Jste zde

Jak se zbavit mravenců: Pomůže nastrouhaná křída i skořice

mravenci u kapky sladkého sirupu Zdroj: Bigstockphoto
Mravenci se díky své velikosti dostanou naprosto všude. Máte-li pocit, že se jich u vás doma promenádují stovky? Vězte, že v nábytku, pod podlahou, v temném koutě nebo ve spíži se jich ukrývá další milion.

3. 8. 2022

Mravenci, které vidíte, jsou jen malou hrstkou toho, co máte doma. Výskyt mravenců v domácnosti není zdraví nebezpečný, nicméně velmi nepříjemný ano. Znehodnotí vám potraviny, zničí nábytek nebo si pochutnají na izolační hmotě ve stupačkách. Zbavte se jich s námi jednou provždy!

Poznejte, s jakým druhem mravence máte tu čest

Mravenci se v domácnostech většinou objevují ve dvou vlnách. Mravenec obecný vás pohostí svou návštěvou pravděpodobně na jaře, mravenec faraon naopak na podzim. Jejich rozpoznání je pro jejich likvidaci velmi důležité! Na každý druh platí totiž něco jiného. 

Mravenec faraon versus mravenec obecný

Mravenec faraon je žlutý až světle hnědý a dosahuje délky jen 2 mm. V chladných měsících u vás doma bude hledat hlavně teplo. Insekticidy je nikdy zcela nezahubíte, ale naopak rozeženete je po celé domácnosti. Tito mravenci jsou totiž schopni přemístit celou kolonii během krátké doby na jiné místo. 

Tip: Mravenců se snadno zbavíte i podomácku vyrobenou pastí. Houbičku na nádobí nechte nasát sladkou vodou a postavte ji mravencům do cesty. Až si mravenci do ní nalezou, vhoďte ji do vroucí vody.  

Svůj útok musíte zacílit hlavně na královny, kterých je obvykle v jednom hnízdě více. Vhodnější volbou při jejich likvidaci jsou proto požeravé nástrahy v podobě gelů, tablet nebo prášků, které mravenci na svých tělíčkách donesou až do hnízda ke královně. Faraon také nemá rád zimu, máte-li tu možnost, nechte byt vymrznout. 

Mravenec obecný je druhým nejběžnějším návštěvníkem českých domácností. Mravenec je černohnědý, nelesklý a velký zhruba 2-10 mm. Do domácnosti se dostane škvírou pod dveřmi nebo netěsnícími okny. Velkým lákadlem jsou kompoty, marmelády, sirupy či cukřenka. Pozor na rozsypaný cukr a drobky! 

bigstock-ants-in-the-house-on-the-baseb-168482174.jpg

mravenci v bytě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Umístěte do spíže snítku levandule, bazalky nebo majoránky. Mravencům nevoní, a vy tak předejdete jejich výskytu.

Chcete-li se jich zbavit, v prvé řadě musíte najít a zničit mraveniště nebo najít alespoň skulinku, kterou se k vám dostávají, a tu důkladně utěsnit. Pak můžete vsadit na chemii nebo rady našich babiček. Postavit jim do cesty můžete například prášek do pečiva, strouhanou křídu, majoránku, skořici, jedlou sůl nebo pálivou papriku

Při likvidací mravenců, ať už faraonů, nebo obecných, se obrňte velkou dávkou trpělivosti. Zbavit se jich natrvalo vyžaduje důkladnost. Bydlíte-li v panelovém domě, pak jejich likvidace vyžaduje i spolupráci všech nájemníků. Pravděpodobně s nimi totiž nebojujete sami.

Udržujte doma pořádek!

Abyste předešli návštěvě mravenců, je důležitá prevence. Budete-li mít doma čisto, mravenci nebudou mít důvod se k vám podívat. Pravidelně proto vytírejte, zametejte a luxujte. Potraviny skladujte v uzavíratelných plastových nebo skleněných nádobách či uzavřených mikrotenových sáčcích. Papírové sáčky a krabice pro mravence nejsou překážkou. 

Čas od času je dobré vytřít podlahu vodou s kapkou octa. Vhodnou prevencí jsou i aromatické bylinky pěstované na parapetu, cibule či česnek v záhonku pod oknem nebo levandule rozmístěna po bytě. 

Zdroje:

  • https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-mravencu/
  • https://www.pasti.cz/blog/jak-na-mravence/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-na-mravence-v-dome-i-na-zahrade-vsadte-na-osvedcene-babske-rady
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-mravencu-30000610.html