Jste zde

Chia semínka: Zasytí a tělu prospějí. Jen to s nimi nepřehánějte!

chia semínka Zdroj: Bigstockphoto
Vstupte do nového dne plní elánu a nachystejte si s námi výživnou snídani z chia semínek, která jsou plná zdraví prospěšných látek a energie.

17. 4. 2021

Obohaťte svůj jídelníček o chia semínka! Drobná semínka šalvěje hispánské, která mají pozitivní vliv nejen na vaše zdraví, ale i krásu. Pojďte s námi poznat jejich léčivé účinky a připravte si z nich dokonalý chia pudink - vynikající snídani nebo zdravou svačinu, která vám dodá energii na celý den. 

bigstock-chia-seeds-in-wooden-spoon-ove-321618619.jpg

chia semínka v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Drobná chia semínka mají šedou až černou barvu a vzhledově se velmi podobají našemu máku. 

Superpotravina s mnoha léčivými účinky

Chia semínka jsou právem řazeny mezi superpotraviny. Posilují imunitu, mají pozitivní vliv na trávení, snižují hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak, chrání srdce, posilují kosti a uleví při bolesti kloubů i svalů.

Jsou skvělou prevencí rakoviny i Alzheimerovy choroby a mají pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. Zlepšují soustředění i paměť, zvednou vám náladu a dodají vám energii.

Důležité je však správné načasování! Jejich konzumace před spaním může u citlivějších jedinců způsobit problémy s usínáním

Snídaně s chia semínky vám dodá energii na celý den

Chia semínka jsou velmi jednoduchá na přípravu a nabízejí spoustu způsobů, jak je možné je upravit. Semínka, jejichž chuť není nijak výrazná, můžete přidat v podstatě do čehokoliv nebo je můžete jíst samotná. Vždy je však zapijte dostatečným množstvím vody

Chia semínka jsou totiž specifická tím, že po kontaktu s vodou se několikanásobně zvětší a okolo semínek se vytvoří jemná gelová vrstva. Jídlo s chia semínky tak nabude na objemu, zasytí na delší dobu a tělo ochrání před dehydratací. 

bigstock-chia-seeds-in-glass-jar-and-on-32390996.jpg

chia semínka na lžičce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Denní doporučená dávka chia semínek je 15 až 25 gramů a odvíjí se od tělesné hmotnosti, fyzické zátěže a od zdravotního stavu. 

Chia semínka zpestří jídelníček 

Chia semínka můžete přisypat prakticky kamkoliv. Do džusu, čisté vody, do jogurtu i do zeleninové šťávy. Nejpopulárnější recept je však tzv. chia pudink, který si velmi jednoduše připravíte nejčastěji z mléka a čerstvého ovoce. 

Chia pudink si můžete připravit v mnoha variantách. K jeho přípravě můžete použít klasické kravské mléko, ale i mléko kokosové, mandlové nebo třeba rýžové. Zkrátka vaší chuti se meze nekladou. Důležité je však dodržet poměr mléka a chia semínek, aby výsledná hmota připomínala konzistencí pudink, nikoliv beton. 

bigstock-chia-seed-pudding-with-berries-310187215.jpg

chia puding
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chia semínka můžete přidat do pečiva nebo s nimi můžete zahustit polévku i omáčku. Skvělá jsou však i naklíčená v zeleninovém salátu. 

Ideální konzistence docílíte, když smícháte 8-10 lžiček chia semínek s 200 ml mléka. Semínek raději dejte méně a pokud se vám konzistence bude zdát tekutá, přidejte jich ještě trochu. Takto zalitá semínka dobře promíchejte a nechte je nabobtnat ideálně 12 hodin.

Druhý den puding rozdělte do skleniček a dolaďte ho čerstvým nebo sušeným ovocem, jogurtem nebo ovesnými vločkami. 

Pokud máte rádi sladší verzi, pak můžete k mléku a chia semínkům přidat med nebo sirup. Experimentovat však můžete i s nejrůznějším kořením. Receptů existuje opravdu spousta. 

Chia semínka nejezte ve velkém množství!

Chia semínka zařazujte do svého jídelníčku velmi pozvolna a nepřekračujte jejich doporučené množství. Denně byste neměli sníst více než dvě polévkové lžíce chia semínek.