Jste zde

Zbavte se mravenců na zahradě: Funguje trik s pepřem nebo rada našich babiček

mravenec na zahradě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Neuvěřitelní pracanti, ale také drobný hmyz, který dokáže pěkně znepříjemnit práci na zahradě. Řeč je samozřejmě o mravencích, kteří sami o sobě neškodí. „Chovají“ ale mšice a ty už jsou na pro zahrádkáře problém. Jak se jich zbavit?

19. 7. 2020

Mravenci nesnáší aromatické vůně. Vaším spojencem bude proto nejrůznější citrusové ovoce a koření. Do mraveniště jim můžete naházet slupky z pomerančů, citronů nebo limetek a jejich přestěhování „za lepším“ můžete ještě podpořit třeba mletou skořicí nebo kuličkami černého pepře. Skvěle vám poslouží i mořská sůl, káva nebo třeba pálivá paprika.

Nabídněte jim lepší bydlení

Pokud nechcete kolonie mravenců likvidovat, ale pouze je přesídlit mimo území zahrady, zařiďte jim lepší „bejvák“. Stačí si vzít na pomoc starý hliněný květináč, ten vystelte slámou a přidejte dovnitř trochu cukru, kapku medu nebo zbytky masa. Květináč postavte do blízkosti mraveniště dnem dolů. Bude to sice trvat několik dní, ale mravenci se přesídlí. Jakmile změní svoje trvalé bydliště, květináč i s mravenci naberte na lopatu a odneste ho daleko od zahrady. 

bigstock-macro-photography-of-leaf-cutt-373710043.jpg

mravenci nesoucí pečivo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Mravenci jsou pracanti, ale spolu s nimi na zahradě budete hostit i mšice. A to nejspíš nechcete.

Rozpoutejte bílé peklo

Mravence spolehlivě odpudí také křída, která obsahuje uhličitan vápenatý. Křída se totiž vyrábí z mletých a stlačených skořápek mořských živočichů. Jednoduše křídu rozdrťte na prach a posypejte jím okolí mraveniště i záhony. Rostlinám křída nijak neublíží, naopak je ochrání před armádou mravenců i slimáků. Vyzkoušet můžete i trik našich babiček, které kolem mravenišť sypaly hladkou mouku. Ta sloužila jako nepřekonatelná bariéra.

bigstock-red-ants-are-looking-for-food-334973659.jpg

mravenec na stonku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Křída nebo hladká mouka. Určitě jedno, nebo druhé máte doma. A mravenci to nesnášejí.

Nasaďte na zahradu voňavé rostliny

Už výše jsme zmínili, že mravenci nesnášejí aromatické pachy. Pokud se nechcete o jejich přesidlování, případně likvidaci donekonečna starat, nasaďte si na zahrádku voňavé bylinky a rostliny. Ty mravence spolehlivě odpudí a mšice si začnou chovat o kus dál. Příkladem těchto rostlin budiž třeba máta peprná, citronová tráva, levandule, česnek, pelyněk, hřebíček nebo mořská cibule.

Vyzkoušejte triky našich babiček

Na mravence prý působí octový roztok, výluh z kopřiv nebo sůl rozmíchaná ve vodě. Použít můžete ale i speciální kašičku připravenou z kostky droždí, polévkové lžíce vlažné vody a půl lžíce cukru krystal.

Ingredience jednoduše smícháme a past v podobě kašičky z droždí nastražíte na jejich cestičky. Připravit si můžete i postřik z chilli, vody a mýdla. Přefiltrujte přes jemné plátýnko, naplňte rozprašovač a rostliny okupované mravenci pravidelně roste.