Jste zde

Zelený čaj, citron nebo ocet? Tady jsou tipy, jak správně a účinně vyčistit koberec

kartáč na koberec Zdroj: www.bigstockphoto.com
Koberec je vedle podlahy a linolea nejoblíbenější podlahovou krytinou. Interiéru navíc dodává nádech výjimečnosti a zároveň působí teple a útulně. Čas od času je ale potřeba ho podrobit důkladné očistě. Jak na to, abyste o něj nepřišli?

10. 2. 2021

Staré a zašlé koberce potřebují suché čištění

Pokud koberec už pamatuje nějaký ten pátek, potřebujete z něj dostat běžnou špínu, prach a zároveň oživit jeho barvy, vsaďte na suché čištění. To se hodí zejména pro koberce s nižším vlasem (ne ty bavlněné). A jak na něj? V drogerii nebo speciálce kupte prášek určený k tomuhle účelu, jednoduše ho na koberec nasypejte, nechte působit podle návodu a pak klasickým vysavačem vysajte.

Mokré čištění zbaví i odolnější špíny

Mokrá forma čištění je vhodná pro všechny druhy koberců (i ty bavlněné a koberce s vyšším vlasem). Je sice pracnější, ale koberec vyčistí lépe do hloubky, než metoda suchá. 

K mokrému čištění si vyrobte roztok z jednoho dílu čisticího prostředku a patnácti dílů vlažné vody a tento roztok naneste rovnoměrně na koberec. Na místa, kde je znečištění silnější, použijte k odstranění skvrn vlhký hadřík nebo jemný kartáč. Nezapomeňte nechat koberec důkladně proschnout!

bigstock-spilled-coffee-on-the-carpet-18940130.jpg

koberec politý kávou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Káva patří k nejodolnějším skvrnám, ale když víte, jak na to, tak se odstranit dá.

Náš tip: Slyšeli jste někdy o bělení sněhem? Že ne? Pak budete asi překvapení, jak skvěle tahle metoda našich babiček funguje. Ideální je vyzkoušet ji na kusové koberce, které můžete vynést ven. Nasypte na ně sníh v pořádné vrstvě a klasickým koštětem ho rozetřete po celé ploše. Uvidíte, jak začne špína pouštět.

Pára vs. stroj

Dalšími, byť už o něco nákladnějšími způsoby čištění koberců, jsou i parní čističe nebo vysavače, které přebytečnou vlhkost odsávají a tím zkracují dobu schnutí koberce. U parního čištění pracuje přístroj s vodou v plynném skupenství (párou), která je ohřátá na vysokou teplotu a pod tlakem vstřikovaná přímo do vláken koberce. Přebytečnou vlhkost pak parní čistič jednoduše odsává. 

U strojového mokrého čištění sice přístroj nepracuje s párou, přesto dokáže dostat vlhkost a čisticí prostředek tam, kam je potřeba.

Pořízení obou výše uvedených přístrojů nepatří mezi nejlevnější, existují ale i firmy, které vám zmíněné pomocníky na pár hodin nebo dnů půjčí za poplatek.

Skvrny nebudou mít šanci

Podařilo se vám na koberec vylít červené víno? Nebo snad bojujete s nevzhlednou mapou, která se na něm objevila během čajového dýchánku? Skvrny od kávy, čaje, krve nebo třeba červeného vína dokážou pěkně potrápit a běžné metody čištění si s nimi často neporadí. Proto je potřeba vyzkoušet silnější kalibr.

bigstock-stained-carpet-3965387.jpg

červené víno na koberci
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Byl večírek trochu divočejší a koberec vypadá jak po náletu bláznivých vinařů? I s tím se dá určitě něco dělat.

