmile budou dokonale suché, můžete je při zátopu použít místo větviček nebo drobného dříví, které pomáhá ohni v rozhoření.

Pod bramborovou slupkouse ukrývá zásobárna vitamínů. A neplatí to jen pro brambory.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Není váš nerezový dřez tak krásný, jak býval? Jednoduše ho vyčistěte buď syrovou bramborou, nebo právě slupkami, které jinak nezpracujete. Uvidíte, že mu navrátíte dávnou zašlou slávu.

Se slupkami snadno vyčistíte i sklenice, třeba ty, do kterých zavařujete zeleninu a ovoce. Nejenže budou hezky vypadat, ale taky je zbavíte zápachu. Při dalším zavařování nebo jiném použití sklenic to určitě oceníte.

A nakonec v domácnosti slupky pomůžou, když si umažete oblečení od trávy nebo od špenátu. Přetřete skvrny světlou stranou slupky a pak prádlo vyperte.

Slupky od brambor – vaše nová kadeřnice a kosmetička

Slupky od brambor využijete v nejrůznějších situacích, kdy chcete pečovat o sebe samotné. Pokud vás například trápí šedivé vlasy, nemusíte se spoléhat jen na překrytí barvou u kadeřnice. Povařte si slupky od brambor ve vodě, nechte vývar zchladnout, sceďte ho a pak si jím opláchněte umyté vlasy. Po několika takových kúrách začnou vlasy zase tmavnout.

Slupkami od brambor si můžete usndanit třeba podpal v krbu. Nebo je využít při čištění zavařovacích sklenic.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stává se vám často, že se při vaření popálíte? Pokud máte po ruce bramborovou slupku, neváhejte a na popálené místo si ji přiložte. Pokožka se rychleji zahojí.

Stejně tak krásně působí slupky i na pigmentové skvrny. Pokud vám vadí, že je máte, potírejte si je pravidelně bramborovou slupkou. Znaménka časem získají světlejší odstín. Světlejší odstín můžou díky potírání hladkou stranou slupky získat i vaše zuby. A nakonec můžete zesvětlovací efekt vyzkoušet taky na případných kruzích pod očima. Když slupky přiložíte na 15 minut na problematická místa, dočkáte se velmi pěkného výsledku.

Jen pozor! Než si začnete bramborové slupky přikládat na pokožku, ujistěte se, že vám to nezpůsobí alergickou reakci. Pokud například nemůžete přijít na dlouho do styku se syrovými bramborami (a jste rádi, že je co nejrychleji oloupete a dáte uvařit), rozhodně byste neměli nic riskovat.