Jste zde

Jak vyčistit sprchový kout? Po zásahu (nejen) octem se znovu stane rájem na zemi

úklid koupelny Zdroj: Bigstockphoto
Kdo by nemiloval horkou sprchu po náročném dni nebo tu vlažnou uprostřed léta? Sprchový kout je taková malá oáza, kam za námi svět nesmí. Jak to ale zařídit, aby se nám v něm stále líbilo?

1. 4. 2021

Aby každý takový útěk z reality stál za to, je potřeba udržovat sprchový kout v čistotě. Občas to ale může být problém, zvlášť pokud máte tvrdou vodu. Vodní kámen a zaschlé kapky dokážou dojem z celé koupelny docela zhatit, a když se k tomu přidají třeba i plísně, protože v koupelně je logicky vlhko, je po radosti. Naštěstí víme, jak na to, aby nebylo!

Starý dobrý ocet, citrón a jedlá soda

Tahle trojice nikdy nezklame. Nemusíte hned brát všechno najednou. Vyzkoušejte nejdřív třeba jen jedno z toho. Občas stačí vymačkat šťávu z několika citrónů a v poměru 1:1 ji naředit vodou. Tuhle směs pak dejte do rozprašovače, postříkejte s ní sprchový kout a nechte zhruba 15 minut působit. Pak „sprcháč“ opláchněte horkou vodou a otřete dosucha. Stejně můžete postupovat i se zahřátým (ale ne horkým) octem

Zjistěte, jak vyčistit dlaždičky a obklady: Často stačí jen citrón nebo jedlá soda

bigstock-element-of-modern-house-with-c-379069456_1.jpg

skleněné dveře sprchového koutu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skleněný sprchový kout vypadá krásně - péče o něj, aby na dveřích nezůstávaly zaschlé kapky, je ale každodenní řehole.

Jestli je to u vás v koupelně trošku silnější kafe, protože zatím nic z toho, co jste zkusili, nefungovalo, vezměte si na pomoc horkou vodu, ocet a jedlou sodu, která dokáže zázraky. Nejdřív si vytvořte směs z 1 dcl horké vody a 1 dcl octa a ze lžičky jedlé sody. Potom postupujte stejně jako při práci s citrónovou šťávou.

Ocet mimochodem pomáhá i na čištění závěsu, pokud ho máte místo klasických dveří od sprchy. Na takovém závěsu je bohužel ideální prostředí pro tvorbu plísní a ani bakterie se na něm nemají vyloženě špatně. Závěs hoďte do pračky se starými froté ručníky, máte-li je. Jejich drsný povrch pomůže pořádnému vyčištění. Místo pracího prášku přidejte 2 dcl octa a perte na nejšetrnější program.

Spáry nemusejí být noční můra

Bolestí sprchových koutů jsou někdy i samotné spáry. Ty přitom není nijak složité vyčistit a navrátit jim dávnou slávu. Připravte si kašičku z jedlé sody a saponátu nebo z vody a prášku do pečiva. Směs naneste na spáry a nechte ji plus mínus 15 minut působit. Potom spáry „přejeďte“ měkkým kartáčem nebo drsnější stranou houbičky na nádobí. Očistu spár zakončete oplachem horkou vodou a utřením dosucha. 

bigstock-chrome-plated-shower-head-sho-395935067_1.jpg

sprchová hlavice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kromě spár je problematická i sprchová hlavice. Zvlášť když máte tvrdší vodu.

Kohoutky a baterie bez nevzhledných skvrn

Určitě to znáte. Vypucujete celou koupelnu, ale na bateriích vám zůstanou fleky, kterých se nedokážete zbavit. Přitom to není nic složitého. Zubní pastu máme doma všichni, tak si k ní vezměte starý zubní kartáček a vyčistěte jím všechna zanesená místa. Potom je hned opláchněte horkou vodou a vyleštěte, aby byla baterie suchá. Pozor, tuhle techniku nepoužívejte na mosaz a zlacené povrchy. Nadělali byste tak víc škody než užitku.

Jak dalším problémům předcházet?

Koupelna je záludné místo. Vlhkost k ní patří, ale nesmí ji dočista pohltit. Po každém koupání nebo sprchování větrejte – je jedno, jestli to bude oknem, nebo větrákem. Můžete po nějakou dobu nechat i otevřené dveře do koupelny a vždycky nechte otevřený sprchový kout.

Než začne voda na stěnách sprchového koutu zasychat, hned ji setřete hadříkem z mikrovlákna nebo speciální stěrkou. Ušetříte si tak spoustu práce.