Jste zde

Jak se zbavit zápachu z bot: Zkuste staré noviny, vodku nebo kočičí podestýlku

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zápach z bot je nepříjemný, ale zcela běžný problém, který trápí muže i ženy. Víme, jak odstranit již vzniklý zápach a jak mu předcházet! Vyzkoušejte generacemi ověřené suroviny a už se nebudete obávat zout.

29. 1. 2019

Zapáchající boty jsou problém, který čas od času potká každého z nás. Zdrojem nepříjemného odéru jsou bakterie a mikroby, kterým vyhovuje vlhkost ve vašich botách. Nekupujte drahé a neúčinné spreje do bot, které pach pouze překrývají. Zbavte se ho jednou pro vždy! Vyzkoušejte rady našich babiček.

Prevence je důležitá

Základem prevence je dostatečná hygiena, pravidelná výměna ponožek a používání kvalitní prodyšné obuvi. V botách nezůstávejte celý den, nechoďte v nich na boso a po použití je nechte pořádně vyschnout. Ponožky kupujte savé, nejlépe bavlněné s antibakteriální vrstvou. Skvělou volbou jsou i ponožky z bambusového vlákna nebo vložky do bot s aktivním uhlím, které neutralizují a pohlcují pachy.

Chcete se zbavit zápachu jednou pro vždy? Boty nechte pořádně proschnout a vložte do nich citron, který nakrájíte na plátky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čas od času dopřejte vašim nohám bylinkovou koupel. Koupel z dubové kůry, přesličky, mateřídoušky nebo z černého čaje eliminuje zápach a potlačí pocení.

Vycpěte boty novinami

Když už se zápach objeví, nekupujte předražené a mnohdy nefunkční spreje do bot. Pomoci mohou i mnohem levnější a lehce dostupné suroviny.

Vyzkoušet můžete jedlou sodu, kypřící prášek, sůl, dětský zásyp i kočičí podestýlku. Surovinu nasypte do bavlněné ponožky nebo rovnou do boty a nechte přes noc působit. Zbavíte se zápachu i vlhkosti.

Zápachu se dá předcházet nejen pravidelnou hygienou, ale i vhodným výběrem bot a ponožek. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Příjemnou vůni botám dodáte pár kapkami esenciálního olejíčku s vůní citrusů, eukalyptu nebo tea tree. Skvělého účinku dosáhnete i s kouskem křídy, pár kuličkami nového koření, několika kousky hřebíčku i obyčejnými novinami.

Zbavit zápachu vás může i vodka nebo voda smíchaná s pár kapkami citronové šťávy a octa. Roztok vlijte do rozprašovače, boty vystříkejte a nechte pořádně vyschnout.

Zdrojem nepříjemného zápachu může být i plíseň. Svědí vás pokožka na nohou, je zarudlá a pálí? Zahajte léčbu! Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Mimosezónní boty vystelte cedrovými hoblinami, listy libečku nebo do nich vložte snítku sušené levandule. Boty příjemně provoní.

Strčte boty k ledu

Účinnou pomocí je i mráz. Zničí bakterie, které jsou příčinou nepříjemného zápachu. Dejte však velký pozor, abyste boty vkládali do mrazáku naprosto suché!

Zapáchají vám nohy, i přesto, že dbáte na pravidelnou hygienu, používáte nejrůznější masti a střídáte pravidelně boty i ponožky? Možná máte v těle málo zinku!