  • Skvrny od kávy a čaje: U skvrn od kávy a čaje je potřeba jednat rychle. Skvrnu vysušte a potom na ni nakapejte citronovou šťávu, sůl nebo mýdlo. Pomůže i perlivá voda a líh. Když skvrna zaschne, je potřeba použít čisticí prostředek na koberce.
  • Skvrny od vína a ovocných šťáv: V první řadě si přizvěte na pomoc papírové utěrky, kterými přebytečnou vodu odsajete. Čím méně vína nebo šťávy na koberci zůstane, tím méně práce vás bude následně čekat. Jakmile víno odsajete, nalijte na skvrnu perlivou vodu a potom vodu mýdlovou. Pokud je skvrna stále viditelná, použijte sůl a vysajte. 
  • Skvrny od krve: V tomhle případě je potřeba zasáhnout co nejdříve. Krev na koberci (zvlášť na tom světlém) totiž dokáže napáchat pěknou neplechu. V první řadě místo navlhčete studenou vodou (nikdy ne teplou, krev by se srazila) a postižené místo potírejte čpavkem. Pokud jste nehodu nezachytili včas, zaschlou skvrnu nejdříve rozmočte studenou vodou, pak posypejte solí a nechte hodinu až dvě působit. Sůl vymyjte vlhkým hadrem. Postup opakujte, dokud se vám nepodaří flek rozmočit a skvrnu odsát.
  • Mastné skvrny: Na koberec v místě skvrny položte papírový ubrousek (v ideálním případě savý piják ze sešitu) a místo přežehlete žehličkou. Mastnota by se měla vpít do savého materiálu. Zkusit můžete i druhý způsob, kdy na skvrnu nasypete hladkou mouku, která má tendenci vsáknout veškerou mastnotu. Skvrnu následně „dorazíte” mýdlovou nebo saponátovou vodou. Tento postup je vhodný nejen pro mastné skvrny od jídla, ale také pro zaschlé skvrny od vosku.
  • Skvrny od moči: Stala se vašemu domácímu mazlíčkovi nebo dítku nehoda? Nepanikařte! Nejprve se snažte co nejvíce tekutiny vysušit. Pokud to jde, nadzvedněte koberec a vysajte případnou tekutinu i pod ním. Čím více tekutiny takto odstraníte, tím lépe. Zbavíte se tím i většiny zápachu. Použijte enzymatický čistič nebo jiný čistič určený speciálně na moč, který bude eliminovat i nepříjemný pach. Nakonec koberec vysajte vysavačem určeným pro mokré vysávání.  
  • Skvrny od make-upu a laku na nehty: Podařilo se vám na koberec kápnout trochu laku na nehty? Použijte na skvrnu acetonový odlakovač. Skvrny od make-upu pak odstraníte tak, že je mírně navlhčíte a vydrhnete houbičkou s mýdlovou vodou. Pokud se nezadařilo, nezoufejte. Make-up obsahuje dost olejových složek, takže ho můžete zkusit odstranit ještě suchým hadříkem s několika kapkami rozpouštědla.

bigstock-owner-scolding-her-dog-for-wet-342891475_1.jpg

domácí mazlíček na koberci
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Byl večírek trochu divočejší a koberec vypadá jak po náletu bláznivých vinařů? I s tím se dá určitě něco dělat.

Osvědčené rady našich babiček

Naše babičky pro čištění koberců používaly prostředky a zlepšováky, které měly běžně po ruce. Jedním z nich je například prášek do pečiva. Ten nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a poté důkladně vyluxujte. Doporučovaná je prý i našlehaná smetana, kterou na koberec rozetřete a po zaschnutí vysajete vysavačem.

Osvědčenou „babskou radou“ je i kysané zelí. Slijte vodu, rovnoměrně ho poházejte po koberci a pak důkladně vyluxujte. Trápí vás mastné fleky nebo čmárance od fixky či propisky? V takovém případě si vystačíte s obyčejnou citronovou šťávou, kterou stačí postižené místo pokapat, nechat působit několik minut a setřít hadříkem.

Použít můžete i netradiční surovinu – zelený čaj. Postižené místo na koberci překryjte vrstvou zelených čajových lístků vylouhovaných v horké vodě a důkladně několikrát přimáčkněte přímo k podkladu. Lístky budou na vzduchu pomalu usychat a během tohoto procesu do sebe také nasávat špínu, kterou chcete z koberce odstranit.