Jste zde

Psí česnek: Chutná a voní jako česnek. A paradoxně pomůže při zápachu z úst

česnáček lékařský Zdroj: Shutterstock
Nasbírejte si česnáček lékařský. Plevelnou bylinu, která vám v kuchyni nahradí klasický česnek a navíc má řadu pozitivních účinků na zdraví.

18. 8. 2023

Česnáček lékařský, jinak také psí česnek či česneková bylina je plevelná rostlina, která roste ve velkých trsech na okrajích cest, listnatých lesů, v parcích i na rumištích a zahradách.

Při vhodných podmínkách může dorůst až 1 metr a kvete bílými kvítky od dubna do června. Listy se podobají kopřivám, po rozemnutí mezi prsty jsou cítit česnekem a hodí se všude tam, kam byste při přípravě jídla dali klasický česnek

shutterstock_1088951717.jpg

detail česnáčku
Zdroj: 
Shutterstock
Ve volné přírodě česnáček najdete nejčastěji ve vlhčích humózních půdách na okraji lesů a cest.

Přírodní prostředek na mnoho neduhů

Listy česnáčku jsou ideálním přírodním prostředkem k očistě celého těla. Čistí krev, dezinfikují střeva i močové a dýchací cesty, podporují činnost žlučníku, jater i slinivky a navíc fungují i jako skvělá prevence rakoviny. Při vnějším užívání zase pomohou vyléčit ekzém i špatně se hojící rány a zmírní následky hmyzího poštípání

Tip: Trápí vás zápach z úst nebo bojujete se zánětem dásní? Zkuste rozžvýkat několik listů česnáčku lékařského a rázem máte po problému. 

Skvělý k přípravě pesta i zálivky

Listy, které můžete sbírat po celý rok, svou chutí připomínají česnek v kombinaci s hořčicí a nejlepší, respektive nejlahodnější a nejúčinnější, jsou mladé a čerstvé. Například najemno nasekané na chlebu s máslem nebo jako ozdoba hotového pokrmu.

Přidat je však také můžete do nejrůznějších pomazánek, do domácího bylinkového másla nebo si z nich můžete připravit zálivku na salát či jedinečné pesto, které se skvěle hodí k těstovinám, k ochucení pomazánek i k čerstvému pečivu. A jak na něj? 

shutterstock_1450529528.jpg

česnáček u cesty
Zdroj: 
Shutterstock
Česnáček sbírejte pouze na čistých místech daleko od civilizace. 

Čerstvé lístky česnáčku, popř. i květenství vložte do mixéru spolu s olejem, mandlemi a trochou soli. Mixujte, dokud není vše dobře promíchané. Hotové pesto přendejte do čisté sklenice a skladujte ho v lednici.

Sušení a jakákoliv tepelná úprava česnáčku rozhodně neprospívají

Pokud si chcete udělat zásoby, můžete listy česnáčku zamrazit nebo si z nich můžete připravit léčivou tinkturu, která vám pomůže zejména při bolestech v krku a při zánětech dolních cest dýchacích.

shutterstock_1657591219.jpg

pesto z česnáčku
Zdroj: 
Shutterstock
Nenechte se odradit nevábnou chutí! Pokud máte silný žaludek, určitě vyzkoušejte čaj z čerstvých listů, který je výborný k očistě celého těla. 

Listy česnáčku jemně nasekejte, umístěte je do čisté sklenice a zalijte je vodkou, slivovicí nebo jiným čirým destilátem tak, aby byly zcela ponořené. Pokud budou vyčnívat nad alkohol, mohou zplesnivět! Sklenici uzavřete a umístěte ji na tmavé místo. 

Čas od času se sklenicí zatřepejte a zkontrolujte, jestli je ve sklenici dostatek alkoholu, popřípadě jej stejným alkoholem dolijte. Zhruba za 10 dní tinkturu opatrně slijte do čisté sklenice.

Zdroje:

  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28923-nestihli-jste-cesnek-medvedi-nevadi-cesnacek-ho-nahradi
  • https://www.kytkykjidlu.cz/herbar-jedlych-rostlin/cesnacek-lekarsky-alliaria-petiolata/
  • https://www.jimejinak.cz/https-www-jimejinak-cz-kategorie-recepty-zelenina-a-salaty-kliceni/
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/975-cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi